Rafael – budoucnost Manchesteru United

Před rokem ho skoro nikdo neznal, nyní se pomaličku začíná prosazovat do základní sestavy a v budoucnu o něm uslyšíme ještě velké věci. O kom je řeč? O 18letém obránci United Rafaelovi.

Před rokem jsi začal trénovat s United – myslel sis, že dostaneš příležitost tak brzy?
Když jsem zde přišel, nehrál jsem rok. Byl jsem překvapen, když jsem v srpnu nastoupil proti Peterborough. Nikdy jsem nepomyslel na to, že by se to mohlo přihodit tak rychle. Znám své schopnosti, ale ze začátku můj trénink nebyl dobrý. Po prvním zápase o mě manažer řekl pár dobrých věcí, což bylo fantastické, protože miluju tento klub. Už přemýšlím o tom, že tady zůstanu mnoho, mnoho let. Před rokem jsem vůbec nehrál a nyní hraju tak často, je to skvělé.

V současnosti je v United několik Brazilců, pomáhá ti to cítit se jako doma?
Ano, hodně. Když jsem zde přišel, nebyli zde žádní Brazilci a jenom Ronaldo mluvil portugalsky. Nyní jsou zde Nani, Anderson, Ronaldo, Manucho, Rodrigo Possebon, Evandro Brandao…a samozřejmě můj bratr Fabio. Je to fajn a hodně mi to pomáhá, že mohu mluvit portugalsky, ale není to dobré pro mojí angličtinu.

Jsi mladý a neustále se zlepšuješ, v jakých oblastech se snažíš zlepšit nejvíce?
Asi celkově v obraně, protože tady je to úplně jiné než v Brazílii. Pravý obránce v Brazílii pořád útočí, útočí a útočí. To je něco pro mne, jelikož strašně rád útočím, ale v Anglii tak hrát nemůžu. Takže se snažím zlepšit v bránění.

Gary Neville je jeden z tvých konkurentů na post pravého obránce, pomáhá ti?
Jsme sice rivalové, ale hodně mi pomáhá. Po celou dobu mi pomáhá. V zápasech, v kterých hrajeme spolu, mi vždy říká, kde bych měl být. Ví toho tolik. Chci mít pozici pravého obránce, ale Gary je na mě hodný.

Jak sis užil vstřelenou branku proti Arsenalu, i když jste sice prohráli?
(Směje se). Nikdy na ten zápas nezapomenu, protože jsem vstřelil první branku za United a taky to byla pěkná branka. United a Arsenal je velký zápas, takže bylo fajn vstřelit branku. Moc jsem ji ale neoslavoval, jelikož jsme prohrávali. Pokud bychom vstřelili ještě jeden gól, určitě bych se radoval více.

Na co si myslel před utkáním derby proti Manchesteru City, kdy jsi měl hlídat Robinha? Byl si spokojen s tím, jak si hrál?
V tom zápase jsem nehrál dobře. Bylo to moje první derby, nevím proč, ale podle mě jsem nehrál dobře. Před zápasem v Brazílii všichni říkali "ah, Robinho", ale "Kdo je Rafael?". Nyní už lidé v Braílii ví, kdo jsem. Po zápase jsme si vyměnili dresy a řekl mi, že jsem odvedl dobrou práci a popřál mi hodně štěstí do zbytku sezóny.

Jaké jsou tvoje cíle pro zbytek sezóny?
Chci tituly. V této sezóně jsme už získali titul světových šampiónů, ale já chci více, včetně Premier League. A chci hrát hodně utkání. Pro mě jako 18letého chlapce to je zatím úžasné, ale chci více.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.