Rozhovor s Cristianem Ronaldem

V dnešním vydání deníku Publico byl rozsáhlý rozhovor s Cristianem Ronaldem, okolo kterého bylo velmi mnoho spekulací. Tento rozhovor byl na webu Publico také anglicky, proto jej můžete také vidět na Manutd.com

Sir Alex Ferguson oznámil, že je konec všem spekulacím a Cristiano Ronaldo bude hrát v sezóně 2008/09 za Manchester United. Je to pravda?

 

ANo. Trenér byl tak milý, že před několika dny přijel za mnou do Lisabonu. Byla to velmi dobrá konverzace mezi lidmi, kteří se navzájem respektují. Jsem si také jistý, že jsme přáteli. To, co jsme si řekli, zůstane mezi námi. Sir Alex mě vyslechl a já jsem vyslechl jej a oba jsme se dohodli, že nejlepší bude zůstat na Old Trafford. Proto mohu oficiálně potvrdit, že budu i v příští sezóně hráčem Manchesteru United. Chci také odvrátit všechny spekulace, že jsme zde držen proti své vůli. Budu hrát za Manchester United celým svým srdcem. Budu bojovat a hrát za United tak, jako to bylo do této doby.

 

Jak myslíš, že zareágují lidé z Realu Madrid na to, že si zůstal v Manchesteru United?

 

Chci říct, že já mohu za celou tuto situaci. To nebyla jejich vina, protože to já jsem médiím řekl, že chci přestoupit do Realu Madrid. Je to má vina, ale nechci, aby se tyto kluby navzájem nesnášely.

 

Tvé výpovědi po finále Ligy Mistrů a také po finále EURa 2008 zněly jasně. Zdálo se, že chceš velmi odejít z Manchesteru a stát se hráčem Realu Madrid. Je to tak?

 

Věděl jsem, že Real má o mne zájem a že za mne položil oficální nabídku. V jednu chvíli jsem chtěl, aby ji Manchester přijal a já odešel do Realu. Kdybych to popřel, tak bych lhal všem a hlavně sám sobě. Každý, kdo mě zná, ví, že to pro mne byla velká zpráva, abych to přiznal. Kdybych měl odejít takto, že bych nic neměl a nikdy nic nemohl mít, tak bych řekl, že je to nevděčné. Manchester United, od rodiny Glazerů, přes všechny direktory, Davida Gilla, trenérů, kolegů z týmů a všech pracovníků, je klubem, který mi velmi přirostl k srdci. Cokoliv se v budoucnu stane, na tom nic nezmění. Vím, že tento klub pro mne udělal hodně a jsem mu za to mnohonásobně vděčný. Ale i přesto, že mám Manchester United za vyjímečný klub mám naděje, že mé sny a důvody, kvůli kterým jsem chtěl odejít, budou pochopeny.

 

Jaké byly vlastně důvody, kvůli kterým si chtěl odejít?

 

Poté, co jsme vyhráli Ligu Mistrů jsem slyšel, že během 5 let, co jsem byl na Old Trafford jsem vyhrál vše, co jsem mohl. Dvakrát jsme vyhráli Premier League, získal jsem několik individuálních trofejí a v této sezóně jsem byl nejlepším střelcem v Premier League, Champions League a Evropě. Proto jsem slyšel, že potřebuji novou výzvu. Nikdy jsem neskyrýval to, že chci hrát ve Španělsku a za Real Madrid. Tvrdil jsem, že je ten správný čas. Manchester a Real jsou pravděpodobně největší kluby na světě a nikdy to není lehké rozhodnutí. Všichni ví, že kultura a styl hry ve Španělsku a Anglii jsou velmi podobné. To byly důvody, proč jsem chtěl změnit klub.

 

Nic víc? Není to náhodnou hodně peněz, za které vás Real chtěl koupit a také váš pohádkový plat?

 

Myslím, že kdykoliv něco udělám, tak budou spekulace. Vím, že vždy budě někdo, kdo bude tvrdít, že mým hlavním cílem jsou peníze. Jiní říkají, že jsem chtěl být nejdražším hráčem na světě a to mám teprve 23 let. Chci říct, že jsem pyšný, že má práce je vážená, ale peníze nikdy nerozhodovaly o tom, co chci. Kdyby šlo pouze o peníze, tak bych s Manchesteru neodcházel. Kromě důvodů, které jsem ji uvedl musím také říct, že i má rodina by byla šťastná. Možnost hrát v místě, které je vzdáleno hodinou letu od mé matky a celé rodiny, je skvělá, lepší, než hra za Real. Vím, že si musím poradit s takovou situací, ale ještě hroší je to pro mou rodinu, kterou miluji nade vše. Nejlepším příkladem by měl být fakt, že jsem peníze vydělával pro svůj konfort, ale hlavně pro mou rodinu. Lidé v Manchesteru United, hlavně manažer, mi rozumí. Všichni jsme se ale shodli n atom, že bych měl nosti dres s číslem 7. Není to pro mě žádné osvícení, ale čest. V Anglii je hodně tlaku. Vložím do hry vše, co bude v mých silách. Chci obhájit titul v Lize Mistrů a pomoct United ve válce na klubovém mistrovství světa. Také chci vyhrát Premier League a další ligové poháry.

 

Obáváš se toho, jak tě přijmou fanoušci?

