Průběh sezóny 2008/2009

Sezóna je velmi dlouhá. Každé mužstvo sehraje 38 ligových zápasů, z nichž některé zůstanou v paměti na celý život a jiné rychle zapadnou. Pojďme si nyní ve zkratce připomenout všechna utkání letošní sezóny, která nám přinesla 18. mistrovský titul.

#1: Manchester United – Newcastle United 1:1 (17. 8. 2008)

V úvodním zápase sezóny jsme si vypracovali převahu, ale po špatně zvládnutém rohovém kopu hlavičkoval nehlídaný Obafemi Martins a prohrávali jsme. Naštěstí o dvě minuty později vyrovnal Darren Fletcher. V druhém poločase se hrálo v podstatě na jednu bránu, ale vítězný gól nepadl.

#2: Portsmouth – Manchester United 0:1 (25. 8. 2008)

Po hodně nepřesvědčivém a matném výkonu jsme si připsali první vítězství. Opět nás gólově spasil Darren Fletcher.

#3: Liverpool – Manchester United 2:1 (13. 9. 2008)

První zápas Dimitara Berbatova. Hned ve 3. minutě zápasu připravil gól pro Carlose Teveze. Domácí však byli odhodlaní zlomit prokletí neúspěchů s naším týmem a hráli velmi důrazně a agresivně. Vše se začalo bortit, když Van der Sar s Brownem doslova darovali soupeři vyrovnávací gól. V druhém poločasu předvedl hrubku Vidič, který navíc vše korunoval vyloučením v poslední minutě.

#4: Chelsea – Manchester United 1:1 (21. 9. 2008)

Vedení nám zajistil Park. Pak však musel pro zranění střídat Van der Sar a do brány šel Kuszczak. Devět minut před koncem vyrovnal Kalou. Remíza však byla spravedlivá.

#5: Manchester United – Bolton 2:0 (27. 9. 2008)

První gól Cristiana Ronalda, který se začínal vracet po letní operaci kotníků. Padl z diskutabilní penalty. Fanoušci začínali věřit v sérii vítězství po pomalém rozjezdu.

#6: Blackburn – Manchester United 0:2 (4. 10. 2008)

Potvrdili jsme nárůst formy. První gól dal sváteční střelec Wes Brown. Hrálo se v dešti a soupeře jsme k ničemu nepustili.

#7: Manchester United – West Bromwich 4:0 (18. 10. 2008)

Po prvním poločase, který skončil bez branek, zřejmě přišel obávaný Fergusonův fén. Druhý poločas už byl poměrně exhibiční.

#8: Everton – Manchester United 1:1 (25. 10. 2008)

Tento zápas byl jako noc a den. První poločas excelentní, držení míče, celoplošný pohyb, vedoucí gól. Druhý poločas tlak domácích, obrovské chyby naší obrany, zasloužené vyrovnání.

#9: Manchester United – West Ham 2:0 (29. 10. 2008)

Výborný první poločas přinesl dva góly Cristiana Ronalda. Ferguson zkoušel Kuszczaka a Rafaela a ani jeden nezklamal. Druhý poločas se jen dohrával.

#10: Manchester United – Hull City 4:3 (1. 11. 2008)

Hull byl překvapením úvodu sezóny, měl dobré výsledky a držel se kolem pátého místa. Naši hoši překvapení nepřipustili, ale za stavu 4:1 se přestali koncentrovat a zbytečně zápas zdramatizovali.

#11: Arsenal – Manchester United 2:1 (8. 11. 2008)

Samir Nasri svým výkonem a dvěma góly znemožnil Garyho Nevilla, který se vracel po více než roční pauze. Moc jsme toho nepředvedli. Zápas silně připomínal trapas z Liverpoolu.

#12: Manchester United – Stoke City 5:0 (15. 11. 2008)

V tréninkovém tempu pohodové vítězství. V obraně nahradil Ria Ferdinanda Jonny Evans, který začal ukazovat, že může být plnohodnotným členem kádru. První gól kariéry zaznamenal krásnou střelou z dálky Danny Welbeck.

#13: Aston Villa – Manchester United 0:0 (22. 11. 2008)

V této fázi sezóny domácí ještě žili svým snem o 4. místě. Byli našim ďáblům vyrovnaným soupeřem a remíza byla zasloužená.

