Barclays Premier league CHAMPIONS 07/08: MANCHESTER UNITED

Winning most of your games by 1-0 results don´t ensure you league title.

United to dokázali, po góloch Ronalda a Gigssa získali titul Anglickej Premier league.Ale ako vyzeralo posledných deväťdesiat minút ….

Wigan do zápasu nastúpil s cieľom zobrať nejaký ten bodík na poslednú chvíľu United a pomôcť tak Londýnskej Chelsea, ktorá by v prípade výhry a strate Manchestru získala svoj 4. titul vo svojej histórii. Do zápase kvôli zraneniu nemohol nastúpiť kľúčová postava v obrane Mario Melchiot. V útoku sa objavili Marcus Bent a Emile Heskey.

Manchestru United sa tesne pred týmto zápasom vrátili uzdravení Nemanja Vidic a Wayne Rooney. Owen tak musel usadnút na lavikču náhradníkov. Spomínaného Rooneyho mal dopĺňať Argentínčan Tevez. V strede zálohy operovali dvojica Scholes – Carrick.

Tento posledný ligový zápas mal výkop o 16. hodine SEČ takisto ako aj ostané záverečné duely. JJB stadium bol beznádejne vypredaný. Rozhodca Steve Bennett fúkol do píšťalky a zápas sa mohol začať. United sa snažili držať loptu na svojich kopačkách. V 8. minúte sa prvykrát v zápase pekne uvoľnil Ronaldo, ale jeho strela šla mimo bránu. Chris Kirkland tak nemusel zasahovať. V 14. minúte po nevydarenom zákroku Scholesa prišla prvá žltá karta v zápase.

V 21. minúte, dobrá šanca pre Wigan. Emerson Boyce sa dostal po rohovom kope k zakončeniu, jeho strela šla nad bránu. O dve minúty na to Bent hlavičkoval taktiež mimo bránu. V 25. minúte fauloval Schrner Najlepšieho futbalistu v Premier league Cristiana Ronalda a United tak mohli zahrávať prvý vážnejší priamy kop v zápase. K nemu sa postavil práve faulovaný Ronaldo, Kirkland jeho strelu vyrazil na rohový kop.

Po tomto incidente hráči United začali zvyšovať tlak. V 32. minúte bol Rooney nedovolene zastavený v pokutovom území Boycom a rozhodca pískol penaltu pre hostí. Šanca pre Cristiana Ronalda. Ronaldo ju s prehľadom premenil a hostia mali titul už na dosah, 0:1. V 36. minúte Scholes znova na prvý pohľad nešetrne fauloval Palaciosa. Vyzeralo to na červenú kartu ale rozhodca ju po dohovore neudelil. Spomalený záber potom ukázal, že tento faul nebol až taký tvrdý. V 37. minúte sa dostal k lopte po Palaciosovom centri Bent ale strieľal len do bočnej siete brány.

Tento polčas sa hráči United snažili dohrať v kľudnom tempe a postrážiť si tak jednogólový náskok. V nadstavenom čase sa už nič vážneho neudialo, hráči tak mohli ísť do šatne. Oba tímy nastúpili do druhého polčase v nezmenených zostavách, prekvapením bolo to, že na ihrisku zostal Scholes, ktorý nemal v prvom dejstve veľmi ďaleko od výlučenia.

V 49. minúte a ďalší priamy kop pre United. Zahrával ho znovu Ronaldo, loptu kopol pekne pod brvno ale Kirkland sa vytiahol. O štyri minúty na to, Scholes pekne prenikol do pokutového územia a bol jasne faulovaný. Píšťalka rozhodcu zostala nemá. Potom Rooney pekne obišiel Brambla, vystrelil, Kirkland podržal. Rooney si pri ďalšom prieniku pomohol rukou. Za protesty si vyslúžil žltú kartu. V 59. minúte po chybe Scharnera sa dostal k lopte Park, posunul ju k lepšie postavenému Tevezovi, ale toho znova vychytal Kirkland. Okolo 67. minúty prišli na radu striedania. Hargreaves nahradil Scholesa a Giggs Parka.

V 69. minúte každému fanúšikovi United poriadne zatrnulo, keď sa k hlavičke dostal Heskey, lopta letela, našťastie padla len na tú vrchnú sieť. Aj Sir Alex si poriadne vydýchol. Wigan poslal na ihrisko miesto Benta Sibierskeho. V 71., respektíve 72. minúte videli Heskey a Palacios žltú kartu. Následne na to sa Vidic pekne po rohovom kope povesil do vzduchu, bránu však netrafil. V 77. minúte videl Valencia po zákroku na Vidica žltú kartu.

Potom prišiel v 80. minúte asi ten najkrajší, najlepší, najdôležitejší moment v sezóne. Rooney sa chopil lopty, pekne ju podržal, videl úplne voľného Giggsa, nahral mu a Ryan Giggs bezchybne prestrelil Kirklanda, 0:2. Oslavy sa mohli začať. Ryan Giggs, ktorý práve v tomto zápase pokoril Charltonov rekord rovno pred jeho očami, rozhodol tento zápas. Nehľadúc na výsledok zo Stamford Bridge si Manchester mohol úžívať posledných 10 minút zápasu.

Marlon King ešte stihol naskočiť do zápasu. Ronaldo pred koncom ukázal fanúšikom, že je načase oprášiť ten znak Barclays Champions na dresoch a ukázať kto sa stal po roku znova majstrom Anglicka. Wigan sa ku koncu ešte snažil zdramtizovať zápas, ale Giggs stál tam kde mal. 93 minút prešlo a United mohli oslavovať.

10 titul v Premier league, 17. titul celkovo pre Manchester United. Bola to prekrásna sezóna, ktorá môže byť ešte o 10 dní krajšia. Cieľ je splnený, ale treba sa ešte pokúsiť získať bonus a to Ligu Majstrov, v ktorej nás čaká dá sa povedať už Vicemajster Premier league Chelsea.

Nakoniec ešte záverečná štatistika:

Wigan: Kirkland, Boyce, Bramble, Scharner, Figueroa, Valencia, Palacios, Brown (King 81), Koumas, Bent (Sibierski 70), Heskey. Náhradníci: Pollitt, Taylor, Skoko.

Žlté karty: Palacios, Heskey, Valencia.

United: Van der Sar, Brown, Ferdinand, Vidic, Evra, Ronaldo, Carrick, Scholes (Hargreaves 67), Park (Giggs 68), Tevez, Rooney.

Náhradníci: Kuszczak, Saha, Silvestre.

Žlté karty: Scholes, Rooney.

Góly: Ronaldo 33 pen, Giggs 80.

Návšteva: 25,133

Rozhodca: Steve Bennett (Kent).