Tajná přestupová strategie Manchesteru United

Podle dnešního vydání britského listu The Guardian přijal Manchester United nedávnou tajnou strategii, podle které nebude utrácet velké peníze za starší hráče. Pokud by to byla pravda, nemohl by například přijít Ribéry ani Villa.

Manchester United nedávno přijal dlouhodobou strategii, podle které nebude kupovat za vysoké přestupové částky hráče starší 26 let kvůli nových finančním bonusům, jež byly nedávno zavedeny na Old Trafford pro lepší přestupovou politiku klubu. Dimitar Berbatov, kterému bylo 27 let při příchodu z Tottenham Hotspur loni v září, byl posledním „svého druhu“ a jeho přestup bude mít důsledky pro získání náhrady za odcházejícího Cristiana Ronalda.

Tato omezení automaticky znamenají, že obdiv Sira Alexe Fergusona směrem k Francku Ribérymu nepovedou k pokusu koupit tohoto francouzského reprezentanta. Karl-Heinz Rummenigge, prezident Bayernu Mnichov, včera prohlásil, že United, Chelsea a Barcelona předložili nabídky za Ribéryho, ale anglicky mistr tvrdí, že to není pravda.

Současná přestupová politika klubu je tedy taková, že se bude důsledně snažit kupovat za velké peníze pouze mladé hráče na pěti- až šestileté smlouvy, jejichž cena se po několika letech strávených v klubu výrazně zvýší.

Útočník Karim Benzema by tato kritéria splňoval, protože je mu teprve 21 let, ale Ribéry je považován za příliš starého, i když jen před dvěma měsíci mu bylo 26 let a nyní by měl prožívat vrchol svojí fotbalové kariéry. United se domnívají, že Ribéryho cena se bude pohybovat kolem 60 milionů liber a jeho další prodej již tak výhodný nebude. To naplňuje optimismem Chelsea, který prý předložila formální nabídku na 40 milionů liber a doufá, že francouzského záložníka získa, protože i zájem Real Madrid v posledních dnech ochladl.

Mimo hru by podle této strategie byl David Villa, skvělý útočník Valencie, který je nyní na trhu k dispozici ve věku 27 let za cenu okolo 45 milionů liber, jakož i střelec prvního gólu ve finále Ligy mistrů proti United, 28letý útočník Samuel Eto’o. Pokud nedojde na Old Trafford k přehodnocení strategie, jsou oba ze hry.

United jsou si vědomi, že se tato strategie nemusí líbit fanouškům, kteří očekávají špičkovou náhradu, která by zacelila díru po Ronaldově rekordním přestupu do Realu Madrid. Klub však trvá na tom, že se bude řídit obchodní stránkou věci a nebude kupovat hráče, jejichž cena bude převyšovat 30 milionů liber, aniž by existovala možnost pozdějšího prodeje za vyšší cenu.

To vysvětluje, proč se United nepokusili získat brazilského reprezentanta Kaká, bývalého nejlepšího hráče světa, když byl z Milána k dispozici za 59 milionů liber, i když Ferguson přiznal, že v podstatě celou minulou sezónu věděl, že Ronaldo v létě odejde. Kaká oslavil v dubnu 27. narozeniny a tudíž do nové strategie United nezapadá.

Berbatov byl považován za výjimku z tohoto pravidla, když stál 30,75 milionů liber. Výkonný předseda David Gill a američtí vlastníci z rodiny Glazerových však dali Fergusonovi na srozuměnou, že očekávají nákup mladých hráčů, kteří by mohli v budoucnu přinést klubu zisk.

Ronaldovi bylo 18 let, když přišel ze Sportingu Lisabon za 12,2 milionu liber před šesti lety. United jsou sice známí tím, že chtějí mít v klubu nejlepší hráče, přesto však nyní kladou důraz na získávání hráčů, kteří jim mohou přinést ekonomický prospěch. Strategie byla naplňována již v posledních letech, kdy přišli Nemanja Vidič, Patrice Evra, Michael Carrick, Anderson a Nani, kterým všem při podpisu smlouvy bylo 25 let a méně.

United se nyní zajimají o Antonia Valenciu, 23letého ekvádorského reprezentanta z Wiganu Athletic, který by měl na pravém křídle nahradit Ronalda, ale musí o něj bojovat s Realem Madrid a další nejmenovaným klubem, kterým je zřejmě Bayern Mnichov. „Nyní to závisí na tom, kam chce jít samotný hráč: do Manchesteru United, Realu Madrid nebo jiného evropského klubu,“ prohlásil předseda Wiganu Dave Whelan. „My mu nemůžeme nařizovat, kam má přestoupit. Budeme mít schůzku s United a Realem Madrid v nejbližších třech nebo čtyřech dnech, kde si vyjasníme nabídky a pak je předložíme hráči a on se rozhodne, jestli někam přestoupí, nebo zůstane v klubu. My nebudeme nikdy bránit hráči, který má možnost dostat se do špičkového klubu. Antonio se o víkendu vrací z dovolené a já očekávám, že vše bude uzavřeno do 10 až 14 dnů.“

„Real Madrid nás kontaktoval jednou týdně v posledních šesti týdnech. Domníval jsem se, že po získání Ronalda ztratí zájem, ale nestalo se tak, protože znovu zavolali a potvrdili zájem o koupi hráče. V médiích se neustále přetřásají přestupové částky a my jsme přitom zatím žádnou konkrétní nabídku nedostali,“ dodal Whelan a prohlásil, že Ronaldův přestup do Realu za 80 milionů liber nemá na vyvolávací cenu Valencii žádný vliv.

Ferguson stále doufá, že přesvědčí Carlose Téveze, aby podepsal v klubu smlouvu, i když Argentinec veřejně a soukromě prohlašuje, že nemá v úmyslu se na Old Trafford vrátit, když se 30. června stává volným hráčem. O Téveze mají zájem také Manchester City, Chelsea, která prohlásila, že jeho příchodu moc nevěří, a Liverpool. Tévezovi je 25 let a prvotní neochota United zaplatit za hráče 25,5 milionu liber, které investoři vlastníci hráčova práva požadují, částečně pramenila z úvahy, jaká bude cena hráče na konci jeho pětileté smlouvy. Gill již veřejně prohlásil, že považuje Tévezovu cena za „trochu přemrštěnou“.

Můj dovětek: Pokud taková strategie existuje, má určitě svůj smysl. Koupit 27letého hráče za 50 milionů na pět let, znamená, že každý jeho rok v klubu vás přijde na 10 milionů liber. Takové peníze se za jeden rok získávají zpět jen těžko. Po pěti letech, kdy takovému hráči bude 32 let, ho prodáte maximálně za 5 milionů liber. Pozor! Bavíme se tady o hráčích, kteří stáli velké peníze, ne o hráčích jako Van der Sar, Cantona a další, kteří přišli za pakatel. V době hospodářské krize, kdy nám jeden sponzor zkrachoval a musela ho zestátnit americká vláda, a nový americký sponzor může potkat stejný osud, je to dobrá strategie. Kupovat mladé hráče z celého světa, budovat silný rezervní tým s výborným trenérem Solskjaerem, pak si ty nejlepší nechat a zbytek prodat. United se už touto cestou dávno vydali, každý den můžeme číst zprávy o hráčích, které skauti objevili a my o nich nikdy neslyšeli. Nemám teď na mysli Douglase Costu, který je už poměrně známým hráčem, ale Noughtona, Doda, Castaignose, Dentinha apod.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.