"Wayne dospěl," řekl Sir Alex Ferguson

„Wayne Rooney už sice dospěl, ale má stále ještě dost času, aby se dále vyvíjel a zdokonalil všechny své schopnosti a přednosti,“ glosoval Sir Alex Ferguson fotbalový vývoj svého útočníka číslo jedna.

Po letních odchodech Cristiana Ronalda a Carlose Teveze odešla z týmu United také spousta gólů, a je právě na mladém útočníkovi Manchesteru United, aby tento gólový deficit pomohl vymazat a prosazoval se před brankou soupeře ještě častěji, než jak tomu bylo v minulých sezónách. Ve svých 23 letech dospěl, nabral zkušenosti a přichází doba, kdy by měl převzít vedoucí úlohu v týmu Red Devils.

Byl to právě Rooney, který skóroval jako první hráč Manchesteru v této sezóně. Stalo se tak ve včerejším utkání proti výběru Malajsie. Všichni očekávají, že tato trefa bude příznačná i pro celou sezónu. Jak řekl Sir Alex Ferguson, Rooney je skvělý hráč, který je navíc schopen se skvěle vypořádat s tlakem, který na něj bude vyvíjen.

"V tuto chvíli před sebou vidíte dospělého Wayna Rooneyho, ale nemyslete si, že už nám nemá co nabídnout. Jeho fotbalový vývoj ještě zdaleka není u konce. Bude ještě lepší než je teď," řekl dále Ferguson.

"Naděje a očekávání vkládané do Wayna jsou vskutku vysoké. To je však naprosto přirozené a Wayne je se situací srozuměn a připraven naplnit všechna očekávání." Sir Alex tak vlastně jen zopakoval výrok, který nedávno vyřkl trenér anglické reprezentace Fabio Capello, když řekl, že věří, že přínos Wayna Rooneyho na MS 2010 v Jižní Africe může být ještě větší, než je dnes a že se Wayne může stát noční můrou všech světových obránců obránců a klíčem k úspěch reprezentace Albionu.

"Wayne je mladý a může se ještě zlepšovat," řekl Capello. "Zlepšuje se stále. Stupínek po stupínku neustále stoupá, jeho výkony rostou s tím, jak stárne a sbírá nové a nové zkušenosti. Myslím si, že jeho hra se ještě o několik procent zlepší," uvedl dále Capello.

Mě tento článek a výroky trenéra Manchesteru United, Sira Alexe Fergusona, a trenéra anglické reprezentace, Fabia Capella přiměli ke krátkému zamyšlení nad dalším působením Wayna Rooneyho v dresu United a přínosem, který bude zcela jistě jeho přítomnost na hřišti pro celý tým anglického mistra znamenat. 

Oba renomovaní trenéři se vyjádřili na adresu Wayna Rooneyho a oba vyzvedli jeho kvality a důležitost, kterou má jak pro hru Manchesteru, tak anglické reprezentace. Oba se domnívají, a já se k nim přidávám, že ve svých 23 letech je sice Rooney už dospělým, hotovým hráčem, který může plnit v týmu vůdcovskou úlohu, ale přesto mu jeho věk stále ještě dává dost šancí a prostoru pro zlepšení. 

Právě následující sezóna bude zřejmě pro Wayna zlomová. Po odchodu Cristiana Ronalda a Carlose Teveze, s kterými odešla valná část branek United bude právě na Rooneym a společně s ním také na Dimitaru Berbatovovi a Michaelu Owenovi, aby chybějící góly nahradili. Pokud bych si měl zaspekulovat, myslím si, že s tím nebudou mít vážnější problém. 

Zvláště důležitou roli v gólovém zlepšení Wazzy bude bezesporu hrát Dimitar Berbatov. Ten totiž svojí hrou z hloubi pole naláká dvojici, někdy až trojici obránců na svou osobu, aby pak poslal svého parťáka do smrtícího breaku. Právě klid a přehled ve hře Dimitara Berbatova, který se po hřišti pohybuje s grácií vlastní snad jen sobě, může být nesmírně důležitým aspektem, na kterém bude stát celá hra Manchesteru United.

Jestliže v posledních sezónách byl nejlepším střelcem týmu Cristiano Ronaldo proto, že se mu Wayne podřídil a hrál společně s celým týmem právě na něj a jeho góly, myslím si, že tato sezóna bude sezónou Wayna Rooneyho. Při současné konstelaci, která nastala v týmu United je totiž více než jasné, že právě on je nyní hráčem číslo jedna na soupisce United a právě od něj se očekává největší přísun gólů.  

Já jsem přesvědčen, že Wayne nikoho nezklame a 20 ligových gólů pro něj nebude v této sezóně větším problémem. Předpoklady proto zajisté má. Rychlost, technika, zkušenosti, instinkt střelce, skvělí a inteligentní spoluhráči všude kolem něj. To vše jsou aspekty, které dávají jen ty nejlepší vyhlídky do budoucna. Myslím, že se máme na co těšit.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.