10 nejhorších nákupů Sira Alexe

Staré přísloví praví, že i mistr tesař se někdy utne. Za 23 let své kariéry v Manchesteru United se ani SAF nevyhnul nákupům, které nakonec nevyšly.

Abychom ale byli objektivní, některé nákupy nevyšly proto, že do hráčovy kariéry zasáhlo zranění, popřípadě se ukázalo, že mladí hráči z rezervy jsou lepší alternativou. Bohužel některé nákupy nakonec skončili i finanční ztrátou. Opět jde o velmi subjektivní hodnocení, takže ho tak prosím berte a v diskusi uvádějte svoje názory slušně. Díky.

1. Juan Sebastian Verón

Přišel z Lazia Řím v roce 2001 za tehdy rekordních 28,1 milionu liber a podepsal smlouvu na 5 let. Měl se stát špílmachrem týmu, ale ukázalo se, že anglický fotbal mu vůbec nesedí. Za 2 roky odehrál 51 zápasů, ale byl pod obrovskou kritikou fanoušků i novinářů. Když se v roce 2003 (tedy pouze po 2 letech) ozvala Chelsea (tedy konkrétně Ranieri), SAF ho s radostí prodal i se ztrátou za 15 milionů liber. V Chelsea pak odehrál jen 7 zápasů. Přesto ztráta 13 milionů liber, ale mohla být i větší.

2. Massimo Taibi

Italský brankář přišel v roce 1999 z Venezie za 4,4 milionu liber. Odchytal však pouze 4 zápasy, ve kterých udělal spoustu školáckých chyb. Podílel se dokonce na prohře od Chelsea 0:5. Média mu dala přezdívku „Slepý Benátčan“.

3. José Kléberson

Mistr světa z roku 2002 v reprezentačním dresu nadchl Sira Alexe. Ten ho přivedl do klubu za 6,5 milionu liber jako náhradu za Veróna. Bohužel se José zranil hned v 2. zápase a pak už jen do novin dával směšná prohlášení, jak jednou bude nejlepší na světě. Odehrál jen 28 zápasů a pak byl za 2,5 milionu liber prodán do tureckého Besiktase.

4. Eric Djemba-Djemba

Naprosto neznámého fotbalistu přivedl SAF v roce 2003 z francouzského Nantes za 3,5 milionu liber a viděl v něm náhradu Roye Keanea. Eric však brzy ukázal, že nemůže hrát ani za rezervu, a v roce 2005 byl prodán Aston Ville za 1,5 milionu. Ani tam se však neprosadil a dnes kope za dánské Odense.

5. Diego Forlán

Ano, skutečně to není omyl. V současnosti nejlepší střelec španělské ligy se na Old Trafford neprosadil. Přišel za 6,9 milionu liber z Independiente v roce 2002. Za 2 roky odehrál 63 zápasů a dal jen 10 gólů. Fanoušci ho měli rádi hlavně za 2 branky, kterými rozhodl zápas s Liverpoolem, ale to bylo samozřejmě málo. SAF mu přes van Nistelrooye a Sahu nemohl garantovat místo v základní sestavě, prodal ho do Villarealu za 2 miliony liber a koupil Waynea Rooneyho.

6. Jesper Blomqvist

Levý křídelní hráč byl koupen z Parmy za 4,4 milionu liber v roce 1998 jako alternativa za Ryana Giggse. Za 3 roky odehrál jen 25 zápasů, paradoxně i finále LM v roce 1999. Pak byl 2 roky zraněn s kolenem a SAF mu už neprodloužil smlouvu.

7. Fabien Barthez

Za francouzského mistra světa a Evropy (brankáře) zaplatil SAF v roce 2000 neuvěřitelných 7,8 milionu liber. V první sezóně chytat Fabien ještě dobře, ale v dalších dvou sezónách předváděl tak nevyrovnané výkony a chyby, že přinutil manažera hledat za něj náhradu. Bohužel ani náhradní dvojice Howard-Caroll nebyla to pravé ořechové. Na druhou stranu nahradit Schmeichela není jednoduché.

8. Henning Berg

Když ho SAF v roce 1997 za 5 milionů liber přivedl z Blackburnu, bylo to vyrovnání anglického rekordu v ceně zaplacené za hráče. Henning byl však jen spolehlivým náhradníkem, nejprve za dvojicí Stam-Johnsen a pak přišel Rio Ferdinand. SAF ho začal používat jako pravého obránce, ale odtamtud ho vytlačil Gary Neville.

9. David Bellion

V mladém útočníkovi Sunderlandu viděl SAF nového Thierryho Henryho. Přivedl ho za 2 miliony liber (podle startů měl být vyplacen další 1 milion). V 24 zápasech za United dal jen 4 branky, pak byl poslán na hostování do Nice, kde pak zůstal i na přestup. Dnes by měl kopat za Bordeaux.

10. Paul Parker

Přišel za 2 miliony liber z Q.P.R. v roce 1991. Za 5 let odehrál za United 105 zápasů, ale i vinou zranění dělal jen náhradníka Garymu Nevillovi.

Co se také nepovedlo:

– Liam Miller: „nový Roy Keane“ naštěstí přišel zadarmo v roce 2004. Odehrál 9 zápasů a šel dále.

– Alan Smith: přišel za 7 milionů liber. Jako útočník dal v 61 utkáních jen 7 branek. Býval často zraněn, což ho provází dodnes, když je členem Newcastlu (prodán za 6 milionů). Fanoušci nezapomenou jeho skvělý výkon při vítězství nad AS Řím 7:1. Pro jeho tvrdou hru ho SAF zkoušel i jako defenzivní štít.

– Karel Poborský: přišel po vydařeném ME 1996 za 3,5 milionu liber a vydržel jen 1,5 roku, kdy dělal náhradníka Beckhamovi. Odehrál za United 37 zápasů, dal 5 branek. Pak se rozhodl odejít do Benfiky.

– Jordi Cruyff: syn slavného otce přišel z Barcelony za 1,4 milionu liber. Zranění kolene a následně kotníku ho vyřadilo na dlouhou dobu. V United strávil období 1996-2000, odehrál jen 34 zápasů a dal 8 gólů.

– David May: přišel v roce 1994 za 1,2 milionu liber z Blackburnu. I když působil v klubu 9 let, odehrál jen 85 zápasů. Většinou kryl záda dvojici Bruce-Pallister, pak Garrym Nevillovi a trojici Stam-Brown-Johnsen.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.