#14: Manchester City – Manchester United 0:1 (30. 11. 2008)

Snad pod dojmem loňské sezóny, kdy nás Citizens dvakrát proškolili, hráči přistoupili k zápasu velmi zodpovědně a podali kvalitní výkon. Rafael poprvé naznačil, že může být v budoucnosti první volbou na pravého obránce. Ronaldo byl vyloučen po sporné hře rukou, kdy si chránil obličej. Utkání rozhodl Rooney svou 100. brankou za Rudé ďábly.

#15: Manchester United – Sunderland 1:0 (6. 12. 2008)

Hosté se zakopali ve vlastní šestnáctce a nebylo snadné zlomit jejich odpor. Důležité tři body zajistil v nastavení Nemanja Vidič.

#16: Tottenham – Manchester United 0:0 (13. 12. 2008)

Podobný zápas jako na Aston Ville. Bentley trefil břevno, Giggs tyč. Zasloužená remíza.

#17: Stoke City – Manchester United 0:1 (26. 12. 2008)

První zápas po návratu z Japonska, kde se naši borci stali mistry světa. Výkon byl samozřejmě matný, hráči působili unaveným dojmem. Po krásném centru Berbatova rozhodl sedm minut před koncem Tevez.

#18: Manchester United – Middlesborough 1:0 (29. 12. 2008)

První poločas o ničem. V druhém poločase se ve skrumáži před bránou soupeře dobře zorientoval Berbatov a vystřelil nám prudkou ranou vítězství.

#19: Manchester United – Chelsea 3:0 (11. 1. 2009)

První zápas v novém roce brilantní, možná nejlepší výkon sezóny. Fletcher s Giggsem ve středu pole totálně zničili soupeřovy "hvězdy" Lamparda s Ballackem. Hráči Chelsea ještě pod vedením Scolariho vůbec nevěděli, co mají dělat. Tento zápas nás krásně nakopl v dalších zápasech.

#20: Manchester United – Wigan 1:0 (14. 1. 2009)

Tým bývalého skvělého stopera United Stevea Bruce se prezentoval kvalitním výkonem. Když dal Rooney gól hned v 1. minutě, asi nikdo nečekal, že je to gól poslední. Ale tři body zůstaly doma a to je hlavní.

#21: Bolton – Manchester United 0:1 (17. 1. 2009)

Vzhledem k blízkosti obou měst, jsou tyto zápasy považovány za malé derby. Do Boltonu vždy jede hodně fanoušků Red Devils. Rozhodl v předposlední minutě Berbatov po přihrávce Teveze.

#22: West Bromwich – Manchester United 0:5 (27. 1. 2009)

Domácí už věděli, že je letos čeká boj o záchranu, takže nastoupili do zápasu s velkým respektem. Velmi snadná práce pro náš tým.

#23: Manchester United – Everton 1:0 (31. 1. 2009)

Everton se v letošní sezóně pod vedením Davida Moyese prezentuje opravdu kvalitními výkony. Kdyby měli lepší finanční zázemí a tudíž širší kádr, jistě by proháněli týmy z Top Four. Souboj skotských manažerů rozhodl z penalty po faulu na Carricka Cristiano Ronaldo.

#24: West Ham – Manchester United 0:1 (8. 2. 2009)

V předcházejících dvou sezónách jsme v Upton Parku prohráli a na hráčích bylo vidět odhodlání nepřipustit, aby se něco podobného opakovalo potřetí. Zápas rozhodl krásně Ryan Giggs střelou z hranice šestnáctky pravou nohou k protější tyči. 13. zápas bez obdržené branky.

#25: Manchester United – Fulham 3:0 (18. 2. 2009)

Pohodové vítězství. Skóre otevřel krásný volejem po rohovém kopu Paul Scholes.

#26: Manchester United – Blackburn 2:1 (21. 2. 2009)

Naši hoši po dlouhé době dostali gól, ale jen proto, že v bráně stál Tomasz Kuszczak. Zápas rozhodl krásný přímý kop Ronalda.

#27: Newcastle – Manchester United 1:2 (4. 3. 2009)

Van der Sar přišel o neprůstřelnost výhradně vlastní vinou, když neudržel střelu z dálky a Lovekrands dorazil. Naštěstí se zápas povedlo otočit, což proti domácím, kteří bojují o záchranu, nebylo snadné. Nahrál nám hrubkou při druhém gólu Stephen Taylor a jeho nepovedená malá domů.

