Síň slávy: Ryan Giggs

Podobně jako Paul Scholes, také Ryan Giggs patří do této rubriky a to nejenom za minulost, ale také dnes odvádí pořád skvělé výkony. Nestárnoucí Ryan Giggs si zaslouží být uveden v této Síni slávy.

 

Mládí

Ryan Joseph Giggs (rozený Ryan Joseph Wilson) se narodil 29. listopadu 1973 v Cardiffu. Jako malý kluk žil v Cardiffu, ale v roce 1980 se s rodinou přestěhoval do Manchesteru, kde začal hrát za amatérský klub Deans FC. Tento klub trénoval tehdejší skaut Manchesteru CIty Dennis Schofield. První zápas za tento klub, který Giggs odehrál, neskončil moc dobře. Porážka 9:0 se Stretford Vics sice nijak neohromila, zato byl prý Giggs vyhlášen nejlepším hráčem na hřišti. V roce 1987 Giggs vyhrál s Deans školní pohár a jako kapitán zvedl nad hlavu trofej. Tam si ho všiml i skaut Liverpoolu Ron Yeats, který byl ohromen Giggsovými schopnostmi a chtěl ho získat pro svůj klub.

Ryana pravidelně sledoval také správce Old Traffordu Harold Wood, který několikrát vyzýval vedení, aby se přišlo na tohoto talentovaného, mladého záložníka podívat. Nikdo ho ovšem neviděl do té doby, než Wood přišel osobně za Alexem Fergusonem. Údajně mu řekl: "Právě hraje za City a jestli ho nekoupíte, budete toho litovat". Takže se Sir Alex rozhodl poslat skauta, aby se na něj podíval. Skautovi se také hodně líbil, a tak dostal Giggs nabídku na zkoušku přes vánoce 1986. Ještě před touto nabídkou hrál Giggs se svým týmem proti mládežnickému týmu Manchesteru United, U15 a vstřelil hattrick. Což samozřejmě nemohlo ujít Alexi Fergusonovi, který tento zápas sledoval a později v listopadu 1986 nabídnul Giggsovi 2 letou smlouvu s tím, že ho přesvědčoval, že poté se určitě stane profesionálem, což se také stalo.

 

Začátky v Manchesteru United

Ryan Giggs podepsal svou profesionální smlouvu 29. listopadu 1990, přesně na den jeho 17. narozenin. Svůj debut odehrál na Old Trafford 2. března 1991, v zápase proti Evertonu, když střídal Denise Irwina. United tento zápas prohráli 2:0. Hned ve svém prvním zápase v základní sestavě se dokázal prosadit. Bylo to v derby proti Manchesteru City, i když se to zdálo jako vlastní gól Colina Hendryho. Pravidelným hráčem A-týmu se stal v sezóně 1991/92, ale přesto zůstával aktivní i v mládežnickém týmu, který vedl jako kapitán. V roce 1992 dokázal s mládežnickým týmem vyhrát FA Youth Cup. Díky jeho schopnostem a velikém talentu se dokázal probojovat do A-týmu i přesto, že mu bylo pouze 17 let. Razil si tak cestu jako jedinný z celé řady mladých hráčů, který se prosadil pod Alexem Fergusonem. Tuto sezónu skončil Manchester United na druhém místě za Leedsem, byla to poslední sezóna Old Division, po které nastoupila všem známá Premier League. 12. dubna 1992, ve finále Ligového poháru proti Nottinghamu Forest, připravil Ryan Giggs gól pro Briana McClaira. Byl to jedinný gól zápase a tak i díky Giggsovi United vyhráli tuto trofej. Na konci této sezóny byl zvolen Mladým hráčem sezóny – PFA Young Player of the Year.

Na začátku sezóny 1992/93, což byla první sezóna nové Premier League, byl Giggs stanoven jako jedinná volba na levý kraj zálohy. Stal se jedním z nejznámějším mladých hráčů té doby na světě. Giggsovo zrození a příchod Erica Cantony dala United dominanci v nové lize. Jeho manažer ho chránil jak jen mohl, před nátlakem novinářů, nechtěl mu vůbec dovolit dávat nějaké rozhovory do té doby, než mu bude 20 let. Nabízeli se mu možnosti, které se normálně hráčům v jeho věku nikdy nenaskytovaly, například mít svůj vlastní televizní pořad – Ryan Giggs Soccer Skills, který vznikl v roce 1994.

 Giggs byl často nazýván svými spoluhráčí, jako byl Paul Ince nebo Gary Pallister, jako "génius" nebo "kouzelník s míčem". Sám Gary Pallister řekl: "Na tréninku obráncům, kteří hrajou proti němu, bublá krev v žilách, protože ho neumějí zastavit." Steve Bruce se vyjádřil takto: "Když Ryan Giggs běží, tak je rychlý jako vítr. Jen málo hráčů dokáže dělat s míčem v takové rychlosti to, co on. Všechna čest hráčům jako Paul Scholes nebo David Beckham, ale Giggs je jedinný, který může být superstar."

Jeho góly byly často uváděny na seznam pro cenu Gólu roku. Jeho neslavnějšími jsou asi proti Queens Park Rangers v roce 1993,  Tottenhamu 1994, Evertonu 1995, Coventry 1996 a asi jeho nejlepší, jeho sólo zakončené gólem proti Arsenalu v roce 1999. Bylo to v odvetě semifinále FA Cupu.

