Náš kádr očima anglického tisku

Jak vidím naše hráče já a pár diskutujících jsme viděli včera, dnes se podíváme do Anglie, jak to vidí přímo u zdroje.

Ještě jednou jsem se rozhodl rozčeřit vody zdejšího webu. Moje včerejší hodnocení vyvolalo téměř hysterické reakce rádoby fanoušků United, kteří si asi myslí, že v rudém dresu nehrají lidi, kteří mají právo na své chyby a jako veřejně působící osoby počítají s kritikou, a to kladnou i zápornou. Není nic špatného na kritice manažera nebo našich hráčů. A tak jsem zabrousil do anglického tisku, jestli jsem opravdu mimo, nebo jestli má někdo stejný názor. Dnešní článek je z elektronické verze novin The Times, které patří v Anglii k nejuznávanějším. Tak prosím nepište nic o bulváru, stejně mnozí ani nevíte, co to slovo znamená. S autorem jsme se poměrně shodli, jen toho Hargreavese vidí optimističtěji, ale já budu rád, když bude mít pravdu. Stay United!

Lekci, kterou Manchester United dostal ve středečním finále Ligy mistrů v Římě od Barcelony, lze připsat několika klíčových faktorům: jeden tým hral pod svoje možnosti, druhý tým naopak velmi dobře a Sir Alex Ferguson stanovil velmi špatnou taktiku.

Je jasné, že v létě neproběhne na Old Trafford žádné zemětřesení. Možná však jeden nebo dva hráči budou muset odejít, jiní se vrátí po zranění, někteří mladí hráči mohou využít odchodu starších kolegů a ukázat svůj přínos pro tým. Každopádně Alexe Fergusona čekají perné týdny.

Brankáři

Edwin van der Sar

Van der Sar odvádí po svém příchodu za 2,5 milionu liber z Fulhamu v červnu 2005 dobré služby. I když však letos překonal všechny rekordy, zub času nešetří ani tohoto holandského brankáře, kterému bude v říjnu 39 let a čeká ho poslední sezóna v klubu.

Nedělá ostudné chyby, ale kdy naposledy, navzdory sérii neprůstřelnosti, předvedl opravdu světový zákrok, jaký se od brankáře Red Devils očekává?

Přestože proti Barceloně předvedl jeden nebo dva slušné zákroky, není již pro United poslední záchranou, jako kdysi býval. Samuel Eto’o ho prostřelil v 10. minutě na bližší tyči a ani druhý Messiho gól nevypadal nechytatelně. Dokázal by Van der Sar těmto gólům zabránit, kdyby byl zrovna na vrcholu? Dokázal by to Peter Schmeichel, Shay Given nebo Petr Čech? Těžko říct, odpovědět lze kladně i záporně.

Ben Foster & Tomasz Kuszczak

Ferguson nyní musí vyřešit, jestli jsou Foster nebo Kuszczak dostatečně dobří a připravení, popřípadě v případě Fostera zdravotně způsobilí, aby dokázali pravidelně nastupovat za mistra Barclays Premier League a tým, který má vždy jen ty nejvyšší cíle. V létě manažer nepřivede žádného nového brankáře, takže musí dostát svému slibu a dát jednomu nebo oběma čekatelům možnost hrát pravidelněji než letos. Otazníky však zůstávají.

U Fostera je problém v jeho politováníhodném seznamu prodělaných zranění. Přišel o místo na lavičce náhradníků ve finále proti Barceloně kvůli natrženému svalu o pravého palce, který si vyžádal dokonce chirurgický zákrok a vyřadil ho ze hry na 2 měsíce. U Kuszczaka pak panují pochybnosti ohledně jeho schopnost chytat na nejvyšší úrovni. Má sklony panikařit při centrovaných míčích, není zrovna přesvědčivý při výkopech a je diskutabilní, zda má potřebnou kvalitu na efektní zákroky, které občas předvádí Foster.

