Michael Owen na OT?

Po Antoniu Valenciovi přivedl SAF další posilu do týmu Manchesteru United. Michaela Owena. Je to ovšem správně?

Pár dní po návratu Sira Alexe z dovolené získal Manchester United první posilu pro příští sezonu- Ekvádorce Valenciu. Ferguson ale jako správný kolotočář roztáčí kola přestupu dál. Na jeho atrakci se mu podařilo nalákat dalšího člověka- Michaela Owena, který přichází zadarmo ze severoanglického Newcastelu. Je to ovšem správné, že SAF přivedl právě tohoto hráče? Má týmu co nabídnout? Prosadí se jako Henrik Larsson, nebo vinou zranění či jiných okolností naprosto pohoří?

Už je to dávno, kdy se Michael Owen proháněl v rudém dresu Liverpoolu po anglických stadionech. Vedl si dokonce tak skvěle, že si ho jako posilu vyhlédl pohřební ústav fotbalových talentů Real Madrid. Po tomto neúspěšném angažmá a mezizastávce na St. James Parku se tento anglický reprezentant do rudého dresu vrácí zpět. Není to ovšem do rodného Liverpoolu, ale do týmu největšího rivala a nejnenaviděnějšího klubu Manchesteru United.

Za 12 sezon v Premier League nastřílel do sítě soupeřů více než 140 gólů a můžeme jej dokonce nazvat hrající legendou této soutěže. Bohužel ale po událostech dnešního dne se z něj z cela určitě nestane legenda Liverpoolu. Přestoupit do týmu největšího rivala se totiž neodpouští.

„Golden boy“,jak se tomuto hráči přezdívá, zcela určitě nebyl v předsezónním plánu posil Alexe Fergusona, ale poté, co se nepodařilo získat Karima Benzemu, resp. udržet Teveze, byl nucen sáhnout k tomuto ne zrovna ideálnímu řešení, leč naštěstí jenom provizornímu. Proč ne ideálnímu? Těch důvodů je totiž celá řada. Už jenom samotná podstata přestupu a vědomí, že ve vašem týmu hraje bývalý scouser je pro mnohé fanoušky včetně mě nepřípustné. Poslední takovýto přestup se opačným směrem konal v roce 1997, kdy smlouvu s Liverpoolem podepsal Paul Ince. Ten ale stejně jako Owen nepřestupoval k rivalovi přímo, nýbrž skrz Inter Milán. Mezi kluby poté následovala (a stále ještě panuje) pochopitelná nenávist. Všemu nasadil korunu Gabriel Heinze, který si málem přestup vyplakal. Nakonec i z tohoto transferu sešlo a Argentinec se klidil na jih. Po 12 letech tedy opět bude v PL hráč, který oblekl dres obou těchto klubů.

Dalším minusem tohoto přestupu je také fakt, že Owen ve svých téměř 30 letech nemá týmu prakticky co nabídnout. Alespoň co se perspektivy týká. Přichází čistě jako záskok, popřípadě občasná výpomoc stejně tak, jako před dvěma lety Larsson. Jeho výhodou mohou být ale nesporné zkušenosti a sehranost s Rooneym z anglické reprezentace. Také nesmíme zapomínat, že mluvíme o Owenovi- rychlém útočníkovi, který se ve vápně prakticky nemýlí. Dokáže pracovat s balonem ve velké rychlosti a pokud dostane míč ideálně do běhu, obránci se většinou stihnou jenom otočit. Všechny jeho schopnosti, forma a tím pádem výkony, jsou závislé na jedné věci, která mu bohužel chybí nejvíc. Zdraví. Jeho pobyty na marodce jsou legendární stejně, jako pověst kanonýra. Je to smolař, který by se po boku Rosického, Sahy, Solskjaera, Hargreavese nebo Kinga vůbec neztratil. Je prakticky jisté, že nevydrží hrát celou sezonu a bude jenom krýt záda dvojici R+B. Za jistou věc ovšem považuji i to, že zdravý nevydrží více, než pár měsíců a také to, že SAF přivede ještě jednoho TOP útočníka. Z toho vyplývá, že mnoho zápasů neodehraje a i z tohoto pohledu je víceméně zbytečný. Šanci totiž místo něj totiž mohli dostat mladí hráči. A to je také poslední bod ve výčtu minusů tohoto přestupu. Už letos jsme se mohli těšit, že uvidíme v A-týmu hrát mladé naděje Welbecka, Machedu, Campbella, popř. Manucha více než pravidelně. I toto budeme tedy muset odložit. Minimálně rok si budeme muset počkat, než uvidíme hrát tyto odchovance v základní sestavě, jestli vůbec.

Rozhodně tedy nesdílím nadšení s ostatními fanoušky, kteří ho vítají jako skvělou a platnou posilu. Místo mladé krve, která se stále více rve kupředu udivíme běhat v našem dresu „starého“ scousera, kterému toto pojmenování už nikdo neodepře. Není to rozhodně dobrá vizitka SAF, že pod své křídla vzal někoho takového, a už vůbec ne pro celý Manchester United.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.