Sezóna 2007/08 2/4

V druhém díle se budem věnovat dvěma anglický soutěžím, ve kterých se Manchester United do finále neprobojoval, tady Carling Cup a FA Cup.

Carling Cup 2007/08

Manchester United nastoupil ve 3. kole Carling Cupu proti Coventry City s řadou náhradníků, ale i přesto si měl dojít pro postup. Bohužel plány United překazil dvěma góly Mifsud, který poslal Coventry do dalšího kola.

Vrátíme se ale do 1. kola, ve kterém vypadlo hned několik týmů, které si určitě dělaly větší ambice. Southampton FC, Preston North End, QPR, Stoke City, Colchester United, Crystal Palace, Ipswich Town. Tyto týmy vypadly hned v prvním kole.

Ve druhém kole se už objevily i prvoligové kluby. Reading porazil po prodloužení Swansea City 1:0. Fulham FC postoupil přes Shrewsbury Town. Sunderland AFC vyhořel na hřišti Lutonu Town, protože prohrál 3:0. Aston Villa porazila 5:0 Wrexham AFC. Wigan se stal dalším týmem, který byl zklamán, prootže vypadl ve druhém kole s Hull City. Birmingham City porazil Hereford United. West Ham United porazil Bristol. Outsider Premier League, Derby County prohrálo s Blackpoolem FC. Portsmouth porazil 3:0 Leeds United. Middlesbrough porazilo 2:0 Northampton Town. Newcastle přešel přes Barnsley a nakonec Bristol City nestačil na Manchester City.

Ve třetím kole nastoupily i týmy z Big4. Arsenal porazil 2:0 Newcastle. Liverpool vyhrál na hřišti Readingu 2:4. Chelsea vyhrála v Hullu 0:4 a pouze Manchester United prohrál doma s Coventry City. Manchester United ale nebyl jediným týmem z Premier League, který se loučil s touto soutěží. Mezi další týmy se zařadil Newcastle United, Reading, Middlesbrough FC, Fulham FC, Birmingham City a Aston Villa.

4. kolo  bylo velmi vyrovnané. Coventry City přivítalo West Ham United a právě tým z Premier League se díky výhře 1:2 raodval z postupu. Bolton nedokázal na domácím hřišti porazit Manchester City a zkončil v tomto poháru. Chelsea se štěstím udolala Leicester City. Liverpool Chelsea napodobil, když vydřel výhru nad Cardiff City. Luton udělal Evertonu velké potíže, ale po prodloužení se radovali hráči z Liverpoolu. Portsmouth ukončil svou pouť na domácí půdě, kde podlehl Blackburnu Rovers. Arsenal vyhrál přesvědčivě v Sheffieldu United a Spurs neměli problém s Blackpoolem.

Vše se tedy chystalo na čtvrtfinálové zápasy.  V prvním zápase přivítal West Ham United na Upton parku Everton FC. Po brance Carltona Cola se Kladiváři dostali do vedení, které ale neudrželi ani do přestávky, protože za hráče Karamelek vyrovnal Leon Osman. Rozhodnutí přinesla 88. minuta, ve které se nemýlil Yakubu a poslal tak Everton FC do semifinále.

Na Ewood Park přijel londýnksý Arsenal, který se zásluhou Diabyho dostal v 6. minutě do vedení. Náskok zvyšoval ve 29. minutě Eduardo. Do poločasu se povedlo Hughesovým svěřencům snížit, protože kontaktní branku vstřelil ve 42. minutě Roque Santa Cruz. Vyrovnání přišlo v 60. minutě, kdy se podruhé v zápase prosadil Roque Santa Cruz a poslal tka zápas do prodloužneí, ve kterém potřetí rozjásal fanoušky Gunners Eduardo a zajistil jim tak semifinále.

City of Manchester Stadium se chystalo na Spurs, kteří se ujali hned v 5. minutě vedení po brance Jermaina Defoa. Manchester City se snažilovyrovnat, ovšem druhou a rozhodující ránu zasadil Manchesteru City v 82. minutě Steed Malbranque a Kohouti se tak mohli radovat z postupu do semifinále.

Poslední zápas čtvrtfinále měl být nejzajímavějším, ale nakonec tomu tak nebylo, protože v 59. minutě poslal Chelsea do vedení Frank Lampard a rozhodnutí zajistil v 90. minutě Andrej Ševčenko.

