Champions of Europe

Manchester United dokázal poraziť vo finále Chelsea a stal sa tak po tretí krát v histórii Majstrom Európy.

Vo veľkom finále v Moskve sa stretli dva v súčasnosti najlepšie kluby v Anglicku keď nie v Európe. Všetci fanúšikovia na celom svete očakávali vzrušujúci zápas s množstvom emócii a drámy. V hľadisku nechýbali ani ústredne vedúce postavy klubov – Sir Bobby Charlton na strane Červeních, Kenyon na strane Chelsea. Ani vlastník klubu Chelsea Roman Abramovič si tento zápas nemohol nechať újsť. Chelsea sa ešte nikdy nedostala v LM do finále. Hneď vo svojom prvom finále určite chceli dvíhať trofej nad hlavu. United sa pred deviatimi rokmi radoval z triumfu v tejto súťaži, keď v roku 1999 porazil vo finále Bayern Mníchov 2:1 v Barcelone.

Sir Alex, ktorý pred zápasom povedal, že bude pre neho ťažké niekoho nenasadiť do zápasu nakoniec vybral 11-tich vyvoleních. Medzi nimi určite nechýbali takí hráči ako Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney, Paul Scholes a takisto aj Ryan Giggs, ktorý ale začínal na lavičke náhradníkov.

Avram Grant nasadil do zápasu to najlepšie čo mal. Michael Ballack a Frank Lampard v zálohe. Na miesto pravého obráncu sa presunul Mikael Essien. Po krídlach behali Joe Cole a Florent Malouda. Mikel, ktorý mal pred zápasom hubu plnú kecov len zohrieval lavičku.

Atmosféra bola pred zápasom doslova elektrizujúca. Fanúšikovia United vytvorili na tribúne obrovský transparent BELIEVE zatiaľ čo ostatní sa zmohli len na bezduché mávanie maličkej vlajky. Luboš Micheľ mal tú česť pískať toto veľké Anglické finále LM. Hráči United mali ako prví v zápase výkop.

Manchester si od začiatku zápasu vypracoval územnú prevahu. Pekne kombinoval a hráči v modrom sa len prizerali ako sa hrá pohľadný futbal. V 21. minúte videli Scholes a Makelele po vzájomnom súboji žlté karty. Scholes si pri tom nešťastne zlomil nos ale v zápase nakoniec pokračoval. V 27. minúte padol prvý gól v zápase. Wes Brown práve so Scholesom pekne zakombinovali, prvý menovaný poslal center do pokutového územia kde si krásne naskočil Ronaldo a poslal hlavičkou United do vedenia, 1:0. Takzvaný najlepší brankár na svete sa len prizeral ako mu lopta zapadla krásne k tyčy.

Chelsea sa snažila vyrovnať v 34. minúte. Preťažený center vrátil Drogba pred bránu a Rio Ferdinand, ktorý bol podľa môjho názoru faulovaný Ballackom si skoro strelil vlastný gól. Jeho hlavičku ale reflexívnym zákrokom vytlačil Van der Sar. O minútu na to podnikli hráči United protiútok. Ronaldo pekným centrom našiel Teveza, ktorý hlavičkoval len do Cecha, z druhej vlny nabiehajúci Carrick strieľal len do stredu brány, Cech aj túto strelu vytlačil. V tejto časti zápasu Manchester dominoval.  V zápase niekomu poriadne preplo v bedni, keď Carvalho skopol Ronalda tak, že mu skoro zlomil nohu. Takýto zákrok v Anglicku by sa určite trestal červenou kartou. Ďalšia veľká šanca United prišla v 43. minúte. Rooneyho pozemná prihrávka sa dostala až k Tevezovi, ale ten prekvapený nedotlačil loptu do siete. Ferdinand potom fauloval pred pokutovým územím a videl tak žltú kartu. Lenže ako to už bývalo po väčšinu v tejto sezóne, niekto má viac šťastia ako rozumu.

V 45. minúte to z diaľky vyskúšal Essien, strela sa úplnou náhodou šťastne odrazila k Lampardovi, ktorý už nemal problém dopraviť loptu do siete. To bola posledná vážnejšia situácia v prvom polčase, ktorý sa skončil nerozhodne 1:1. Druhý polčas začala aktívnejšie Chelsea. Bola lepšia a hráči United sa len ťažko dokázal presadiť cez ich obranu. V 68. minúte sa dostavili k Ferdinandovi prvé kŕče. Musel byť ošetrený. V 76. minúte sa hodil o zem v pokutovom území Malouda, ktorý si žiadal penaltu, rozhodca Micheľ ale neodpískal. Bolo to správne rozhodnutie. V 78. minúte sa dostal k lopte Drogba, vystrelil, lopta skončila na tyčy Van der Sarovej brány. Veľke šťastie mali teraz hráči United. V 87. minúte vystriedal Giggs Scholesa, ktorý vo veľkých bolestiach opustil ihrisko. V riadnej hracej dobe sa už nič závažného nestalo a zápas sa tak prehúpol do predĺženia.

