Jak se upekl přestup Cristiana Ronalda

V zahraničním tisku byly vydány podrobnosti o přestupu hvězdy Manchesteru United. Je docela zajímavé číst, jak se dojednává největší přestup v dějinách fotbalu.

Ve středu v 18:00 začal fax v kanceláři výkonného předsedy Manchesteru United Davida Gilla přijímat nějakou zprávu. Její obsah byl ohromující. Jednalo se o formální nabídku na přestup Ronalda do Realu Madrid. V nabídce byla tučně vyznačena suma 94 000 000 eur!

Gill však ve své kanceláři na Old Trafford nebyl, protože spěchal na letiště, aby stihl letadlo do Ženevy, kde se konalo zasedání FIFA. Kdo ví, jaká byla reakce zaměstnance United, který zprávu našel a okamžitě ji zavolal Gillovi na mobil. Je neuvěřitelné, že se Real nenamáhal ověřit příjem faxu u samotného Gilla.

Události pak nabraly rychlý spád. Gill zavolal Siru Alexi Fergusonovi, který tráví dovolenou v jihofrancouzském letovisku Cap Ferrat. Na tento telefonát Ferguson čekal od té doby, kdy Real opětovně potvrdil vážný zájem o největší klenot Manchesteru těsně před jeho přípravou na finále Ligy mistrů v Římě.

Nový generální ředitel Realu Madrid, Jorge Valdano, dosazený zpět do funkce prezidentem Florentinem Pérezem, již dříve nastínil potenciální dohodu agentovi Cristiana Ronalda Jorge Mendesovi.

V té době samozřejmě Valdano hovořil přímo i se samotným Ronaldem a jednou ze zajímavých stránek tohoto přestupu je právě míra angažovanosti hráče v této transakci. Ronaldo zůstává na dovolené v Los Angeles, ale neustále vyjednává s Realem, i když jemu blízké zdroje naznačily, že osobní podmínky a jednání o smlouvě budou pouhou formalitou.

Ferguson dal Gillovi požehnání pokračovat v jednání o přestupu a ten následně zavolal zástupcům rodiny Glazerových, kteří jsou majiteli klubu. Ti dali jasně najevo, že rozhodnutí o prodeji Ronalda nechávají v rukou manažera. Gill tedy zavolal Mendesovi a řekl mu, že United s přestupem souhlasí. Nakonec oznámil novinku Realu. Všechno bylo hotovo do 20:00.

Příprava přestupu však samozřejmě zabrala několik let. Real už v pátek oznámil United, že se chystá podat nabídku na přestup a ještě jednou ověřuje, jakou částku si bude moci dovolit zaplatit.

80 milionů liber odpovídalo gentlemanské dohodě z loňského léta, kterou uzavřeli Ferguson, Ronaldo a Mendes. I tehdy se objevovaly v tisku spekulace o možném přestupu Portugalce do Realu. Ten se nakonec zavázal zůstat na Old Trafford ještě jeden rok pod podmínkou, že mu bude dovoleno odejít do Realu, pokud bude zaplacena sjednaná částka.

Zprávy o jednání za zády někoho a o komplikovaném dohadování smlouvy jsou pouhé fámy. V dubnu nebyla žádná dohoda uzavřena. Real se připravoval na změnu vedení a pověřil Mendese, aby pro něj sháněl ty nejlepší světové hráče.

Mendes měl ze všeho smíšené pocity. Na jedné straně akceptoval “sen” svého nejcennějšího klienta nastupovat za Real, na druhé straně viděl, že hráči prospívá ochranářská atmosféra, kterou mu Ferguson vytvořil v United. Mendes zastupuje také Naniho a Andersona. Nesmíme také zapomínat, že Ronaldo má pouze 24 let a měl ještě tříletou smlouvu, takže mohl odejít v 27 letech, kdy byl vyspělejším hráčem.

United se však rozhodli na dodržení smlouvy netrvat. Bylo by nesmyslné nutit Ronalda, aby zůstal v klubu na konce smlouvy a pak za něj nedostat nic. Někdy prostě věci nejdou podle plánu. United se snaží už několik týdnů dojednat smlouvu s hráčem Bayernu Mnichov Franckem Ribérym a ještě déle vyjednávají o přestupu záložníka Wiganu Antonia Valencii. Zdá se, že součástí dohody o přestupu Ronalda, je závazek Realu neusilovat o získání Riberyho.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.