Craig Cathcart

Craig Cathcart je mladým severoirským fotbalistou, který má dobrou možnost stěhovat se v následující sezóně do „A“ týmu United. Proč o něm píšu?

Dnešní článek bude věnován Craig Cathcartovi, a to z toho důvodu, že byl povolán Sirem Alexem Fergusonem na Audi Cup, kde se společně s ním poprvé v sezóně představí také Nemanja Vidic a Antonio Valencia. Není tedy od věci si mladého obránce United představit. 

Craig Cathcart se narodil 6. února 1989 v Belfastu, hlavním městě Severního Irska. Jeho pozice na hřišti se nachází na stoperovi, k čemuž ho předurčují i jeho fyzické proporce.

Se svojí fotbalovou kariérou začal mladý Craig v týmu Glengormley High School když mu bylo 14 let. Přestože po něm toužily týmy jako Arsenal, Chelsea či Glasgow Rangers, a to především proto, že se stal nejlepším mladým hráčem Severního Irska za rok 2003, Craig dal nakonec přednost zájmu Manchesteru United. Svoji první smlouvu podepsal s United v roce 2005 a v den svých 17. narozenin podepsal také první smlouvu profesionální. Stalo se tak v únoru 2006.

Craig začal pravidelně nastupovat za tým U18, přičemž nadále nastupoval také za tým do 17 let, s kterým vyhrál velmi prestižní Northern Ireland Milk Cup. Zde se dokázal také gólově prosadit, když přispěl jedním gólem k vysokému vítězství svého týmu nad Lichtenštejnskem. 

Během sezóny 2006/2007 se stal kapitánem týmu mladých Rudých ďáblů a svůj tým dotáhl až do finále FA Youth Cupu, nicméně finálová utkání zmeškal. První z důvodu prestižní pozvánky do prvního týmu United, druhé kvůli zranění. 

19. března 2007 tedy přišla Cathcartovi první pozvánka do seniorského výběru, a to na utkání 6. kola FA Cupu, v kterém se Manchester United střetl s výběrem Middlesbrough. Cathcart nicméně zůstal pouze na lavičce náhradníků. Další pozvánka přišla kvůli zranění Nemanji Vidice, takže mladý stoper seděl na lavičce Manchesteru United v Lize Mistrů při vysokém vítězství na AS Řím 7:1. Bohužel pro něj, ani tentokrát do utkání nenastoupil. Poté následovalo ještě několik zápasů, v jejichž nominaci se Craig objevil, ale nikdy nebyl Sirem Alexem využit přímo na trávníku.

Nicméně v době, kdy vrcholila sezóna 2006/2007 se začalo stále častěji mluvit o tom, že by Craig měl dostat šanci v prvním týmu United. Veškeré naděje však byly zhaceny zraněním kolene, které Craig utrpěl při tréninku, který se konal těsně před zápasem se Sheffieldem United, který proběhl 17. dubna 2007. Právě skrz toto zranění zmeškal také finálový zápas FA Youth Cupu. Navzdory tomu, že konec sezóny promarodil, získal cenu Jimmy Murphy Young Player of the Year pro nejlepšího mladého hráče za sezónu 2006/2007.

Na startu sezóny 2007/2008 byl Cathcart poslán na půlroční hostování do belgického klubu Royal Antwerpy aby získal herní zkušenosti v seniorském fotbale. Za Antwerpy odehrál 13 zápasů a vstřelil dvě branky, což je zhledem ke skutečnosti, že hraje na stoperovi skvělá bilance. 

Sezóna 2008/2009 začala pro Craiga velmi šťastně. Ačkoli se s ním zpočátku nepočítalo jako s hráčem pro první tým, byl nakonec zničehonic povolán na jihoafrické turné, kde také poprvé odehrál celý soutěžní zápas za seniorský tým Manchesteru United. Stalo se tak při výhře 4:0 nad týmem Kaiser Chiefs. Poté ještě odehrál přípravný zápas proti Portsmouthu, který se s Manchesterem střetl v Nigérii. Poté ale přišlo tvrdé vystřízlivění. Na samém počátku nové sezóny byl Craig odeslán na další hostování, tentokrát do týmu Plymouth Argyle. Za něj odehrál v minulé sezóně 30 zápasů a vstřelil jednu branku. 

Jeho hostování však nebyla vůbec zbytečná a Craig získal cenné zkušenosti a zápasovou praxi. Zesílil, a to hlavně psychicky. Teď před ním stojí velká výzva. Pokusit se zaujmout Sira Alexe Fergusona v konfrontaci s nejlepšími stopery světa, kterými Ferdinand, Vidic, Brown a Evans bezpochyby jsou a konečně natrvalo prorazit do prvního týmu United.

Craig Cathcart

Datum narození: 6.2.1989
Místo narození: Belfast, Severní Irsko
Post: stoper
Číslo dresu: 37
Výška: 188 cm
Váha: 73 kg

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.