Review: Manchester United vs. Chelsea – AKTUALIZOVÁNO

V dnešním zápase o zisk anglického Superpoháru bohužel Manchester United podlehl Chelsea a nezískal tak třetí vítězství v řadě.

Zápas ve Wembley začal minutou potlesku za nedávno zemřelou anglickou legendu, Sira Bobbyho Robsona. Poté již bylo vše připraveno k zápasu o anglický Superpohár.

Sestava Chelsea:

Čech – Ivanovič (46. Bosingwa) – Terry – Carvalho – Cole – Mikel (65. Ballack) – Essien – Lampard – Malouda (78. Deco) – Anelka (84. Kalou) – Drogba

Foster – O´Shea (76. Fabio) – Ferdinand – Evans – Evra – Park (76. Giggs) – Carrick – Fletcher (76. Scholes) – Nani (62. Valencia) – Berbatov (76. Owen) – Rooney

Rozhodčí: Chris Foy
Počet diváků: 85 896

Na jedné straně Rudí ďáblové ve svých tradičních červených dresech, na straně druhé Chelsea v taktéž klasických modrých barvách. Utkání mohlo vypuknout!

Výkop měli fotbalisté Chelsea

Zápas začal ve velmi svižném tempu a je pravdou, že v prvních minutách u obrazovek trpěli spíše fanoušci Manchesteru United než Chelsea.

2. minuta – z 25 metrů napřáhl elitní útočník Drogba a Ben Foster v bráně Manchesteru se pořádně zapotil aby jeho pokus zneškodnil.

3. minuta – zbytečné zdržování hry Dimitara Berbatova, za které následovala žlutá karta. Naštěstí není Berbatov typem fotbalového grázla a po zbytek zápasu zůstalo pouze u této jedné karty.

5. minuta – tentokrát se vytáhlý bulharský útočník předvedl v mnohem příznivějším světle a to poté, co jen o milimetry nezpracoval skvělou Rooneyho přihrávku z hlouby pole. Vzápětí zahrozila také Chelsea, a to když roh Lamparda po hlavičce hráče Chelsea zachraňoval Evra na brankové čáře.

Chelsea držela balón, dobře kombinovala a působila zatím dojmem klidnějšího mužstva

8. minuta – poprvé se do pracovního tempa dostal také Petr Čech v brance Chelsea, a to když pacifikoval prudký centr Evry

10. minuta – Blesk z čistého nebe. Nani podržel na lajně míč, následně předvedl bleskové zrychlení a vybruslil s ním až do střelecké pozice. Následoval krátký švih, křížná střela a míč skončil za zády nešťastného brankáře Petra Čecha: 1:0 pro Manchester United

11. minuta – v pohotovosti obrana Manchesteru. Johny Evans však odstavil Anelku od míče a nepustil ho tak do vážnější šance

12. minuta – skvěle hrající Nani bojuje na pravém kraji zálohy jako lev. Po ztrátě míče ho znovu vybojoval a následně Manchester vhazuje.

13. minuta – druhá žlutá karta v utkání. Tentokrát na straně Chelsea. Vyfasoval ji Ivanovič, který si na pravém kraji obrany neví s dvojicí Evra – Nani rady.

15. minuta – Ben Foster odkopává zdánlivě lehký míč, ten se mu však svezl po noze a jen tak tak že ho nezachytil některý ze středopolařů Chelsea. Foster tím startuje řadu minel, kterých se ještě do poločasu stihne dopustit.

17. minuta – do obrovské šance se dostal Manchester United. Berbatovův přetažený centr našel Rooneyho, ten míč vrátil do ohně a zde v tísni zakončoval Park. Čech skvěle chytil.

18. minuta – mohlo být srovnáno. Drogba přetlačil v souboji Ferdinanda, ale v zakončení selhal. Na druhé straně mohl naplnit pořekadlo „nedáš, dostaneš“ Dimitar Berbatov, ale poté, co si skvěle narazil s Rooneym tváří v tvář Čechovi selhal v zakončení.

