Interview s Bobby Charltonem

Sir Bobby Charlton přežil Mnichovskou tragédii a stal se nejlepším střelcem United. Nyní působí jako ředitel na Old Trafford. Sir Bobby se zamýšlí nad vývojem fotbalu. Jaký byl a jaký je dnes.

 

Jaké jsou v současné době největší problémy fotbalu "mimo hřiště"?
Abych řekl pravdu, moc jich není. Fotbal nebyl nikdy tak populární. Například Premier League generuje tolik peněz, že není třeba nic měnit. Po finanční stránce si opravdu není na co stěžovat.

A co se týče samotné hry?
Simulování, hádání se s rozhodčími a zdržování hry, všechny ty věci, co veřejnost nemá ráda. Velmi frustrující je také držení při rohových kopech, zvláště když tu jsou hráči, co jsou hodně dobří ve vzduchu, ale kteří se třeba vůbec nedostanou do šance, protože jsou drženi protihráčem. Lidé tleskají, když jejich tým vybojuje rohový kop, ale popravdě to dnes není žádná výhra, protože kvůli nečisté hře málokdy padne gol. Probírali jsme to už i s FIFA a k mému překvapení se objevil jeden představitel z Jižní Ameriky, který se ptal "Proč by takto neměli být hráči bráněni?" Ale v pravidlech je psáno, že to není dovoleno a mělo by se to dodržovat.

Je tu něco co by se dalo zlepšit?

Ano. Není fér, že dobrý hráč často nemůže hrát naplno, protože někdo je vždy připraven skluznout ho zezadu, držet ho za dres, nebo ho jakýmkoliv způsobem zastavit. Z minulosti ale víme, že změnou pravidel můžeme leccos změnit. Většina změn provedených v Anglii se ukázala jako dobrý tah, například malá domů. Ted všichni hráči musí být fotbalisté. 3-bodové pravidlo byla další vítaná změna.

Můžete nám říci něco o fotbalu za vašich mladých let?
Když jsem začínal v 15ti letech, stovky dětí se chtěli stát slavnými fotbalisty. Dnes je to jiné, rád bych, aby více lidí, hlavně těch mladých, vstalo od televize nebo počítače a šlo hrát aktivně fotbal. Těch dětí co hraje je málo, kdoví kolik jich sedí doma, místo aby šli hrát. Musí jich být miliony, je to děsivá představa. Jednoho dne se může stát, že nebudeme mít dostatek hráčů na sestavení dobrého týmu a pro lidi fotbal přestane být atraktivní.

Co si myslíte o trendu kupování cizích hráčů na úkor talentů z Anglie?
Rád bych, kdyby se to pomalu začalo měnit. Odchovanci by měli dostat více šancí ve svých klubech. Každopádně svoboda pohybu v rámci Evropské unie činí toto nemožným. Pokud se v tomto ohledu má něco změnit, je třeba nejdříve provést pár reforem v politice.

Jaký je dnešní fotbal v porovnání s tím v 50. letech?
Vše je dnes lepší, ačkoliv vzrušení je stále stejné. Míč je lehčí a pružnější, což dává hráčům lepší možnost kontroly. Technika hráčů je také na daleko vyšší úrovni.

Jaká budoucnost čeká na fotbal?
Budoucnost vypadá nadějně. Fotbal stále roste, celý svět už sleduje Premier League. Anglie byla vždy spjata s kvalitním a vzrušujícím fotbalem, lidé si rádi zaplatí, aby se na ligu mohli koukat. Na prezidenta FIFA Sepp Blattera čeká ještě hodně práce. Hrál jsem proti němu, když mi bylo 16 na turnaji ve Švýcarsku. Ačkoliv s ním nesouhlasím ve všem, myslím že je to člověk na správném místě.

Jaký máte názor na zahraniční investory a na rodinu Glazerů, která vlastní United?
Můžu mluvit jen za nás. Nemáme vůbec žádné problémy s našimi americkými vlastníky. Investují spoustu peněz do posil. Když jsem poprvé mluvil s rodinou Glazerů, první věc na které jsme se shodli byla, že některé věci musí zůstat tak, jak jsou. Neměli s tím problém a naše vztahy byly v pořádku. Když někdo investuje, očekává úspěch a abychom byli úspěšní, musíme vyhrávat zápasy. Dokud vyhráváme, je vše v pořádku. Možná kdyby se něco hodně pokazilo, věci by se měly jinak, ale zatím byli Glazerovi vždy velmi přátelští. Nemůžeme si stěžovat.