Na konci 90. let, když skončil s profesionální fotbalovou kariérou Eric Cantona, se zrodili mladí talentovaní hráči jako Paul Scholes, Nicky Butt, David Beckham, Gary Neville nebo jeho bratr Phillip Neville. Giggs zmeškal několik zápasů, zásluhou zranění, ale jeho forma byla konstantně vynikající a hrál obě finále, které United v této sezóně dosáhli. Památný moment je také jeho gól v nastavení v semifinále FA Cupu proti Arsenalu, čímž zařídil výhru Manchesteru nad svými rivaly 2:1. V semifinále Ligy Mistrů, na Old Trafford, vyrovnával v 90. minutě proti Juventusu na 1:1. Giggs připravil vyrovnávací gól v památném finále Ligy Mistrů proti Bayernu Mnichov, když přihrál Teddymu Sheringhamovi a pomohl United k zisku Treble.

Pozdní roky v United

Když Denis Irwin v roce 2002 opustil United, stal se Ryan Giggs jedním z nejzkušenějších hráčů a byl klíčovým článkem Manchesteru, přestože mu stále bylo pouze 28 let. Giggsova forma se v následujícíh 4 letech po získání Treble stále stupňovala. United získali 3 tituly v Premier League ze 4 sezón po tomto triumfu. Třikrát byli ve čtvrtfinále a jednou v semifinále Ligy Mistrů. Na začátku sezóny 2001/2002 oslavil Giggs 10 let v dresu Manchesteru United. Bylo to v zápase proti Celticu. O rok později, vstřelil svůj 100. gól v kariéře v remízovém zápase na Stamford Bridge. V květnu 2004 vyhrál svůj čtvrtý pohár v FA Cupu a stal se teprve druhým hráčem, který dokázal vyhrát čtyřikrát jednu trofej za Manchester United (tím druhým je Roy Keane – pozn. redakce). Třikrát také skončil se stříbrnou medailí, v roce 1995, 2005, 2007. Účastí ve vítězném zápase proti Liverpoolu, se stal Giggs třetím hráčem v historii United, který překonal hranici 600 zápasů. V roce 2005 byl uveden do Anglické fotbalové Síně slávy.

Po této sezóně podepsal novou smlouvu na další dva roky, čímž David Gill porušil své pravidlo, že nebude podepisovat hráče nad 30 let. Následně podepsal další dvě smlouvy, každou na jeden rok, takže by měl v United zůstat přinejmenším do června roku 2010, kdy mu bude 36 let. Giggs měl také štěstí v tom, že se mu vyhýbala zranění, kromě řadě stehenních problémů. 

6. května 2007 dokázala Chelsea pouze remizovat s Arsenalem 1:1, a tak se Manchester United stal mistrem Anglie. Tím překonal Ryan Giggs rekord v počtu ligových pohárů, tento byl pro něj 9., překonal tak Alana Hansena a Phila Neala, kteří měli společně s ním 8 titulů. V sezóně 2007/08 začal Alex Ferguson rotovat na postu levého záložníka Giggse, Andersona a Naniho. Svůj 100. gól za United vstřelil v zápase proti Derby County, 8. prosince 2007. Tato sezóna byla pro Giggse přelomová co se týče čísel. 20. února odehrál svůj 100. zápas v Lize Mistrů, proti Lyonu a 11. května vyrovnal rekord v počtu startů za United, nastoupil jako střídající hráč po 758., čímž vyrovnal Bobbyho Charltona. V tomto zápase vstřelil druhý gól a vyhrál s United svůj 10. titul v anglické Premier League. O deset dnů později rekord legendárního Bobbyho Charltona překonal, když ve finále Ligy Mistrů v 87. minutě vystřídal Paula Scholese.

Současnost

Na začátku sezóny 2008/09 začal Sir Alex Ferguson stavět Giggse, namísto jeho obvyklé pozici levého záložníka, na střed zálohy, za útočníky. Tato nová pozice mu prozatím sedí více než skvěle. Sir Alex řekl: "Ryan je přizpůsobivý hráč. Letos v listopadu mu bude 35 let, ale i v 35 může být stále klíčovým hráčem. Ve 25 letech mohl ničit obránce svou rychlostí a útočností, ale v 35 bude hrát hlouběji, to je jasné." Ryan Giggs si začal dělat trenérské kurzy a Alex Ferguson naznačil, že by mohl, po skončení své aktivní kariéry, pokračovat jako trenér. Podobně jako to udělal i Ole Gunnar Soskjaer.

 

Shrnutí

Giggs si svůj debut odbyl v sezóně 1990/91 a o rok později byl již pravidelným hráčem základní sestavy. Odehrál za tým nejvíce soutěžních utkání a drží rekord v získáných trofejích jako hráč. Dokázal jich prozatím získat 23. Od roku 1992 vyhrál s týmem 10 ligových titulů, čtyřikrát vyhrál FA Cup, 3 anglické poháry a dvakrát vyhrál Ligu Mistrů. V sezóně 2007/2008, převzal po zraněném kapitánovi Gary Nevillovi kapitánskou pásku. Ryan Giggs je také velmi disciplinovaným hráčem, za svou kariéru byl pouze jednou vyloučen a to ještě za národní tým. Stalo se to v roce 2001, když Wales prohrál s Norskem.

 

Ryan Giggs

Narozen:  29. 11. 1973
Připojil se k United 9. 7. 1990
Debut:  2. 3. 1991 vs. Everton
Góly celkem: 148
Starty celkem: 802
Pozice: Záložník

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.