V těchto minutách měl Manchester hru pevně pod kontrolou, Chelsea k ničemu nepouštěl a naopak si vypracovával jednu šanci za druhou.

21. minuta – ke střele z dálky se odhodlal Rooney, ale jeho tvrdá rána byla zablokována obranou Chelsea

22. minuta – po centru před branku Manchesteru United hrozilo velké nebezpečí. Skvěle však zasáhl Fletcher a míč uklidil do autu

Hra Chelsea vypadá značně neurovnaně. Hráči a tahouni týmu jako Frank Lampard či Nicolas Anelka nejsou na hřišti takřka vidět

26. minuta – v náznaku šance se zčistajasna zjevil Park. Jeho pokus je však obranou Chelsea zblokován na roh. Z toho nezapršelo, Čech totiž ukryl kulatý nesmysl ve svých rukavicích

27. minuta – první nebezpečná standartní situace Chelsea. Lampard napřáhl z 25 metrů, jeho pokus však končí na dobře postavené zdi Manchesteru

28. minuta – agilní Nani se už zase hrne do útoku. Připravil střeleckou pozici Parkovi, ten však minul bránu

30. minuta – z druhé vlny zakončoval po centru Maloudy Essien. Jeho brutální silou trefená hlavička však skončila nad bránou Bena Fostera

V této chvíli začalo galapředstavení Bena Fostera. Snad žádný z jeho nejistých odkopů neskončil na hrací ploše. Této neschopnosti odehrát míč se pak golman Manchesteru Untied již bohužel nezbavil ani po zbytek zápasu

34. minuta – Dimitar Berbatov předvedl, že dokáže také zabojovat, vybojoval míč, posunul ho na Naniho který obešel tři protihráče, dostal se však ze střeleckého úhlu a následně trefil pouze boční síť

Ke konci poločasu se hra rozkouskovala a již nenabízela tolik fotbalové krásy jako v předchozích okamžicích.

41. minuta – ke střele se odhodlal Anelka a jeho projektil jen těsně minul tyč Bena Fostera. Na druhé straně se o odpověď pokusil také Manchester, útok nakonec skončil rohem, ale ani ten ke gólu nevedl

45. minuta – naposledy zahrozila také Chelsea, závar po Maloudově centru naštěstí obrana Mamchesteru odvrátila.

Do konce poločasu se již nic zajímavého nestalo a po 2 minutách nastavení ukončil rozhodčí poločas za stavu 1:0 pro Manchester United. Šťastným střelcem byl Nani

Do druhého poločasu vstoupil Manchester United v nezměněné sestavě. Na straně Chelsea nahradil často chybujícího Ivanoviče Portugalec Bosingwa.

46. minuta – hned po rozehrání se do šance řítil Berbatov, byl faulován a Manchester zahrával z dobré pozice standartní situaci. K míči se postavil Nani, ale jeho centr nenašel hlavu žádného hráče Manchesteru.

Druhý poločas se již odehrával v mnohem vlažnějším tempu než poločas první a šancí na jedné či druhé straně bylo poskrovnu

50. minuta – k další střele se odhodlal Rooney, i tentokrát však byla jeho střela zablokována

52. minuta – jako blesk z čistého nebe přišlo vyrovnání. Ben Foster prohrál vzdušný souboj s Didierem Drogbou, který ho dost možná fauloval, vyrazil sice po centru míč, ale jen k Ricardu Carvalhovi, který už neměl problém ho uklidit hlavou do sítě.

Manchester United se zdál být po inkasované brance lehce otřesen a řada nepřesností brzdila jakoukoli snahu o nápor a ohrožení branky Petra Čecha

56. a 57. minuta – o zvrácení skóre na stranu Chelsea se snažili Anelka s Maloudou, ani jeden z nich však Fostera v brance Manchesteru neprostřelil

59. minuta – po dlouhém čase zahrozil také Manchester United, ale Evrův centr nenadělal Čechovi v brance Chelsea velké problémy

60. minuta – všem fanouškům hráčů v červených dresech zatrnulo, to když si Drogba naskočil na centr z pravé strany. Naštěstí na něj byl příliš krátký a nebezpečí pominulo rychleji, než vůbec začalo

