Historie United – 1878 – 1919

Málokdo ví, kdy United vlastně vzniklo, jak se původně jmenoval tento klub a kdo za ně tehdy hrál? Něco málo z historie vám přinese tato rubrika.

1878 – 1899

Fotbalový klub Manchester United byl založen v roce 1878, tehdy pod názvem Newton Heath LYR (Lancashire a Yorkshire Railway). Pracovníci nádraží v Newton Heath si chtěli dopřát svou vášeň k fotbalu a zahrát si proti ostatním spolkům nádražního sdružení. Nakonec, když se v roce 1988 založila Fotbalová liga, Newton Heath se nepovažovali za dostatečně dobré k tomu, aby se připojili bok po boku s takovými týmy, jako byly tehdy Blackburn Rovers či Preston North End. Počkali si až do roku 1892, kdy do ligy vstoupili. Ovšem klub sužovali finanční problémy a začátkem 20. století se zdálo, že jsou odkázáni k zániku. Nicméně klub zachránil tehdejší vlastník pivovaru John Henry Davies. Legenda říká, že se dozvěděl o této špatné finanční situaci, když našel psa patřícímu kapitánovi Harrymu Staffordovi.

1900 – 1909

Na začátku 20. století se měnilo jméno tohoto týmu přes Manchester Central, Manchester Celtic až ke konečné verzi Manchester United. Toto jméno vzniklo na přelomu dubna a května roku 1902. Další osobou, která je spojována se začátky klubu je Ernest Mangnall. Je spojován jako první manažer. Podepsal například brankáře Harry Mogera nebo útočníka Charlieho Sagara. Dokázal se umístit v Second Division v sezóně 1903/04 a 1904/05 na třetím místě. Následující sezóna 1905/06 byla jedna z nejlepších v začátcích klubu. Zadní řada s Dickem Duckworthem, Alexem Bellem a kapitánem Charliem Robertsem byla klíčem k dosažení čtvrfinále FA Cupu, ale důležitější bylo druhé místo v Second Division. Na oslavu Mangnall koupil Billyho Mereditha od rivalů z Manchesteru City. Přezdíván jako Welšský kouzelník, byl zapleten do úplatkářské aféry v City a byl připraven k prodeji stejně jako jeho 17 spoluhráčů. Mangnall si počínal rychle, než někdo stačit dát za Mereditha nabídku, koupil ho. Příchod tohoto křídelního hráče se ukázalo být jako skvělým tahem. Připravil nespoteč gólů pro Sandyho Turnbulla v sezóně 1907/08. Byla to sezóna, kdy United poprvé vyhráli ligu. Jako šampióni hráli United poprvé pohár Charity Shield proti QPR a vyhráli i díky hattricku jmenovce Sandyho, Jimmyho Turnbulla, 4:0. V roce 1909 přidali do své sbírky United další trofej a tou byl FA Cup. Porazili Bristol City 1:0, jedinný gól vstřelil Sandy Turnbull. Tyto roky byly nejlepší, co se začátků klubu týče.

1910 – 1919

Old Trafford, tyto dvě slova poprvé slyšíme v sezóně 1909/10. Zemi, na které je tento stadion postaven, koupil majitel pivovaru John Henry Davies a pronajmul ji klubu. První zápas se na novém stadioně hrál 19. února 1910. Skončil porážkou od Liverpoolu 4:3. Dva dny předtím byl velkou vichřicí zbořen jejich starý dřevený stadion na Bank Street, což dokazovalo, že byl nový stadion potřeba. Na konci jejich celé sezóny na Old Trafford v roce 1910/11, byli podruhé korunováni jako vítězové ligy. Titul získali až v posledním zápase doma, kdy porazili Sunderland 5:1. Harold Halse se zasloužil dvěma góly a v Charity Shieldu rozstřílel 6 góly Swindon Town, United vyhráli 8:4. Přesto United v další sezóně nedokázali navázat na tyto úspěchy a skončili na neuspokojivém 13. místě. Na hlavu Ernesta Mangnalla padala vlna kritiky, a tak odešel k rivalům ze City. Hledání po novém manažerovi skončilo u dveří JJ Bentleyho, tehdejšího prezidenta Fotbalové ligy. Dokázal United v sezóně 1912/13 vytáhnout na čtvrté místo. Sezóna 1913/14 byla časem změn. Následující sezóna byla význačná pro změny v managementu. V prosinci 1914 byly poprvé odděleny role sekretáře klubu a manažera. Bentley se stal na plno sekretářem a novým manažerem se stal John Robson. Robsonův tým byl pouze stínem týmu minulé dekády. Pouze George Stacey, Billy Meredith, Sandy Turnbull a George Wall pamatovali vítězství v FA Cupu v roce 1909. Předtím než se mohli United zformovat a dát zase dohromady, přišla První Světová válka, která způsobila lidem spoustu problémů a jejich myšlenky byly úplně někde jinde než u fotbalu. Footbal League byla pozastavena a kluby hráli mezi sebou pouze regionální soutěže. V roce 1917 byl tragicky zabit Sandy Turnbull, při zápase ve Francii.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.