Jaké máte jako ředitel Old Trafford povinnosti?
Pomáhám po komerční stránce. Cestuji po světě a jednám se sponzory, stejně jako Bryan Robson, David Gill, Ole nebo Alex Ferguson. Je to non-stop práce, ale nestěžuji si, dokud je Manchester úspěšný. Nezabývám se přímo financemi klubu – od toho tu jsou jiní – nebo vedením týmu – to je Alexova práce. Snažím se zlepšovat vztahy mezi vedením a samotným týmem. Alex mě může kdykoliv požádat o rozmluvu a já jsem rád, že můžu pomoct, ale nechávám vedení na něm, protože je ve své práci o mnoho lepší jak já.

Co čeká United v budoucnu?
Pokud usnete na vavřínech, máte problém. Jsme ve stádiu, kdy je Manchester United nejbohatším a nejslavnějším týmem na světě a každý zápas sledují miliony fanoušků. Můžete se v klidu posadit a užívat si tuto skutečnost, nebo se můžete dál pokoušet se ještě zlepšit, rozšiřovat si horizonty.

Koho si ve fotbalovém světě nejvíce vážíte?
Sira Alexe Fergusona. Náš manažer je asi tím nejlepším na světě. Jeho úspěchy jsou neuvěřitelné. Manažeři obvykle v klubu vydrží kolem 3 let, ale Alex je s námi už 22 sezón. Vyhráli jsme desetkrát ligu a dvakrát Ligů Mistrů, což je fenomenální úspěch. Pracuje jako šílený. Pravda je taková, že Alex je opravdový Boss. To je na téhle úrovni důležité, potřebujete někoho, kdo je schopen vzít otěže pevně do svých rukou.

Co hráči?
Máme štěstí, že dres United oblékají dva nejlepší hráči na světě – Cristiano Ronaldo a Wayne Rooney.

Jak dopadne Ronaldo ve srovnání s George Bestem?

Oba mají fenomenální vedení míče, což je vyzdvihuje nad ostatní vrstevníky. George hrál v éře nekvalitních hřišť a těžkých míčů, přesto byl smrtící stejně jako Ronaldo. Když běžel sám na golmana, mohli jste jít rovnou na svojí polovinu, protože ve většině případů úspěšně zakončil. Ronaldo je zase neuvěřitelně rychlý a umí věci, co ostatní nedokáží. Našel nový způsob, jak se dostat přes hráče a najít si volný prostor. Každý zíral na Cruyffa a jeho průniky na MS v roce 74 s otevřenou pusou, ale Ronaldo umí mnohem víc. Cristiano umí s míčem běžet neuvěřitelně rychle, což je možná vlastnost, kterou George postrádal, na druhou stranu Georgova kontrola míče a přehled byl bezchybný. Ronaldo občas ztrácí míč, protože zkouší jít příliš daleko, ale rychle se učí. Dost se změnil od svého příchodu, každý rok se naučí nové věci a věřím že bude takto pokračovat nadále.

A co říkáte na Rooneyho?
Možná je v současnosti trochu ve stínu Ronalda, ale nevadí mu to. Není to ten typ. Více je pro něj důležité, že se týmu daří a že on je jeho součástí. Wayne se vrací zpátky mnohem častěji, pomáhá obraně a více napadá soupeře. Je pro nás nepostradatelný. Oba jsou součástí velmi dobrého týmu. Chodím je na zápasy sledovat kdykoliv mám příležitost. To je nejlepší na práci ředitele – chození na zápasy a cestování s týmem zadarmo. Je to ráj.

Jaké byly vaše pocity poté, co Ryan Giggs překonal váš rekord v počtu odehraných zápasů?
Je to opravdový profesionál. Odehrát tolik zápasů znamená být stále fit a překonávat únavu. Je velmi cenný pro klub. Když jsem skončil s aktivní kariérou, nemohl jsem uvěřit, když mi někdo řekl, že jsem odehrál více než 700 zápasů za United. Myslel jsem že tenhle rekord dlouho nikdo nepřekoná. Ryan si vedl tak dobře, protože má něco jako vnitřní sílu. Nestěžuju si, nejsem z těch co dbají na rekordy. Ryan byl a stále je velmi platným hráčem a já věřím, že ještě nějakou dobu bude.

