Review: Manchester United – Malaysia XI 3:2

O vítězném startu do nové sezony rozhodl pár minut před koncem až debutující Michael Owen.

Manchester United zahájil sezonu prvním přípravným zápasem, který je součástí již čtvrté  Asia Tour za posledních 10 let. Do začátku zápasu, který začal v 11:30 středoevropského času, poslal Sir Alex Ferguson víceméně nejsilnější možnou sestavu, kterou měl k dispozici.

Na hřiště stadionu Bukit Jalil vyběhla před zraky téměř 100 000 fanoušků základní jedenáctka Manchesteru United ve složení:

Zakuan Adha – Ahmad Shakir Ali

Prakticky ihned po zahájení zápasu, v první minutě, byl zezadu tvrdě atakován Jonny Evans, který se poté s bolestivým výrazem ve tváři sesul k zemi. Naštěstí však byl schopen pokračovat.

Ve 3. minutě se po sérii krátkých přihrávek dostal k míči Gibson, přihrál do středu na Berbatova, ten si elegantně zpracoval a z hranice 16 vystřelil. Domácí brankář však byl pozorný a pokus směřující do brány vyrazil na roh. Rohový kop rozehrál Nani, nacentroval na skvěle si naběhnuvšího Evanse, který nikým neatakován minul branku.

V 5. minutě opět spolupracoval Gibson s Berbatovem, pokus bulharského útočníka byl však zblokován na roh, ze kterého tentokrát žádná hrozba nevznikla.

Po první pětiminutovce se dočkal první standartní situace a možnosti ohrožení branky Van Der Sara i soupeř. Po faulu Paula Scholese na Zakuana střílel Yahyah ze zhruba 25 metrů vedle pravé tyče nizozemského golmana ve službách United.

Náš první gól v přípravě na sezonu 2009/2010 si připsal Wayne Rooney. V 9. minutě Anderson skvěle našel na pravém křídle Gibsona, ten odcentroval na Berbatova, který dokázal v tísni vystřelit. Jeho střelu ještě zvládl malajský brankař vyrazit, k dorážce se ale dostal Rooney a ten už neměl problém míč dopravit do sítě.

Hned po minutě Rooney opět zahrozil. Po spolupráci Naniho s Evrou letěl se dostal centr opět k Waynovi a ten se pokusil svou padající střelou překvapit golmana Farizala, ten však stihl skvěle zasáhnout.

V této fázi hry měl Manchester hru jasně pod kontrolou, soupeře do ničeho nepouštěl a v poklidu kombinoval na soupeřově půli.

Nakonec přišlo zvolnění tempa, po menším nedorozumění navíc musel zasahovat Van Der Sar, nebylo to však nic vážné. V 15. minutě se dostal ke střele z velké vzdálenosti asi nejaktivnější muž domácích, Yahyah. Poté, co Scholes ztratil míč se pokusil Sara přelobovat, to se mu však nepodařilo. Po rozehrání a menší chybě O’Shea vznikl trošku zmatek, ten se však Ferdinandovi podařilo bez problémů vyřešit.

Na konci první dvacetiminutovky se dostává po zblokovaném centru Gibsona Scholes ke střele, jeho jedovatá rána ale minula branku. Na druhé straně zahrozil Yahyah další střelou z velké vzdálenosti, byl ale velmi nepřesný.

Prakticky z protiútoku poslal Gibson nádherný míč na Berbatova, který mohl jít sám na branku, nakonec je pískán ofsajd.

Ve 23. minutě Scholes nacentroval do vápna kam nabíhali Nani s Rooneym, v tomto souboji zasahuje Naniho kopačka brankáře Farizala do hrudi a je nutné ošetření.

Po nádherné akci v 28. minutě dává Nani druhý gól. Berbatov poslal krásnou kolmici na Rooneyho, ten počkal a ideálně našel nabíhajícího Naniho, který se zakončením neměl problém.

Manchester opět dominuje hře, po faulu na Berbatova rozehrává přímý kop Nani, přihrával Scholesovi, který tvrdou střelou zaměstnal Farizala. Po minutě Scholes skvěle přenáší hru z okolí vlastního vápna na Gibsona, kterého centr byl nepřesný.

Na druhé straně opět střílí z 30 metrů Yahyah. Malajsie předvedla zajímavý protiútok, kdy využili okénka, které zůstalo po Evrovi a Naniho ztrátě míče, po naší levé straně se přihnali dva soupeři, zpětná přihrávka malajského křídelníka našla na hranici vápna Yahyaha a jeho střela byla zblokována Evansem.

Malajci se snaží dostávat dopředu, chybí jim však kvalitní přihrávka v posledních 30 metrech. V 35. minutě po rohu Naniho opět nebezpečně hlavičkuje Evans, těsně však míjí pravou tyč.

