10 nejvydařenějších přestupů Sira Alexe

 Včera skončila sezóna 2008/2009 a nyní se začne spekulovat o nových posilách. Trochu jsem se zamyslel a sestavil žebříček 10 hráčů, při jejichž podpisu měl Sir Alex nejšťastnější ruku.

 

1. Eric Cantona

Kontroverzního hráče, kterého předcházela pověst nespolehlivého a nezvladatelného živlu, dokázal SAF přivést z Leedsu United za pouhých 1,2 milionu liber v roce 1992. Tento moment znamenal zlom kariéry SAF v Manchesteru United. Od této chvíle ji provázely jen úspěchy. V sezóně, kdy Eric přišel, získali Red Devils titul po dlouhých 26 letech čekání. Hráč byl fanoušky United zvolen nejlepším hráčem století.

2. Cristiano Ronaldo

V roce 2003 Sporting Lisabon otevíral zmodernizovaný stadion a Manchester United pozval jako svého prvního soupeře a dokonce ho dokázal porazit 3:1. Sir Alex byl tak nadšený výkonem Cristiana Ronalda, že za něj okamžitě vysázel 12,29 milionu liber. Sami to můžete porovnat s jeho současnou cenou. Za United odehrál 292 zápasů a vsítil 118 branek.

3. Ruud van Nistelrooy

Tento holandský ostrostřelec měl původně přijít na Old Trafford z PSV Eindhoven již v roce 2000. Těsně před podpisem smlouvy si však zpřetrhal křížové vazy v koleni. Myslel jsi, že je s kariérou ve velkoklubu konec, ale SAF si byl tímto hráčem natolik jistý, že na něho celý rok čekal a v roce 2001 ho přivedl do klubu za 19 milionů liber. Ve 219 zápasech za United dal 150 gólů, což je neuvěřitelná produktivita. V roce 2002/2003 se mu povedlo dát 44 branek. V roce 2006 byl prodán do Realu Madrid za 18 milionů eur.

4. Rio Ferdinand

Rio přišel do United v roce 2002 z Leedsu za rekordních 30 milionů liber jako náhrada za odcházejícího Jaapa Stama. Okamžitě se stal pilířem obrany United a základem pozdějších úspěchů.

5. Ole Gunnar Solskjaer

Když ho v roce 1996 SAF představil jako novou posilu přicházející z norského klubu Molde, všichni si ťukali na čelo, jestli se nezbláznil. Útočníkovi se podařilo dát gól hned po 6 minutách premiéry v rudém dresu. V první sezóně nastřílel 18 branek a média mu dala přezdívku „zabiják s dětskou tváří“. Odehrál 366 zápasů a dal 126 branek. Bývá označován jako nejslavnější náhradník v historii fotbalu, převážnou část kariéry byl totiž třetím útočníkem za dvojicí Cole a Yorke. Jeho gól ve finále Ligy mistrů v roce 1999 se zlatým písmem zapsán v klubové kronice.

6. Peter Schmeichel

Odborníky bývá považován za nejlepšího brankáře všech dob. Při sledování videí s jeho zákroky člověk nevychází z údivu, co všechno se dá chytit. Do United přišel v roce 1991 za 350 000 liber z dánského Bröndby. SAF se později vyjádřil o jeho přestupu jako o „koupi století“. Svůj poslední zápas odchytal ve finále LM v roce 1999, pak přestoupil do Sportingu Lisabon. Za klub odchytal 292 zápasů.

7. Roy Keane

V klubu působil v letech 1993-2005. Převzal kapitánskou pásku po Cantonovi. Přišel z Nottinghamu Forest za 3,75 milionu liber jako náhrada za stárnoucího Bryana Robsona. Velmi nesmlouvavý a tvrdý záložník, ale také vynikající hecíř, klubista a srdcař. Za United odehrál 444 zápasů.

8. Wayne Rooney

Když začal hrát Wazza za Everton, byl nejmladším hráčem v historii Premier League (ale tento rekord již byl překonán). Přišel za 25,6 milionu liber v roce 2004. Zatím odehrál 234 zápasů a dal 97 branek, což není tak impozantní bilance, ale on není jen zakončovatel, ale také na sebe váže pozornost obránců, zahrává rohové kopy, získává spoustu míčů při napadání apod. Když nehraje, nemá hra Rudých ďáblů potřebnou šťávu.

9. Jaap Stam

Fantastický holandský stoper přišel z PSV Eindhoven za 10,6 milionu liber v roce 1998. Když ve své biografii z roku 2002 obvinil SAF, že si při jeho přestupu nepočínal férově, byl okamžitě prodán do římského Lazia za 16,5 milionu liber, kde jeho kariéra měla už jen sestupnou tendenci. SAF později prohlásil, že jeho odchodu lituje.

10. Steve Bruce

Přišel v roce 1987 z Norwich City a vypracoval se ve spolehlivého stopera, který vytvořil nepřekonatelnou dvojici s Gary Pallisterem. Nakonec vykonával funkci kapitána. Bývá označován za nejlepšího anglického fotbalistu, který nikdy neoblékl reprezentační dres.

Dalšími vydařenými přestupy byli Cole, Yorke, Pallister, Ince, McClair, Blanc, Evra, Vidič a další.

Věřme, že některá z letošních posil se brzy zařadí do tohoto seznamu.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.