Eric Cantona v talk show Jonathana Rosse

V pátek večer se idol fanoušků Manchesteru United objevil v oblíbeném pořadu stanice BBC One v rámci propagace filmu Looking for Eric (Hledání Erika), ve kterém hraje hlavní roli.

V komedii Looking for Eric režiséra Kena Loache hraje Eric Cantona sám sebe. Jde o příběh poštovního doručovatele Erika (hraje ho Steve Evets), který je oddaným fanouškem Manchesteru United a jeho největším idolem je právě Eric Cantona. Jeho život se nevyvíjí podle jeho představ, dostane se do blázince, po propuštění kouří hodně marihuany a jeho idol se mu zhmotní, aby ho přivedl na správnou cestu. Snímek byl premiérově promítán na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes a setkal se s pozitivním ohlasem. V kinech poběží od 12. června. Snad se brzy dostane i do ČR.

Eric Cantona a Ken Loach

Upoutávka filmu: http://www.daemonsmovies.com/2009/04/03/looking-for-eric-movie-trailer

Eric Cantona v ní říká: „I am not a man, I am Cantona!“ (Já nejsem člověk, já jsem Cantona), což je vtipné a pravdivé zároveň.

A nyní už přepis rozhovoru ve výše uvedené talk show (vtipy moderátora jsem vynechal):

Ahoj, Eriku. Jsem velmi rád, že jsi přišel do mojí show. Jak dlouho jsi vlastně v Británii, protože myslím, že ses vrátil do Francie, že?

Ano, žiju ve Francii. Jsem tady tři dny, přijel jsem kvůli propagaci svého nového filmu v Manchesteru.

Ano, ten film se jmenuje Looking for Eric. Neschází ti život v Británii?

Po fotbalové stránce jsem tu strávil nádherné roky. Když jsem skončil s fotbalem, žil jsem 3 roky v Barceloně a pak jsem se vrátil do Francie.

A kde se ti líbilo nejvíce?

V Manchesteru. Fotbalista je na vrcholu kariéry mezi 26. a 30. rokem života a já tuto část života strávil právě v Manchesteru, kde byl skvělý tým, skvělí hráči a skvělí fanoušci.

Ano, je velmi zvláštní, že pro fanoušky Manchesteru United jsi stále Bůh. Dodnes tě velmi uznávají. Jak vlastně vzpomínáš na dobu svého působení na Old Trafford a jak se ti spolupracovalo se Sirem Alexem Fergusonem?

Je to skvělý manažer. Dokáže z každého člena týmu vydolovat maximum jeho schopností, dodat mu patřičné sebevědomí a poradit. Není to ten typ manažera, který chce, aby byli všichni hráči jeden jako druhý. Není to žádný diktátor, nechával nám poměrně hodně volnosti. Samozřejmě, že si každý nemohl dělat, co chtěl. On určil nějaké hranice, které nesměl nikdo překročit, ale v rámci tohoto prostoru nechal vyniknout naší individualitu.

V poslední době se tě často lidé ptají, zda budeš někdy vést Manchester United ty? Fanoušci by byli určitě rádi. Jaké máš plány a touhy do budoucna?

Už 12 let žiju bez fotbalu. První 2 roky byly nejtěžší, protože jsem začínal od nuly. Moje okolí nebylo připraveno na to, že bych mohl dělat něco jiného, než hrát fotbal. Ale já jsem věděl, že to bude dlouhá cesta a bude trvat 5 až 6 let než se mi podaří vybudovat novou kariéru. A posledních 7 roků si už užívám. Nedokážu teď odhadnout, co budoucnost přinese.

Jednou z tvých současných aktivit je hraní ve filmech. Když si končil s fotbalem, věděl jsi už, že se pokusíš stát hercem, nebo se to prostě tak nějak vyvinulo během tvého pobytu v Barceloně?