V predĺžení to bol boj o každú loptu. Nikto nikomu nedal nič zadarmo. V 92. minúte pekne zakombinovali Tevez s Rooney, ale Cech si dokázal poradiť. Maloudu vystriedal Kalou. O minútu na to sa Chelsea pekne pretlačila do pokutvého územia, Lampard vystrelil ale trafil našťastie len brvno. V 98. minúte Anelka vystriedal Joea Colea. V jubilejnej stej minúte krásne za obranu prenikol Evra, ktorý spätnou prihrávkou vyzval Giggsa k zakončeniu, jeho strelu ale z brankovej čiary vyhlavičkoval John Terry. Evra tomu nemohol uveriť, že lopta neskončila v sieti. V 101. minúte odišiel z ihriska Rooney, vystriedal ho Nani. Prvá polovička predĺženia sa tak skončila. Gól v nej nepadol.

Druhá polovička predĺženia priniesla menej futbalového umenia. Niektorí hráči to psychicky nezvládli. Vidic dostal žltú za zákrok na Anelku. V 115. minúte mali hráči United vrátiť loptu súperovi. Tevez ju vrátil k rohovej zástave. To sa ale nepáčilo hráčom Chelsea, ktorí okamžite vyštartovali na Argentínčana. Tevez len urobil to, čo robila Chelsea po celý zápas. Rozumu zbavený Drogba udrel Vidica a bol okamžite vylúčený. Drogbovi sa z ihriska ešte nechcelo a išiel provokovať ďalej. Ferdinand ho správne poslal niekam od Vidica preč. Medzitým ešte Tevez a Ballack dostali žltú kartu. Drogba tak na niekoľko posledných minút zbytočne oslabil svoje mužstvo. V 117. minúte ešte Essien stihol skopnúť Evru za čo si vyslúžil žltú kartu. V 121. minúte sa nešťastne zrazili Cole s Nanim a takto sa skončilo aj druhé predĺženie nerozhodne 1:1. Zápas tak dospel k penaltám.

Hráči sa psychicky pripravovali, hlavne brankári Van Der Sar a Petr Cech, ktorý už ani nepamätá kedy posledne chytil penaltu. Posledný penaltový rozstrel medzi týmito dvoma klubmi skončil jednoznačne v prospech United 3:0. Bolo to v Community Shield cupe na začiatku sezóny.

Za hustého dažďa si ako prvý postavil loptu na značku pokutového Tevez. Rozbehol sa a loptu poslal do opačnej strany ako sa hodil Cech. 1:0 pre United. Ballack s Chelsea bezproblémov premenil, 1:1. Carrick mal začať druhú sériu. Penaltu premenil, upravil stav na 2:1 pre United. Belleti bol ďalším na rade. Ani on nezaváhal, 2:2. Zo stredového kruhu kráčal do pokutového územia zatiaľ neoficiálne najlepší hráč sveta Cristiano Ronaldo. Svojom typickým rozbehom ju zahral ale Cech prekvapujúco vystihol smer a Ronaldova tvár sa ocitla v dlaniach. Fanúšikovia a hráči Chelsea sa radovali. Lampard musel potvrdiť. Lampard premenil a poslal Chelsea do vedenia 3:2. Nani išiel s cieľom uchovať nádej. Premenil a vyrovnal stav na 3:3. Ashley Cole takisto premenil, 4:3. Hargreaves s prehľadom prekonal Cecha, 4:4. A k lopte sa vydal kapitán Chelsea John Terry. Ak by penaltu premenil tak Chelsea sa stane po prvý krát v histórii víťazom Ligy Majstrov. Fanúšikovia United dúfali v zázrak. John Terry sa rozbehol ale pri strele sa pošmykol a trafil žrď. Dal tak druhú šancu United. Anderson začal 6. sériu a poslal svoj tím znovu do vedenia 5:4. Kalou potom upravil na 5:5.

Na ďalšiu penaltu išiel Ryan Giggs a strelou k tyčy nedal Cechovi šancu, 6:5. Cristiano Ronaldo sa už ani nemohol pozerať. Terry cítil, že jeho tím už asi nevyhraje a v jeho očiach sme už mohli vidieť slzy. Nervózny Anelka išiel na penaltu, ktorú NEPREMENIL. Vypukli tak obrovské oslavy fanúšikov a hráčov United. Ronaldo plakal od šťastia na zemi. Veľký hrdina Edwin van der Sar, ktorý vychytal Anelku.

Manchester United tak po deviatich rokoch získal titul Ligy Majstrov. K čestnej tribúne si hráči United prišli prevziať zlaté medaily a nakoniec aj veľký ušatý pohár, ktorý s veľkou hrdosťou zdvihli spoločne nad hlavu Ryan Giggs a Rio Ferdinand. To čo nastalo potom už nepotrebuje komentár.