Ve finále Ligy Mistrů se utkaly dva anglické týmy, ale národní tým se nedostal na Euro. Co je špatně?
Rád bych, aby anglický manažer věnoval více času spoluprací s manažery v Premier League. Potřebují pracovat společně a dohodnout se na kompromisech. Je hrozné, když kluby nejsou ochotné uvolnit hráče pro zápasy reprezentace. Investovali jsme spoustu peněz do akademií, ale stále tu chybí nějaký ústřední orgán, kterým se, jak se zdá, stane National Football Center v Burtonu. FA ví několik let, že toto centrum je nezbytné a přesto se stále nic neděje. Francie před lety zřídila své centrum v Clairefontaine a už vyhrála MS a Euro. Většina finančních prostředků šla na výstavbu Wembley, ale stavba už je dokončena a nyní se musíme soustředit na výchovu mladých hráčů. Bez nadějných talentů skončíme špatně, věříme však, že se správným přístupem můžeme vychovat hráče, kteří se prosadí. Ale musíme být trpěliví.

Jaké jsou vyhlídky reprezentace pro MS 2010?
Anglie měla vždy dobré hráče, ale možná dnes někteří hráči k reprezentaci přistupují trochu jinak. Berou to spíš jako bonus, že jsou vybráni a neberou to úplně vážně. Hráči také přicházejí z různých klubů, jsou zvyklí na systém svého klubu, na jeho taktiku, takže je důležité mít dobrého lídra, který dá všemu řád. Alf Ramsey (pozn. manažer Anglie v letech ’63-’74) to dokázal. Brzy po jeho příchodu jsme začli vše vyhrávat. Zavedl systém, jenž nám vyhovoval a uvědomil si, že nejslavnější hráči nejsou vždy ti nejlepší. Vybíral hlavně týmové hráče. Fabio Capello (současný manažer Anglie) je podobný typ. Pokud dokáže navázat na své úspěchy a dostane ze svých hráčů to nejlepší, tak věřím, že Anglie má stejně dobrou šanci vyhrát jako kdokoliv jiný. Capello by měl navázal dobré vztahy s manažery klubů v Premier League a spoléhat se na jejich názory co se týče formy hráčů. Řekové ukázali, čeho je možné dosáhnout s omezenými zdroji a touhou po vítězství. Jejich hra nebyla atraktivní, ale měli skvělou defensivu, kterou málokdo dokázal prolomit. Pokud Řekové dokázali vyhrát EURO, Anglie na to dozajista má také.

Jak důležitá je historie pro dnešní fotbalisty-multimilionáře?
Alex dohlíží na to, aby každý hráč, který se připojí k United, znal historii klubu a aby nehrál jen pro peníze. Ví, že vítězství v Lize mistrů má pro United zvláštní význam vzhledem k tomu co se stalo v roce 1958. Busby Babes mohli tehdy vyhrát první evropský pohár. Hráči, kteří dnes hrají za United cítí určitou zodpovědnost za to, co se stalo v minulosti, ale chtějí také psát svojí vlastní historii.

Jaký význam měl Mnichov ’58 pro anglický fotbal?

Busby Babes byli průkopníci a byli úspěšní. Lidé tehdy tvrdili, že těch zápasů je už moc a nějaké evropské poháry jsou hloupost, ale klub v čele s Mattem Busbym věřil, že tohle je budoucnost pro fotbal. V těch časech jste jezdili po Evropě a hráli s týmy, o kterých jste nikdy neslyšeli. Nevěděli jste kam jedete, ani jaké jídlo tam servírují.

Proč jsou evropské soutěže pro United tak důležité?
Asi protože jsme se jich zúčastnovali už od počátku. Pamatuju si, jak jsem koukal na první finále Evropského poháru mezi Realem Madrid a Remeší (Stade Reims) v televizi, která byla v té době novinkou. Obraz byl rozmazaný a vlastně tam nebylo skoro nic vidět, ale já byl ohromen a nemohl jsem uvěřit, že jde o živý přenos.

////
článek převzat a přeložen z FIFA magazine, August 2008

 

Díky UgraUgra, který tento článek přeložil 🙂

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.