Ikony: Eric Cantona

Všemi oblíbený Francouz, který přišel z Leedsu a totálně změnil klub. Teď nám Erica připomene zpěvák Pete Boyle…

 Měl jsem pár idolů před tím, než jsem poznal Erica, ale nikdo z nich nebyl tak skvělý. Pamatuju si, jak jsem ho jednou potkal v hospodě, když byl zrovna zraněný. Myslím, že to bylo něco se zápěstím, nemohl hrát proti QPR. Hrál stolní fotbal s jeho přáteli a vždycky byl velice přátelský a vlídný.

Diskutovali jsme o hudbě, o umění a o spoustě dalších zpěvácích a hudebnících, kteří by mohli oslovit tehdejší generaci v Manchestru. Setkal jsem se se spoustou hráčů, ale nikdo z nich mě tak neohromil jako Eric. Pouze SIr Alex Ferguson má takovou auru. Když jsem byl v blízkosti Erica, cítil jsem se jako polámané sušenky. A to se přitom nestává tak často, abych byl takhle oněmělý. První skvělý moment přišel dokonce ještě dříve, než se Cantona připojil k United. Vstřelil krásný gól ještě za Leeds právě proti United na Old Trafford. Když podepsal smlouvu právě s United, byl jsem štastný.

Fanoušci si ho rychle oblíbili. Vzpomínám si na ten moment, kdy jsme se opravdu skamarádili, přišel po zápase se Sheffieldem Wednesday, v prosinci roku 1994. Prohrávali jsme už 3:0 a on srovnával na 3:3. Nebyl to zrovna krásný gól, ale znamenal pro nás opravdu hodně. Zvýšil naše naděje na titul. Byl to Cantonův skvělý moment, jeden z mnoha. Vzpomínám si, že na Stamford Bridge nastřelil břevno z půlící čáry. Po tomto zápase jsem dopsal pár řádků, pro "Erica, Krále". Pár vybraných částí jsem hned zahrál v hospodě ve Whitechapelu, ale doopravdy se ta píseň zrodila na terasách, v Honvedu, v následujícím zápase.

Hodně jeho gólů opravdu vyčnívaly. Volej na Wimbledonu, chytré přehození brankáře proti Sunderlandu a Sheffieldu United… Ale jeden mi opravdu utkvěl v paměti. Je to gól proti Liverpoolu, ve finále FA Cupu, v roce 1996. Mohl skórovat vítězný gól a taky to udělal. Nebylo to ani tak o tom gólu (přestože to byl pěkný gól), spíše o tom, že jsme vyhráli Double, Double proti týmu, který představoval hrozbu snad pro všechny tými, ale nepovedlo se jim to. Znamenalo to pro United strašně moc.

V jeho poslední sezóně, se Eric stal terčem kritiky. Spousta fanoušků říkala, že nehraje svůj standart. Ale já si myslím, že v sezóně 1995/1996 hrál opravdu výborně a tu kritiku jsem opravdu nepochopil. Něco podobného se může letos stát Ronaldovi. Když Eric odešel, tak jsem si to sám přál. Lidí mluví o jeho návratu, ale jestli se tak nestane, zůstane navždy v našich vzpomínkách.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.