#28: Manchester United – Liverpool 1:4 (14. 3. 2009)

Noční můra každého fanouška Manchesteru United se stala skutečností. Scousers vyhráli na Old Trafford o tři branky! Zápas začal dobře, Ronaldo dal gól z penalty a všechno vypadalo v pořádku. Pak však začal úřadovat Nemanja Vidič, který se na tento zápas rozhodně nevyspal dobře. Dvakrát namazal Fernandu Torresovi a navíc se ještě nechal vyloučit. Utkání skončilo, zapomeňte!

#29: Fulham – Manchester United 2:0 (21. 3. 2009)

Chtěli jsme se rehabilitovat za vysokou prohru s úhlavním rivalem z Liverpoolu, ale tento plán vzal za své, když Scholes zahrál zbytečně na brankové čáře rukou. Byla nařízena penalta a náš záložník vyloučen. V závěru ještě vyloučen Rooney. Krize pokračuje!

#30: Manchester United – Aston Villa 3:2 (5. 4. 2009)

Dokážeme zastavit sérii dvou proher v řadě? Zachráníme dobře se vyvíjející sezónu? Takové otázky jsme si kladli před utkáním. Ronaldo skóroval ze standardky a vypadalo to na tři body. Bohužel naši stopeři opět neměli svůj den a centrované míče na Carewa a Angonlahora nedokázali dvakrát odvrátit. Za stavu 1:2 Sir Alex Ferguson posílá k ligové premiéře 17letého italského útočníka Federika Machedu, který o týden dříve za rezervu zaznamenal hattrick a jeho styl hry je podobný jako Dimitara Berbatova, který byl pro zranění mimo hru. Kluci ukazují, jak v praxi vypadá vůle po vítězství. Poslední půlhodina se hraje téměř výhradně na polovině Villans. Těsně před koncem vyrovnává Ronaldo a v 93. minutě skóruje Macheda. Fantastická premiéra, neuvěřitelný comeback do boje o titul.

#31: Sunderland – Manchester United 1:2 (11. 4. 2009)

Machedova pohádka pokračuje. Za stavu 1:1 střílí rozhodující gól, když nechytatelně tečuje Carrickovu ránu. Bravo!

#32: Manchester United – Portsmouth 2:0 (22. 4. 2009)

Jednoznačná záležitost, ale naši hráči se předhánějí, kdo dokáže zahodit větší šanci. Druhý gól dává až v závěru Carrick.

#33: Manchester United – Tottenham 5:2 (25. 4. 2009)

Další infarktový zápas. V poločase prohráváme 0:2, když Lennon zametá s Evrou a Modrič s Rafaelem. V poločase přichází na řadu tolik oblíbené fénování. 5 gólů za 45 minut? Jde to. Řádí zejména Ronaldo a Rooney.

#34: Middlesborough – Manchester United 0:2 (2. 5. 2009)

Mezi fanoušky "oblíbený" tým z Riverside konečně míří do druhé ligy a my je tam rádi pošleme. Pohodový zápas. Foster si může v bráně rozložit lehátko.

#35: Manchester United – Manchester City 2:0 (10. 5. 2009)

Městský rival sehnal peníze a "kupuje hvězdy". Lépe řečeno chtěl by, ale nikdo k němu nechce. V poslední době například Kaká, Buffon, Raúl, Henry, Tevez, Forlán a další. Čekal jsem těžší zápas.

#36: Wigan – Manchester United 1:2 (13. 5. 2009)

V deštivém zápase má Vidič překvapivé potíže se šikovným kolumbijským útočníkem soupeře Rodallegou. Jeden z těchto soubojů končí brankou soupeře. Naštěstí máme žolíka jménem Carlos Tevez. Přišel, zapatičkoval a bylo to. Rozhodující gól vstřelil Carrick. Teď už nám titul nikdo nemůže vzít.

#37: Manchester United – Arsenal 0:0 (16. 5. 2009)

K titulu stačila remíza a v nudném zápase jsme se dočkali. Aršavin byl po nemoci, takže tentokrát neřádil jako na Anfield Road.

#38: Hull City – Manchester United 1:2 (24. 5. 2009)

Titul je náš, co šetřit hráče na finále Ligy mistrů proti Barceloně? Moje sestava (ale asi se nedočkám): Kuszczak – Rafael, Neville, Evans, O´Shea – Nani, Gibson, Fletcher, Tošič – Wellbeck, Macheda, náhradníci: Simpson, Possebon a další.