Karel Poborský: V Manchesteru se méně mluví a více pracuje

Jako jediný český fotbalista oblékal dres Red Devils a dodnes je na to hrdý. V čem vidí příčinu toho, že je Manchester United dlouhodobě tak úspěšný?

„Za všemi úspěchy stojí osoba Sira Alexe Fergusona. On dokáže uhlídat excesy a je jedním z hlavních důvodů, že mužstvo pořád drží pohromadě.“

Manchester loni Ligu mistrů vyhrál, teď mu chybí zápas k obhajobě. Je tedy aktuálně nejlepším klubem světa?

Nevím, jestli se to dá takhle jednoznačně říct. Ale o kvalitě to samozřejmě vypovídá. U United si troufám říct, že není náhoda, že došli takhle daleko dvakrát po sobě.

Co je největším motorem, který klub drží na vrcholu? Vždyť neutrácí tolik peněz jako Real Madrid nebo Chelsea, nehraje tak krásný fotbal jako Barcelona…

Těžká otázka… Klub má strašnou sílu. Všichni mají v hlavách, že jsou jedním z největších klubů světa. Přesto dokážou denně pracovat na sto procent a dál se zlepšovat. Dlouhodobě se jim daří vyvarovat se excesů, ani se moc neobjevují rozepře mezi hvězdami. Kouč Ferguson to dokáže uhlídat, a to je jeden z hlavních důvodů, že mužstvo pořád drží pohromadě. Tu a tam někdo odejde, trošičku se o někoho doplní, ale vnitřní síla zůstává obrovská.

Manchester potřetí za sebou získal anglický titul. Co chybí Chelsea, Liverpoolu i Arsenalu, že ho nedokáží sesadit?

Dlouhodobě se mluví o velké čtyřce, ale jediný Manchester to prokazuje každý rok. Co jim chybí? Možná naopak: v ostatních klubech se točí spousta hráčů, pořád se mluví o hvězdách. Chelsea dost často mění trenéry, je hladová, možná trošku netrpělivá po úspěchu, ale prostě k němu nedojde. Totéž Arsenal, který to sice dělá výborně, ale s tak mladým kádrem nemůže nikdy uspět, i když bych mu to přál. No a Liverpool je dlouhodobě top, jenže vždycky selže, poslední krůček nikdy neudělá. Manchester to zvládá a proto je v Anglii nejlepší.

Hrál jste i za Benfiku Lisabon a Lazio Řím. V čem byl Manchester jiný, větší?

Ani dneska nemůžu tvrdit, že jsem v tom ekonomickém gigantu viděl úplně pod pokličku. Ale přijde mi, že v Manchesteru se prostě míň mluví a víc pracuje. Nejsou tam žádné excesy, úplně hvězdné nákupy. Hráči jsou v uvozovkách menšími hvězdami než v ostatních klubech, ale na hřišti to funguje. A jakmile ne, po půlroce nebo roce se hráč vymění a dosadí jiný. Nemění se řady, ale jednotlivci. Hráči jsou na sebe dlouhodobě zvyklí a klape to.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.