Semifinále nám připravilo zajímavé zápasy. V tom prvním na sebe narazila Chelsea a Everton. V prvním zápase doma byla Chelsea lepší a po zásluze se dostala v 26. minutě do vedení, když brnaku vstřelil Shaun Wright. Phillips. V 64. minutě bylo vyrovnáno. Ayegbeni Yakubu nedal Hilariovi šanci. Naštěstí pro Chelsea si v 90. minutě dal Joleon Lescott vlastní gól a přiblížil tak Chelsea finále Carling Cupu. V odvetě na Goodison Parku si Chelsea hlídala náskok a v 69. minutě jim postup pečetil Joe Cole, který rozhodl také toto utkání. Branka již nepadla a Chelsea FC se stala prvním týmem, který měl jisté finále Carlin Cupu. Druhé seifinále proti sobě postavilo dva nesmiřitelné rivaly, tedy Arsenal a Tottenham. V prvním zápase na Emirates Stadium poslal Spurs do vedení v 37. minutě Jermaine Jenas. Arsenalu zachránil čest v tomto zápase Theo Walcott, který v 79. minutě vyrovnal na konečných 1:1. Na White Hart Lane se zápas proměnil v exibici domácích, protože hned ve třetí minutě poslal Kohouty do vedení Jermaine Jenas. Ve 27. minutě si vstřelil vlastní branku Nicklas Bendtner a arsenal tedy prohrával 2:0. Ve druhé půli pokračovali hráči Spurs ve skvělém výkonu a ve 48. minutě zvýšil na 3:0 Robbie Keane. 60. minuta přinesla gól na 4:0, který vstřelil Aaron Lennon. O deset minut později snížil na 4:1 Emmanuel Adebayor, ovšem v 90. minutě pečetil skóre na konečných 4:1 Steed Malbranque.

Favorizovaná Chelsea tento finálový zápas do vítězného konce dovést nedokázala a to i přesto, že nad Tottenhamem od 39. minuty vedla. Kohouti zásluhou Berbatova a Woodgatea nepříznivý stav otočili a po nastavení se z trofeje pro šampióna Carling Cupu radovali právě oni.

Už první minuta ukázala, že Tottenham bude Blues více než vyrovnaným soupeřem. Robbie Keane se sice dostal ke střele, ale nemířil přesně. Kohouti i nadále pokračovali ofenzivně. Chimbondova hlavička o pár minut později skončila na břevně. Obdobně si vedl i kanonýr Dimitar Berbatova. Chelsea se začínala probírat až s ubíhajícím časem.

V 29. minutě sice letěla střela Lamparda nad, ovšem svěřenci Avrama Granta se prosadili již za deset minut nato. Excelentní dalekonosnou střelu vypálil na Robinsona, který v bráně opět nahradil Radka Černého, Didier Drogba a anglický bývalý reprezentační brankář na jeho ránu už zareagovat nedokázal, a tak se Chelsea ujala vedení. Tottenham ovšem hned po rozehrání zaútočil, ale pokus Robbieho Keana skončil v rukavicích Petra Čecha.

Po pomalejším úvodu druhého poločasu začalo s ubíhajícím časem přibývat šancí. Tu první měli hráči ruského miliardáře Romana Abramoviče. Na Drogbův centr se snažil ve skvělé pozici doskočit Wright Phillips, ale především kvůli svým 168 centimetrům výšky na něj nedosáhl a následná Anelkova hlavička už postrádala patřičnou razanci. Nedáš, dostaneš. Toto pravidlo platilo také dnes. Bridge v 70. minutě zahrál v pokutovém území rukou a rozhodčí Mark Halsey nařídil penaltu. Petra Čecha střelou po zemi překonal bulharský kanonýr Dimitar Berbatov.

Český gólman ve službách londýnského velkoklubu se vyznamenal v 81. minutě. Po přihrávce Keana pelášil na Čecha úplně osamocený Zokora, v koncovce však selhal. Tottenham si k závěru vypracovával nad Chelsea tlak a chtěl rozhodnout ještě v normální hrací době, to se už Kohoutům nepovedlo, a proto musely oba týmy do prodloužení.

V něm přišel pro Blues velký šok. Už ve čtvrté minutě se totiž Spurs prosadili podruhé. Po centru Jenase dokázal se štěstím nadvakrát překonat Čecha stoper Woodgate. V závěru stáhla hru Chelsea pouze na tři na obránce. Vytvořila si pár šancí, ale při té největší vychytal Kaloua gólman Robinson, a tak mohl Tottenham začít slavit zisk Carling Cupu.

FA Cup 2007/08

V prvním, ani druhém kole této soutěže se nepředstavily nikterak zajímavé kluby, takže se ihned můžeme vrhnout na kolo třetí. Opět se budeme věnovat prvoligovým týmům. Birmingham nezvládl zápas s Huddersfieldem Town a se soutěží se loučí. Podobně je na tom také Bolton, který nestačil na Sheffield United. Blackburn Rovers utrpěl doma debakl s Coventry City. Tottenham poslal zápas s Readingem alespoň do odvety, ve které se radoval právě Tottenham. Sunderland nestačil na Wigan a West Ham remizoval doma s Manchester City, což znamenalo, že rozhodnutí přinesl zápas na City of Manchester Stadium, kde byl náš rival z Manchesteru úspěšnější. Portsmouth si poradil s Ipswichem a Chelsea vydřela vítezství nad QPR. Middlesbrough postoupilo přes Bristol City a Everton vypadl s Oldhamem. Fulham remizoval s Bristolem Rovers a utkání se tak muselo opakovat v Bristolu, kde se radoval domácí tým. Arsenal vyhrál v Burnley a postoupil do další fáze. Své zápasy musely opakovat týmy z Derby, Liverpoolu a Newcastlu. Liverpool porazil v odvetě 5:0 Luton a postoupil dál. Derby County postoupili také přes Sheffield Wednesday a Newcastle si doma poradil ze Stoke City. V posledním zápase odjížděl Manchester United do Aston Villy. Utkání, které bylo hodně vyrovnané rozhodl Cristiano Ronaldo a pojistku poté přidal Wayne Rooney.