Obránci

Rio Ferdinand & Nemanja Vidič

Zápas proti Barceloně jim vůbec nevyšel. Vidič se nechal snadno oklamat Samuel Eto’em při prvním gólu a Ferdinand předvedl špatnou poziční hru při Messiho hlavičce znamenající druhý gól v síti anglického mistra. Přesto však zůstávají nejlepší stoperskou dvojicí v evropském fotbalu.

Fergusona může trochu trápit skutečnost, že Vidič má občas problémy s rychlonohými útočníky, jako například Fernandem Torresem při březnové prohře 1:4 s Liverpoolem na Old Trafford a nyní s Eto’em při prvním gólu Barcelony. K těmto chybám však dochází jen sporadicky. Na Vidičovi byly ve středeční finále zjevné známky vyčerpání a Ferdinand asi také nebyl úplně zdravotně v pořádku, když předtím vynechal čtyři soutěžní zápasy.

John O’Shea, Rafael Da Silva & Gary Neville

O’Shea podával znamenité výkony jako nouzový pravý obránce v druhé polovině sezóny a společně s Patricem Evrou byl snad jediným hráčem ve finále, který jakž takž dostál své pověsti a odvděčil se tak Fergusonovi za důvěru. Rafael je budoucností United na tomto místě. V nové sezóně se určitě pokusí odstranit O’Shea ze sestavy, ale je pravděpodobné, že se o starty podělí.

Gary Neville byl odměněn za svoje dlouholeté služby klubu prodloužením smlouvy o jeden rok. Pravděpodobně se však bude jednat o jeho poslední sezóny v dresu United a příležitostí dostane jen málo. Na místě pravého obránce navíc může hrát i Wes Brown, pokud se dá zdravotně do pořádku.

Patrice Evra & Fabio Da Silva

Po znepokojivém poklesu formy v únoru a březnu se zdá, že se Evra dostává zpět do optimální formy a Fabio si bude muset ještě nějaký čas počkat, než se mu podaří vystrnadit francouzského fotbalistu z místa levého obránce. O obsazení tohoto postu se však nemusí Ferguson obávat.

Jonny Evans & Wes Brown

Evans v této sezóně dokázal, že může zaskočit za Ferdinanda a Vidiče, a získával zkušenosti z velmi těžkých zápasů, jako byl ten ligový proti Chelsea, venku proti Interu Milán a doma s FC Porto. Brown v posledních sezónách ukazuje, že mu spíše vyhovuje místo pravého obránce, ale bude se muset poprat o místo v základní sestavě.

Záložníci

Ryan Giggs & Paul Scholes

V této sezóně nic nenasvědčovalo tomu, že by Ferguson plánoval „odstavit“ Ryana Giggse, který předváděl jedny z nejlepších výkonů své kariéry a byl vyhlášen hráčskou asociací Hráčem roku. Je však pravděpodobně, že v nadcházející sezóně ho fanoušci uvidí na hřišti méně často.

To bude případ i Scholese, který má problémy vydržet na hřišti 90 minut a zvyká si na to, že na hřiště chodí jako náhradník na posledních 20 nebo 30 minut. Letos Scholes odehrál 34 utkání, v další sezóně bych to viděl tak na polovinu, zvláště pokud se vrátí po zranění Owen Hargreaves. Scholes se pravděpodobně bude muset spokojit s tím, že bude nastupovat v méně důležitých zápasech na Old Trafford. Bylo to však chyba Fergusona, nikoli Giggse, že záložník United zůstal proti Barceloně utopený a nezapojený do hry. Pokud se však United opět dostanou do finále Ligy mistrů, Velšana v něm asi neuvidíte.

Michael Carrick & Owen Hargreaves

Hargreaves se úspěšně podrobil operaci obou kolen a očekává se, že stihne začátek nové sezóny. Jestli mu bude zdraví sloužit, však zůstává otázkou. Ferguson by však rád udělal z Hargreavese a Carricka dvojici středových záložníků, kteří nastupovali společně s Darrenem Fletcherem nebo Andersonem. Když hraje Hargreaves v záložní řadě United, dokáže plnit defenzivní úkoly a Carrick může více útočit. Neúnavný dříč, který se nebojí jít do skluzu a dokáže podržet míč, velmi proti Barceloně scházel. Pokud se Hargreavesovi návrat nevyvede, bude muset Ferguson někoho takového koupit.

