Ikony: Sir Alex Ferguson

Televizní moderátor a nezdolný fanoušek United, Eamonn Holmes, vzdává hold muži, který asi nejvíce stojí za úspěchy Rudých Ďáblů…

Sir Alex je muž, který inspiruje lidi k tomu, aby ho následovali. Je jako posvátný vůdce: kamkoli se hne, tam šíří "Rudou víru". Je to typ člověka, kterého si přejete mít za vůdce, když se nedaří. V bitvě o El-Alamein jste měli Montgomeryho. Během druhé světové války tady byl Churchill a na Old Trafford máme Sira Alexe.

Je to věčný vítěz, který stojí za tím, že hrajeme atraktivní fotbal. Má skvělý odhad, který za ty léta využil k spoustě skvělým přestupům. To jak ho byl schopný zkombinovat s vůli víťezit a to všechno přenést na své hráče, je něco úžasného a neuvěřitelného a podle mě je to jeho největší úspěch. Někteří trenéři můžou vítězit, někteří hrát atraktivní fotbal, ale jenom pár z nich jsou schopní to spojit v jeden celek. Aby toho dosáhl, musel udělat několik těžkých rozhodnutí, někdy musel být až krutý. Nepostavil Jima Leightona v opakovaném finále FA Cupu v roce 1990, zatímco Bryan Robson chyběl v roce 94 a Steve Bruce seděl na lavičce náhradníků ve finále v roce 1996. Musí to být strašně složité říci někomu, kdo je opravdu dobrým hráčem, že nebude hrát, nebo říci někomu, že jeho čas v United je u konce. Ale je to důležité, jestliže se chcete stát tím nejlepším trenérem, na té nejvyšší úrovni.

Je opravdu úžasné si pomyslet, že tady byl více než 22 let a úspěchy, které sem k nám přinesl jsou nevídané. Já vždycky říkám, že to je něco podobného, jako v televizi. Dostat práci je složité, ale udržet si tu práci a pracovat tam dlouhou dobu, je o hodně složitější. Velmi často je velikost posuzována ne podle toho, jak rychle se na ten vrchol dostanete, ale jestli se tam dokážete udržet a právě tento muž to jako jeden z mála dokázal.

Zrovna jsem pracoval v Manchestru, když se Sir připojil k týmu v roce 1986. Věděl jsem, že odváděl dobrou práci ve svém bývalém klubu Aberdeenu, ale jako každý fanoušek United, jsem si nebyl jistý, zda je schopný vést takový tým, jakým je Manchester United. Ze začátku měl pár složitých let, ale po roce 1990, kdy vyhrál s týmem FA Cup, se jeho kolos začínal rozjíždět. Hned od začátku jste si mohli říci, že svým povinnostem a zodpovědnostem rozumí. Vždycky byl s fanoušky zadobře. On sám ví, jaké je to být fanouškem Manchesteru United, protože je jedním z nich. Můžete vidět jeho vášeň, jeho oddanost klubu. Proto si vždy všímá toho, co fanoušci říkají, jak se cítí. Já jako fanoušek, jsem byl vždy spokojen s jeho neochvějným nadšením pro hru, jeho vůli vyhrávat. Můžete si všimnout, jak strašně nenávidí prohrávání. Vítězství je pro něj vším, velmi ho zklame, když nevyhraje. Cítí se úplně stejně jako fanoušci. Udržovat si takovou chuť k úspěchu i po tak dlouhé době je něco ohromného. Opravdu si dělám starosti o to, co budeme dělat, až se rozhodne, že už toho má dost. Není to den, na který bych se zrovna těšil.

Sir Alex je mistrem, když mu osud zrovna nepřeje. Vždycky mluví o důležitosti intenzivního bránění nutného k tomu, aby jste neprohráli nebo nevypadli ze soutěže. Nejenom, že je skvělým taktikem a motivátorem, je jedním z největších postav ve hře. Můžete o něm říci co chcete, ale Alexe to určitě nezklame. Miluji jeho schopnost, jak se dokáže vypořádat se soupeři, jak dokáže zamést s ostatními manažery. Ale taky je někým, kdo si umí udělat čas pro lidi, od hráčů, přes ostatní trenéry, až po fanoušky. Jestliže pro vás může udělat laskavost, nebude se zdráhat vám pomoci.

Měl jsem to štěstí, že jsem mohl hrál v jednom z jeho týmů. My dva jsme byli vybráni jako pár ke speciálnímu, charitnímu dílu "Kdo se chce stát milionářem?" (v prosinci roku 2004), Bylo to pro mě něco opravdu vzrušujícího. Miluje kvízy a je extrémně inteligentní a odešli jsme s výhrou 32 tisíc liber. Oba jsme toužili dostat se k milionu, ale skončili jsme vyčerpáním všech nápověd na otázce za 64 tisíc liber.

Je to neuvěřitelný muž a nepochybně nejlepší fotbalový manažer, který kdy byl. Jsme všichni tak pyšní, že je součastí Manchesteru United.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.