61. minuta – šok pro Manchester United. Po nevinném zákroku, který ani nebyl posouzen jako faul zůstal ležet nejlepší hráč Manchesteru na hřišti, Nani. Následně musel s bolestivou grimasou opustit hřiště držíc e přitom za pravou klíční kost. Jeho místo zaujal ekvádorský express Antonio Valencia

Mezi 60. a 70. minutou byla hra značně rozkouskovaná a fanouškům byl servírován poměrně nudný fotbal. Oba týmy se snažily získat pro sebe střed pole a hra se střídavě přelévala od vápnu k vápnu

71. minuta – Po jasném faulu Ballacka na Evru nebylo pískáno, Evra zůstal ležet, hra však pokračovala. Chelsea přečíslila Manchester v poměru 3:2, Drogba zatáhl míč, zasekl ho, naservíroval Lampardovi a ten se štěstím procedil Fostera. 2:1 pro Chelsea.

Hráči Manchesteru působili v těchto chvílích lehce odevzdaně a místo koncentrace na hru hlasitě diskutovali s hlavním rozhodčím. Jejich hněv byl sice spravedlivý, nicméně nic neměnil na situaci. Bylo třeba vstřelit alespoň jednu branku a tím poslat zápas do penaltového rozstřelu.

73. minuta – po rohovém kopu se ke střele odhodlal Carrick, s jeho slabou ránou však neměl brankář Čech vážnější problémy

74. minuta – bombu vypustil Berbatov, bohužel byla zablokována

76. minuta – hromadné střídání Manchesteru. Hřiště opustil Park, O´Shea, Berbatov a Fletcher, na jejich místo přišli čerství Giggs, Fabio, Owen a Scholes.

Pokud si SAF sliboval od tohoto střídání oživení hry, byl rozhodně zklamán. Manchester United pokračoval v matném výkonu a utápěl se v sérii nepřesností. Chelsea navíc nikam nepospíchala a hrála přesně to, co bylo za dané situace potřeba.

84. minuta – po centru se k hlavičce prodral Rooney, ta však skončila vysoko nad

88. minuta – Manchester United se marně snaží alespoň přiblížit k brance Chelsea, ale všechny pokusy končí na kopačkách hráčů Chealsea

92. minuta – Gól! Fotbalový bůh přeci jen existuje. Rooney převzal na hranici ofsidu přihrávku Ryana Giggse, míš potáhl, podíval se, kde stojí brankář Čech a podél jeho těla uklidil míč ke vzdálenější tyči. 2:2!

Do konce zápasu se již nic nestalo a o vítězi tak musely rozhodnout pokutové kopy.

V přestávce se Sir Alex Ferguson neopomněl opřít do hlavního sudího a od plic mu řekl svůj názor na to, že nechal pokračovat hru před druhým gólem Chelsea i přesto, že jeho svěřenec Patrice Evra ležel na zemi. Za této situace měl sudí přerušit hru a informovat se o zranění ležícího Evry a to hlavně proto, že jen několik minut dříve to samé udělal také u hráče Chelsea.

Pokutové kopy v poslední době nejsou silnou zbraní Manchesteru United a každý čekal, jak se s nimi svěřenci kouče Fergusona vypořádají tentokrát.

Když jsem viděl hráče, kteří jsou na hřišti v týmu Chelsea, bylo mi jasné, že hráči Manchesteru United musí být naprosto precizní, pokud chtějí střelci skvěle disponovaný tým Chelsea porazit. Bohužel, hned první penalta z kopačky Ryana Giggse skončila na špičce Čechova obutí. A když penaltu neproměnil ani Patrice Evra, bylo o vítězi rozhodnuto. Bezchybní exekutoři z Chelsea se mohli radovat z vítězství, které si podle mého názoru nezasloužili.

Nezbývá, než se z prohry rychle oklepat a již se plně koncentrovat na start Premier League, do které svěřenci kouče Alexe Fergusona vstoupí příští neděli domácím utkáním s nováčkem nejvyšší anglické soutěže, Birminghamem.