 

Abych řekl pravdu, tak ne. Vím, že mohou být nepříjemní, ale mám naděje, že se to nestane. Jsem profesionál, nikdo není ke mě více tvrdý, jak já sám k sobě a to se nezmění. Největším úspěchem v mém životě bylo vítěství v Lize Mistrů. Nikdy nezapomenu na ten moment, stejně jako nikdy nezapomenu na to, že jsem vyhrál v barvách Manchesteru United. Beru plnou zodpovědnost za to, co jsem řekl médiím, ale klidně to mohlo být naivní. Lidé musí pochopit toto: Jako 18 letý jsem přišel do vysněného klubu, jakým byl Manchester United. Bylo to opravdu splněným snem. Ale v ten moment jse myslel, že budu hrát pár let v Anglii a poté přestoupím do Španělska. I přesto jsem vždy ze sebe dával 100 procent. Proč bych měl lhát? Nechci nikomu lhát, protože jsem vždy řekl to, co chci a netvrdil jsem jen lži, jak to někteří dělají. Řekl jsem vždy to, co si myslím. Chtěl jsem hrát za Real Madrid a tvrdil jsem, že je čas odejít. Fanoušci na mě nemůžou být naštvaní za to, že si chci splnit své dětské sny, když jsme v United odvedl vždy 100 procent.

 

Bylo by ale spravedlivé opustit klub, když jste zde podepsal dlouholetou smlouvu?

 

Mnohokrát děkuji za to, co pro mne tento klub udělal. Vždy za to budu vděčný. Manchester United a jeho fanoušci si mohou být jistí, že i přes všechno na ně nikdy nezapomenu. Jsou vyjímeční a vždy budou mít u mě tady místo( Ronaldo si přiloil ruku na srdce). Musím přiznat, že dalším důvodem, který mi dovolil odejít byla vysoká cena, kterou Real nabízel, protože ta by myslím vyřešila fakt a dluh k tomuto klubu. Jak po stránce finanční tak i materiální. Musím říct něco, co jsme ještě nikdy neřekl: Kdybych nevyhrál Ligu Mistrů, tak bych nechtěl odejít do Realu. A nikdy bych neodešel z klubu, kdyby si to nepřál. Když Manchester odmítl nabídku Realu, tak bylo jasné, jak moc mne chce udržet. Předtím mě to trochu štvalo, ale teď si toho cením.

 

Prý jste se shodli se Seppem Blatterem, když řekl, že dlouhotrvající smlouvy mezi klubem a hráči jsou formou novodobého otrokářství.

 

To je pravda, ale nevěděl jsem, co tím myslí. Toto už jsem vyjasnil. Můj komentář reagoval na něco jiného. Šlo mi o to, že hráči by měli hrát tam, kde jsou šťastní. Nic víc.

 

Během celé doby Sir Alex nekompromisně odmítl všechny nabídky na jakýkoliv přestup…

 

Věřte mi, že jsem pyšný na to, jak si mne váží. On přesně ví, že tak je to i z druhé strany. To je jeden z největších lidí, jaké jsem v životě potkal. Není to pouze proto, že mě toho hodně naučil a stále mě toho hodně učí, ale rovněž proto, jakou je osobou. Miluji jeho lásku k fotbalu a jeho umění. Kdyby to šlo, tak bych ho chtěl jako otce. Samozřejmě vím, že je to nemožné, ale pouze to dokazuje to, jak moc si ho vážím. Sir Alex je pro mne opravdu jako druhý otec. Nikdy nezapomenu na to, jak mi vyprávěl, jakou velkou historii má číslo 7 v United. Když jsem byl ještě ve Sportingu, tak jsem odmítl několik skvělých nabídek. Jedna nabídka za 8 miliónů euro zněla tak, že ještě jednu sezónu odehraji za Sporting a poté můžu odejít zadarmo. Ale peníze nejsou vše. Zajímal se o mě Real, Barcelona, Inter, Milan, Juventus a Valencie. Poté mi Jorge Mendes řekl, že o mne má zájem také Manchester United, tedy hlavně Sir Alex Ferguson je mou osobou nadšen. Měl jsme podle jeho slov odehrát polovinu zápasů v sezóně na Old Trafford a to se také stalo. To poukazuje na to, že jsem si vybral United a ne peníze. Vedle mého agenta je Sir Alex Ferguson nejvtší osobou, jakou jsem v životě poznal. A oba víme, že jednou přijde čas, kdy otec musí také přemýšlet pro dobro svého dítěte.

 

Španělská média stále psala o tom, že tvá budoucnost je v Realu Madrid.

 

Je zbytečné spekulovat, protože nic není trvalé, zvlástě ve fotbale. Teď může přijtí šance a nikdo neví, zda-li bude i v budoucnu. Jsou pouze dvě jisté věci. Budu hrát v Manchesteru United, klubu, který s pýchou reprezentuji, a Real Madrid bude velkým klubem beze mne a já ho budu obdivovat tak, jak jsem to dělal jako dítě. Říkám to, co si myslím a doufám, že všechny spekulace skončí. Bulváry napsaly hodně nesmyslů o mé osobě a celkově na celé téma mého přestupu. Bylo vymyšleno už 1000 věcí, takže jsem se rozhodl říct pravdu. Můžete si být jistí, že to co řeknu, bude vždy z mého srdce a bude to ta jediná pravda.

 

Takže to naznačuje, že nevylučuješ svůj odchod do svého vysněného klubu?

 

Jsem stoprocentně profesionál a mé srdce patří Manchester United. Většinu minulé sezóny jsem hrál se zraněním, tkaže jsme musel na operaci. Hrál jsem s bolesti a bral jsem každý den léky, které mi pomohly. Kdyby to tak mělo být, tak by to tak dopadlo. Manchester United má skvělé pracovníky a fantastické fanoušky, takže nemusím již připomínat můj obdiv k Alexi Fergusonovi. Když někdy v budoucnu odejdu, tak chci mít jistotu, že jsem udělal vše proto, aby můj tým vyhrál hodně pohárů. Když to tak bude, tak odejdu s vědomím, že jsme udělal svou práci na maximum svých možností.

 

za preklad článku sa poďakujte Antoozovi 🙂

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.