Ke konci prvního poločasu přišla snad první kvalitní přihrávka od Malajců, Yahyahovi se však pískal jasný ofsajd. V 43. minutě vznikala zajímavá situace po akci Scholese, Nani však nedokázal přesně odcentrovat. Po chvíli se k zakončení nůžkami po centru Gibsona snaží opět dostat aktivní Nani, opět ale minul.

V 46. minutě Malajsie snižuje, Yahyahovi perfektně vyšla další střela z 30 metrů, kdy přeloboval Van Der Sara, který ze své pozice nemohl udělat vůbec nic. To bylo z prvního poločasu vše.

Celkově si Manchester dělal co chtěl, hra se dařila hlavně Andersonovi a Gibsonovi. Evra si s Nanim na levé straně vyhověli a vznikaly nebezpečné situace. Berbatov, podobně jako Rooney byli u obou gólů.

Do druhého nastoupil místo Van Der Sara Ben Foster, jinak se žádné změny nekonaly.

Hned na začátku spolupracovali Rooney s Berbatovem, kdy Rooney vrátil do vápna na Berbatova, včas vyběhl ale Farizal, z celé akce se vytěžil pouze roh.

Malajci se v prvních pěti minutách zlepšují, aktivně napadají a Zakuan Adha se dokonce dostává ke střele, ta jde však mimo. Poté však přišla fatální chyba Bena Fostera, který tragikomicky zpracoval malou domů a při napadání aktivní Yahyah tohoto zaváhání využil a  v 51. minutě pohodlně vyrovnal do prázdné branky na 2:2

United se snažili odpovědět, Rooney ale přestřelil branku. Poté se hra rozkouskovala, přišlo zranění malajského hráče, které si vyžádalo ošetření.

V 60. minutě se rozhodl Alex Ferguson oživit hru novými hráči. Na hřiště přišli během hromadného střídání Wes Brown, Fabio, Zoran Tošič a prvního startu se dočkal také Michael Owen, kterého přivítal aplaus fanoušků v hledišti. Ze hřiště odešli Evra, Scholes, Ferdinand a střelec prvního gólu Rooney.

Po střídání se Gibson přesunul do středu hřiště, na jeho místo přešel Nani, nalevo si stoupl Tošič. Wes Brown si stoupl do stoperské dvojice vedle Evanse a Owen vedle Berbatova. Na rozestavení 4-4-2 se tedy ani po střídání nic nezměnilo.

O pár minut později střídá také malajský kouč Rajagobal. O chvilku později se malajci dostávali do slibné situace, Zakuan ale pálil hodně vedle.

V těchto chvílích hra ztrácela tempo, chyběla myšlenka a hrálo se především ve středu pole. Zajímavý byl pouze rohový kop United, kdy hlavičkoval Fabio, na jeho přihrávku však nikdo nedosáhl.

V 63. minutě o sobě dal poprvé vědět Michael Owen. Po spolupráci s Berbatovem musel zasahovat opět Farizal. Poté přichází další střídání na straně domácích, stopera Zamaniho nahradil Burusamy

Na obrazu hry se nadále nic nemění, vznikl pouze menší závar po centru Naniho, kdy hlavičkoval Tošič, poté se míč dostal k Andersonovi, ten ale špatně zpracoval a obrana soupeře míč uklidila.

V 73. minutě se dostal do první šance Owen, z obtížného voleje ale nedokázal ideálně vystřelit, k míči se poté dostal Gibson, ten ale střílel mimo. Hra je nyní opravdu nezajímavá, proto v 76. minutě trenérský tým United připravuje další střídání, Giggs nahrazuje Andersona a Macheda Berbatova.

Nadále se hraje ve střed hřiště, žádný tým si není schopen kvůli nepřesnostem trvale vytvořit převahu. United mají častěji míč pod kontrolou, Tošič se párkrát snažil protlačit do lepší pozice na centr.

Z letargie fanoušky vytrhla až nádherná kolmice Gibsona v 85. minutě na nabíhajícího Ryana Giggse, ten byl ještě zablokován gólmanem. Michael Owen ukazuje svůj čich na góly, ve vápně se zorientoval nejrychleji a odražený míč a přes obránce chladnokrevně zakončuje a slaví tak svůj první gól v dresu Manchesteru.

Zbytek zápasu se už jenom dohrává, žádná vážnější situace nenastala.

V zápase se ukázalo, že spolupráce Berbatov Rooney může skvěle fungovat. Za pozornost stojí hlavně jejich spolupráce u druhého gólu, celý první poločas se snažili jeden druhého nacházet, někdy se to dařilo lépe, někdy hůře.

V dobrém světle se ukázali také Nani, který se sice ve druhém poločase vytrácel, ale v prvním předvedl slušný výkon. Anderson s Gibsonem byli taky poměrně nebezpeční, Anderson navíc získal spoustu míčů a odváděl i černou práci. Michael Owen zase ukázal, že střílet góly umí. Jeho pohyb na hranici ofsajdu a výtečná orientace ve vápně United by měly zacelit mezeru v těchto činnostech vzniklou po odchodu Ronalda.