Představujeme Obertana

Nová posila United Gabriel Obertan je v Anglii zatím neznámý, ale ve Francii si byli vědomí jeho talentu už roky. Ve skutečnosti byl považován za budoucí špičku už dlouho před jeho debutovým zápasem za seniorský tým. O tom, jaký je to typ hráče a co od něj mohou fanoušci očekávat v jeho první sezoně na Old Trafford se dozvíme v následujícím rozhovoru s Andy Brassellem, expertem na evropský fotbal pracujícím pro BBC.
Jak vysoce je Obertan ve Francii ceněný?

Je to skvělý hráč, přesto abych byl upřímný, myslím že spoustu lidí ve Francii přestup překvapil. V Bordeaux zažil skvělý začátek kariéry, debutoval už v 17 letech, ale nedokázal se napevno prosadit do základní sestavy. Přesto si myslím, že se do United hodí.

Jaké jsou jeho hlavní přednosti?

Je to velice všestranný hráč a ve hře United musí být ofenzivní hráči velmi pohybliví a flexibilní. Nejčastěji nastupuje jako pravý útočník, ale může hrát také v záloze, nebo taky jako podhrot. Pravděpodobně by dokázal hrát i ve středu zálohy, myslím, že právě jeho univerzálnost byla jedním z důvodů, proč o něj měl Sir Alex zájem. Prošel také slavnou Clairefontainskou fotbalovou akademií, takže má vynikající technické dovednosti a je také velmi rychlý.

Takže to není náhrada Ronalda?

Ne, nemyslím si, že jej můžete srovnávat s Ronaldem, nebo ho považovat za přímou náhradu. Jsou to různé typy hráčů. Ale, stejně jako u Ronalda když přišel poprvé do Anglie, je i kolem Obertana určitý prvek neznáma, což pro něj můľe být výhoda. Nezapomínejme ale, že Obertan hrál už kolem sta zápasů za seniorský tým, nastupoval také v Champions League, takže nějaké zkušenosti už má. Z tohoto pohledu je možná na Anglii připraven lépe, než byl Ronaldo. Obertan si je také vědom svých předností, je přímočarý a umí spoustu triků s míčem, ale nepřehání to s nimi a zbytečně se nepředvádí.

Mluvíme o budoucí hvězdě světového fotbalu?

No, spousta lidí ve Francii věří, že se může stát opravdu skvělý. Sice se nevyvíjel takovým tempem, jakým se očekávalo, obzvlášť po jeho debutu v 17 letech, ale měl taky dost smůly. Například minulý rok, Bordeaux hrálo s AS Řím v Chamipons League a Obertan hrál od začátku skvěle. Bordeaux vedlo 1-0 a všechno se vyvíjelo dobře. Ale poté byl jejich stoper vyloučen a Obertan byl obětován, aby mohl nastoupit další obránce. Bordeaux ten zápas nakonec stejně prohrálo. S podobnou smůlou se setkal i v dalších pár příležitostech. Vypadalo to, že v Bordeaux to fungovat nebude. Neměl zkrátka dost štěstí.

V druhé polovině sezony 08/09 byl poslán na hostování do FC Lorient. To není úplně velký klub…

Ano, to je pravda, ale v Lorientu hrál výborně. A fakt, že byl poslán na hostování do týmu bojujícího o záchranu by neměl být vnímán negativně. Myslím, že to mělo dvě hlavní výhody: Dali mu najevo, že chtějí, aby hrál více zápasů a začal se opět zlepšovat, také mu to dalo cennou lekci. Lorient je skromný klub bez zbytečného pozlátka, byl nucen začít na sobě tvrdě pracovat a ukázat svou vůli. Když byl v Lorientu, reprezentace Frnacie do 21 let hrála proti anglickým vrstevníkům v Nottinghamu. Ten večer Francie vyhrála a Obertan by nejlepší hráč na hřišti, navíc dal první gól. Tento jeho výkon je dobrá ukázka čeho je schopen.

Co od něj může fanoušek United pro příští sezonu očekávat?

Je relativně neznámý, takže si nemyslím, že se od něj bude očekávat nějak moc. Neměl by být pod žádným tlakem. Podle mě to pro něj bude taková volnějąí sezona, kdy se bude hlavně zabydlovat v klubu. Rozhodně si nemyslím, že půjde někam na hostování, když má v United tolik skvělých hráčů, od kterých se může učit. Protože je vysoký, rychlý a je dobrý driblér, mohl by být využívaný jako žolík na unavené obránce soupeře. Dokážu si představit, že v následující sezoně nastoupí do 25 zápasů.

Dokáže se vypořádat s tvrdostí Anglického fotbalu?

Určitě. Myslím, že Francouzká liga je skvělá příprava pro život v Anglii. Je fyzicky náročnější než většina ostatních lig, určitě víc než španělská, portugalská, německá, nebo italská. Takže to pomáhá hráčům etablovat se do Premier League. Většina hráčů, kteří přicházejí z Francie do Anglie jsou fyzicky dobře připravení a rychle zapadnou. Hráči jako Drogba a Essien v Chelsea a také například Bassong v Newcastleu. Obertan je relativně vysoký, měří 185 centimetrů, je ale také rychlý a s obránci si dokáže poradit. Myslím si, že právě tyto jeho vlastnosti fanoušci ocení.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.