Až jednou Sir Alex skončí..

Kdo se ujme kormidla po Siru Alexovi? V tomto článku se vám pokusím představit možné kandidáty..

 

První článek, ve kterém nenaleznete žádný rozhovor ani výsledek, ale pouze úvahu o zajímavém a aktuálním tématu, které se budou v budoucnu na ManUtd.cz objevovat. Je to vůbec poprvé, co jsem se pokusil napsat podobný článek, tak nemusí být úplně skvělý a nikdo se s ním nemusí ztotožňovat. Ale teď už k tématu…

Sir Alex už pár let hovoří o svém odchodu do fotbalového důchodu. V tomto roce o svém konci hovoří stále častěji a jen otázka, kdy opravdu odejde. Tím pádem se nabízí otázka – Kdo bude jeho náhradou? Kandidátů je mnoho, ale každý nemá na to, aby trénoval nejlepší fotbalový klub na světě – Manchester United. V tomto článku se vám pokusím představit možné kandidáty, kteří by se mohli objevit na Old Trafford.

Možná vás napadá, že nejlepší náhradou by byl někdo, kdo v klubu působil jako hráč nebo jako asistent trenéra. Pro tyto kandidáty hovoří to, že ke klubu mají určité pouto, někteří jej doslova milují. Ale někteří z nich prostě nemají kvality na to, aby mohli trénovat světový klub, což je výjimka skutečně jenom několika TOP manažerů. Současní manažeři, kteří působili v United mají své kvality, ale podle mě by nebyli tou správnou volbou pro to, aby nahradili Sira Fergusona. Měl by to být manažer, který má skutečně talent, citlivost pro výběr hráčů jak do sestavy, tak při nových nákupech. Roy Keane, jeden z nejlepších hráčů, který kdy oblékal dres s ďáblem na prsou je v současnosti nezaměstnaný. Před vánocemi se dohodl v Sunderlandu na ukončení smlouvy. Roy by byl určitě skvělou náhradou a fanoušci by si ho určitě přáli. Sunderland dostal zpět do Premier League, ale má na to, aby mohl nahradit Fergieho? Keane se ukázal jako skvělý manažer pro tým ze středu tabulky. Dokázal přivést na trvalí přestup nebo na hostování zajímavé hráče z lepších týmů, kteří ve svých klubech nehráli, ale jejich kvalita je na úrovni Premier League a zaslouží si nastupovat pravidelně (Ferdinand, McCartney, Malbranque, Cissé). Ale je schopen přivést hráče, které dokázal přivést Sir Alex Ferguson (Rooney, Keane, Bruce, Schemeichel..). Podle mého názoru by měl ještě Roy Keane dostat šanci v některém klubu Premier League nebo Championship, ať ukáže co v něm je…

Jako asistent pomáhal Fegusonovi dlouhá léta Portugalec Carlos Queiroz, který před sezónou odešel trénovat portugalskou reprezentaci, kde zatím nepřesvědčil. Jeho svěřenci ze čtych zápasů vyhráli pouze jednou se slabou Maltou. Plusy Carlose Queiroze jsou, že by má veliký přehled o všech hráčích jak v Porugalsku, tak i na Britských ostrovech, což by mu velmi pomohlo při nakupování hráčů. Má skvělé vztahy se součastnými hráči týmu, kterým byl v mnoha případech velikou podporou. Můj názor na Queiroze je stejný jako na Keana – dejme mu ještě čas, protože v pozici hlavního trenéra je teprve od července minulého roku.

Trenérů, kteří s MU nemají moc společného, ale mohli by nahradit Fergusona je mnoho, ale já se pozastavím jen nad některými. Prvním kandidátem je podle mě Martin O’Neill, který dělá obdivuhodné věci s Aston Villou. Je neskutečné, jakými možnostmi a dispozicemi O’Neill ohromuje fanoušky nejen ve Villa Parku. Jeden z nejlepších tahů, které udělal, je podle mě to, že si ze svého bývalého působiště přivedl bulharského středopolaře Stiliana Petrova, který je jeden z nejlepších středních záložníků z Premier League. Ano, je pravda, že O’Neill občas v přestupech střelil mimo (viz. Milan Baroš), ale většinou jsou jeho nákupy skutečně posílením mužstva. Dalším mužem, který by mohl přijít na OT je manažer Evertonu David Moyes. Od jeho příchodu na Goodison Park je Everton stabilním týmem, který každoročně bojuje o vrchní pozice. Tým Davida Moyese mě někdy skutečně někdy fascinuje – v bráně spolehlivý Howard, v obraně Phil Neville, Joelon Lescott, na beku Baines. V záloze Osman, Cahill, Pienaar. A v útoku vražedné trio Fellaini, Saha, Vaughan. Everton je jedním z týmů, kterým věštím skvělou budoucnost. A to díky Davidu Moyesovi, který z něj udělal velkoklub.

Teď závisí budoucnost Alexe Fergusona na lavičce United jen a pouze na něm. Rozhodne se ukončit veleúspěšnou kariéru na vrcholu a to hned po této sezóně anebo bude trénovat tak dlouho dokud mu to zdraví dovolí? Tuto otázku už čekáme pěkných pár let a myslím, že si ještě musíme chvíli počkat…:-)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.