Hraní ve filmech je velmi podobné hraní fotbalu. Je to jen hra. Stejně jako na fotbalovém hřišti musíš i při filmových scénách působit sebevědomě, věřit ve svoje schopnosti a snažit se, aby sis to co nejvíce užil.

Musím říct, že vypadáš skutečně velmi dobře, máš tvář filmového herce. Ví se ale také o tobě, že máš dost výbušnou povahu. Všichni si pamatujeme tvůj nechvalně proslulý kung-fu kop, kterým jsi usměrnil provokujícího diváka. Po tomto incidentu jsi dostal dlouhý distanc. Jak jsi prožíval toto období?

Bylo to velmi těžké. Trénoval jsem s týmem a myslel na den, kdy budu moci zase nastoupit. Bylo mi tehdy 27 a byl jsem na vrcholu svých sil. Fotbal mě tehdy hrozně bavil. Takže to bylo složité období, ale trest jsem si asi zasloužil. Aspoň jsem měl čas o všem přemýšlet. Snažím se vzít si ponaučení z pozitivních i negativních zážitků.

Lituješ vůbec toho, co jsi udělal?

Ne, nemůžu říct, že bych toho litoval.

Vraťme se k tvému hraní ve filmech. Říkal jsi, že když jsi skončil s fotbalem, dávali ti někteří lidé najevo, že tě nepovažují za herce. Měl jsi někdy pochybnosti ohledně tvojí nové kariéry?

Všechno je jen otázka sebedůvěry a očekávání. Já jsem věděl, že musím dát lidem čas, aby si zvykli na moji novou roli.

Ale nebál ses, že by to třeba nemuselo vyjít?

Každý člověk cítí občas pochybnosti, to je normální. Já jsem ale byl rozhodnutý riskovat. Chtěl jsem na sobě tvrdě pracovat a postupně se zlepšovat. Je to jednoduché.

Jsi znám také lidový filozof. Proslavený je tvůj výrok na tiskové konferenci o „raccích táhnoucích za rybářskou lodí v očekávání, že rybáři budou házet do vody sardinky“. Podle mně je to jen takové plácání a nemá to žádný hlubší smysl. Nemám pravdu?

V podstatě ano, to nemělo mít žádný hlubší smysl. Novináři prostě brali tu konference příliš vážně a já si nemyslím, že fotbal je věc, kterou bychom měli brát tak vážně. Chtěli po mně nějaké prohlášení, tak jsem ji ho dal. Je to vlastně nesmysl. Chtěl jsem jen nastavit novinářům zrcadlo, aby se nad sebou zamysleli. Všichni pak ten výrok analyzovali a já se bavil.

Podle mých informací jsi s námětem na tento film přišel ty a tvoje produkční společnost. Pak jste se obrátil na Kena Loache. Vybral sis tohoto režiséra, protože obdivuješ jeho filmy?

Ano, on byl nejvýše na našem seznamu režisérů, které bychom chtěli oslovit. Jeho filmy jsou vždy plné lidskosti a solidarity.

Jak bys popsal svoji roli. Chvíli jsi sám sebou, a chvíli nikoli…

Já tam sice hraju sebe, ale tak, jak mě vidí ten fanoušek. Jeho představa se někdy může blížit realitě, ale někdy může být realitě hodně vzdálená. Spolupráce na psaní scénáře bylo opravdu zábavná.

Musím říct, že si mi ten film líbil, hlavně ty fotbalové scény a způsob, jakým zachytil vášeň lidí pro fotbal. Hraješ ještě vůbec fotbal, třeba v přátelských zápasech? Nebo když vidíš na ulici, jak si kopou kluci, přijdeš a ukážeš pár fint?

Ne, teď se věnuji jiným věcem. Fotbalová kariéra byla skvělá, ale je to minulost.

1. část: http://www.101greatgoals.com/videodisplay/2676666

2. část (obsahuje scénu z filmu a trochu Erikových kouzel s míčem): http://www.101greatgoals.com/videodisplay/2676669

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.