Ve 4. kole skončila pouť pro Derby County, Tottenham Hotspur, Wiganu, Newcastlu a Manchester City. Naopak do 5. kola postoupil i Manchester United, který po skvělém výkonu porazil Tottenham 3:1. Z týmu Premier League jde dál také Middlesbrough, Portsmouth, Liverpool, Arsenal, Chelsea.

5. kolo nám nabídlo několik zajímavých zápasů. Chelsea si pohlídala vítězství nad Huddersfieldem Town. Liverpool naopak vyhořel s Barnsley. Middlesbrough si vybojovalo odvetu na domácím hřišti, kde dokázalo zvítězit. Portsmouth postoupil přes Preston a nejnádhernější zápas nabídlo Divadlo Snů, tedy Old Trafford, kde přijel Arsenal. Nádherné představení Naniho, Fletchera a spol. smetlo Arsenal 4:0.

Čtvrfinále bylo tady. Prvním zápasem bylo střetnutí Manchesteru United s Portsmouthem, které bylo celou dobu v režii United. Po jednom z nejkrásnějších zápasů sezóny přišel jeden z těch nejsmolnějších. Carrickovi chybělo asi 5cm, aby dopravil míč do Jamesovy brány, ovšem Portsmouth dobře bránil. Nedáš, dostaneš. Jednou obraně United utekl Milan Baroš a jeho skok do rybníka mu rozhoči zbaštil i s navijákem. Tomasz Kuszczak dostal červenou kartu a jelikož United už nemohli střídat, tak se proti penaltě Muntariho postavil do brány Rio Ferdinand. Zázrak se nekonal a Muntari zajistil Portsmouthu postup do semifinále.

Ve druhém zápase nastoupila Chelsea na stadionu v Barnsley, které senzačně vyřadilo Liverpool. Fanoušci doufali, že se jim zázrak podaří i tenktokrát. Díky brance ze 66. minuty se jim podařilo dokonat další zázrak a fanoušci radostí vyběhli i na hřiště. Opravdu dojemný konec zápasu.

Middlesbrough chtělo prolomit smůlu favoritů z Premier League, ovšem to by Cardiff City nesmělo mít Petera Whittinghama a Rogera Johnsona, kteří zajistili Cardiffu postup do semifinále.

Bristol Rovers neměl proti WBA žádnou šanci a na domácím hřišti prohrál 1:5, když se hattrickem blýskl Ishmael Miller.

Semifinále bylo tedy pouze s jedním týmem z Premier League. WBA nastoupilo proti Potsmouthu a doufalo, že postoupí do finále. Portsmouth s Milanem barošem v základní sestavě nenechal ovšem nic náhodě a po brance Nwankwo Kanua postoupil do finále.

Ve druhém zápase nastoupil tým z Barnsley, který překvapil nejednoho favorita a proti nim stál tým, který měl velké sebevědomí, tedy Cardiff City. Již v 9. minutě rozhodl jedinou brankou o postupu Cardiffu Joe Ledley a zajistil tak Cardiffu finále.

Před vyprodaným Wembley se o ceněnou trofej porval Portsmouth s podceňovaným Cardiffem. Gólman Pompeys James v prvních dvanácti minutách kryl nebezpečné pokusy Paula Parryho. První střelu favorita si připsal Muntari, který to z přímého kopu zkoušel z dobrých čtyřiceti metrů.

Cardiff ohrožoval branku Portsmouthu i nadále. David James včas vyběhl před dotírajícím Whittinghamem. Cardiff měl další nadějnou příležitost. Po přihrávce Ledleyho nepřekonal Jamese z úhlu střílející Parry.

Blízko gólu byl v 21. minutě Kanu. Vytáhlý útočník si pohrál s Loovensem a poté i s brankářem Enckelmanem, ale nakonec nastřelil vnější tyč. Cardiff kontroval šancemi Parryho a Johnsona.

Klíčový moment utkání přišel v 37. minutě. Enckleman nešťastně vyrazil centr Utaky před Kanua a ten nemohl nedat. Radost ze vstřelené branky však málem Portsmouthu těsně před koncem poločasu zkazila vyrovnávající branka. Gól však pro ruku Glenna Loovense neplatil.

Šest minut po poločasovém hvizdu mohl zvýšit na rozdíl dvou branek opět Kanu. Po přihrávce Kranjcara ale síť nerozvlnil. Pompeys bez problémů drželi těsné vedení a nedovolovali Cardiffu ohrožovat branku Jamese. A to ani během závěrečného tlaku Bluebirds. Na poslední tři minuty se na hřiště dostal také český reprezentační útočník Milan Baroš.

Portsmouth jednobrankové vedení udržel a stal se vítězem Fa Cupu pro rok 2008. Svěřenci Harryho Redknappa se mohou v příštím roce těšit na Pohár UEFA.