Darren Fletcher & Anderson

Fletcher prožil svoji nejlepší sezóně v dresu United. Jeho absence ve finále LM se ukázala klíčovou. Darren je disciplinovaný, pracovitý a inteligentní, což zatím Andersonovi chybí. Bude zajímavé sledovat, koho pošle Ferguson do hry vedle Carricka a Hargreavese, pokud se tento záložník uzdraví, což skotský manažer pevně doufá.

Útočníci

Wayne Rooney & Cristiano Ronaldo

Pokud jsou Ronaldova poslední prohlášení pravdivá, bude Portugalec hrát na Old Trafford i v další sezóně, i když kritizoval Fergosunovu taktiku po porážce s Barcelonou. Nebylo by však žádným překvapením, kdyby znovu otočil a prohlásil, že v United už dosáhl všeho, co mohl, a odchází do Realu Madrid.

Je však pravděpodobnější, že zůstane. Pokud tomu tak bude, Ferguson možná obnoví jeho spolupráci s Rooneym, po kterém už nebude chtít, aby útočil z levého nebo pravého křídla. V anglické reprezentaci pod vedením Fabia Capella Rooney jasně ukázal, že mu více vyhovuje místo klasického útočníka.

Dimitar Berbatov & Carlos Tevez

Během jednoho nebo dvou týdnů se dozvíme, jestli Tevez zůstane hráčem United nebo přestoupí jinak, třeba do Manchesteru City nebo Liverpoolu. Tevezovi majitelé trvají na jeho odchodu, zatímco výkonný předseda David Gill dává optimistická prohlášení. Je však diskutabilní, zda vydání 25 milionů liber za populárního Argentince představuje ideální využití klubových financí.

Možná porážka s Barcelonou měla napovědět, že by United potřebovali hráče, který dokáže přihrávat jako Andres Iniesta? Co se týče Berbatova, fanoušci United od něj v nové sezóně budou chtít vidět mnohem lepší výkony. I když bude hrát lépe, Ferguson nemůže používat formaci 4-3-3 jako proti Barceloně. Budeme muset najít jiný způsobe zapojení rtuťovitého Bulhara do hry, ale nebude to tak snadné.

Zbytek

Park Ji Sung, Nani & Zoran Tošič

Park prožil svou nejlepší sezónu v dresu United, ačkoli jeho bázlivý výkon proti Barceloně vyvolal otázku, zda je schopný hrát na té úplně nejvyšší úrovni. Ferguson již potvrdil, že Nani zůstane v týmu i pro další sezónu, která však byla z jeho pohledu katastrofální. Pokud nepředvede nějaké výrazné zlepšení, bude si muset příští léto balit kufry. Ferguson doufá, že si Tošič lépe zvykne na anglický fotbal.

Danny Welbeck & Federico Macheda

Pokud Tevez skutečně odejde a Ferguson nepřivede jiného útočníka, mohou se Welbeck a Macheda těšit na více startů v příští sezóně. Oba prokázali jistou dávku talentu, teď se budou muset prosadit do sestavy na úkor starších hráčů.

Manucho & Fraizer Campbell

Z tónu Fergusonových prohlášení v minulém týdnu, je zřejmé, že Manucha, který strávil druhou polovinu sezóny na hostování v Hull City a dvakrát tam skóroval, nečeká v United žádná budoucnost a možná bude ještě letos v létě prodán. Campbellovi se nepovedlo hostování v Tottenhamu a bude zajímavé sledovat, jak nyní Ferguson s útočníkem naloží, až se vrátí na Old Trafford, zvláště když své možnosti ukázali Welbeck a Macheda.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.