Manchester United a finále evropských pohárů

Ligová sezóna skončila a nyní se zraky fotbalových fanoušků na celém světě zaměřují na finále Ligy mistrů mezi Manchesterem United a Barcelonou, které se bude hrát ve středu v Římě. Pojďme se podívat na 4 dosavadní pohárové úspěchy Red Devils…

Co se týče dlouhodobých evropských pohárů (tj. bez Superpoháru a Interkontinentálního poháru), Manchester United zaznamenal 4 vítězství: 3x v Lize mistrů (dříve Pohár mistrů evropských zemí, 1968, 1999, 2008) a 1x v Pohárů vítězů pohárů (1991).

Manchester United – Benfica Lisabon 4:1 po prodloužení, hráno 29. 5. 1968 ve Wembley, 92 225 diváků. Góly United: Charlton 2, Best, Kidd. Sestava United: Stepney – Brennan, Sadler, Foulkes, Dunne – Crerand, Stiles, Charlton, Best – Kidd, Aston. Náhradník: Rimmer. V semifinále jsme přešli přes Real Madrid.

Skóre finálového zápasu otevřel netradičně hlavou Bobby Charlton v úvodu 2. poločasu. Benfica ale stačila vyrovnat a v normální hrací době zápas skončil remízou 1:1. United rozhodli o vítězství 3 góly v rozmezí 6 minut od 93. do 99. minuty. Jednalo se o první vítězství anglického týmu v soutěži, 10 let po leteckém neštěstí v Mnichově pod vedením legendárního Matta Busbyho.

Sir Matt Busby a jeho hráči s pohárem

Bobby Charlton přebírá pohár pro vítěze

Manchester United – Bayern Mnichov 2:1, hráno 26. 5. 1999 na Nou Campu v Barceloně, 90 000 diváků. Góly United: Sheringham, Solskjaer. Sestava United: Schmeichel – G. Neville, Johnsen, Stam, Irwin – Giggs, Beckham, Butt, Blomqvist – Cole, Yorke. Náhradníci: Sheringham, Solskjaer. Na cestě do finále přechod přes Inter Milán a Juventus Turín.

United se museli obejít bez Scholese a Keanea. Už v 6. minutě mnichovský záložník Mario Basler skóroval z přímého kopu z 20 metrů – 0:1. Ve druhém poločase Němci spálili vyložené šance, když naši útočili a nechali otevřenou obranu. Scholl dokonce trefil tyč, Jancker břevno. V nastaveném čase po dvou rohových kopech skórovali náhradníci Sheringham a Solskjaer. Dodnes nelze takovému štěstí uvěřit.

Vyhráli jsme

Manchester United – Chelsea Londýn 1:1, na penalty 6:5, hráno 21. 5. 2008 na stadionu Lužniki v Moskvě, 67 310 diváků. Gól United: Ronaldo. Sestava United: Van der Sar – Brown (Anderson), Ferdinand, Vidic, Evra – Hargreaves, Scholes (Giggs), Carrick, Ronaldo – Rooney (Nani), Tevez.

Loňské finále máme všichni ještě v živé paměti. Cristiano Ronaldo krásnou hlavičkou strhl vedení na stranu United. Chelsea vyrovnala laciným gólem Lamparda v poslední minutě 1. poločasu. Zápas dospěl do penaltového rozstřelu. Po selhání Ronalda jsme byli na pokraji prohry, ale John Terry rozhodující penaltu napálil do tyče a po něm nezvládl psychický tlak ani Anelka.

Oslava vítězství

Manchester United – FC Barcelona 2:1, hráno 15. 5. 1991 na stadionu Feyernoordu v Amsterdamu, 50 000 diváků. Góly United: Hughes 2. Sestava United: Sealey – Irwin, Pallister, Bruce, Blackmore – Phelan, Robson, Ince, Sharpe – Hughes, McClair.

Utkání rozhodl Mark Hughes, který kdysi oblékal dres Barcelony. První gól pad v 67. minutě: Bryan Robson zahrával nepřímý kop, Steve Bruce hlavičkol a Mark Hughes dorážel. Při druhém gólu udělal kličku brankáři a dokázal trefit bránu téměř z nulového úhlu. V závěru zaznamenal čestný úspěch katalánského týmu Ronald Koeman.