A jak mu to střílelo?…

Mnohými milován, ostatními nenáviden, ale všemi respektován. Takto by se dala v jedné větě dokonale popsat kariéra Alexe Fergusona, jednoho z nejlepších manažerů fotbalové historie a dost možná i největší fotbalovou osobností na celých Britských Ostrovech.

Jeho manažerská kariéra se začala odvíjet již ve Falkirku, kde zastával post hrajícího trenéra. Poté vedl spíše průměrné skotské kluby East Stirlingshire a St Mirren. Zlom nastal v roce 1978, kdy na lavičce slavného Aberdeenu nahradil Billyho McNeilla. Po úžasných triumfech, kterých u The Dons dosáhnul, se stěhoval na Old Trafford. To jistě ale všichni víme. (A ten kdo ne, má možnost si o tom přešíst více v sekci Historie, podsekce Manažeři.)

     V tomto článku se však manažerskými schopnostmi Sira Alexe zabývat nebudu. Na řadu totiž přijde jeho hráčská minulost. A ta, ač to mnozí lidé nevědí, byla téměř stejně bohatá jako jeho trenérská přítomnost. Nechte se překvapit…

 

Celým jménem Alex Chapman Ferguson se narodil 31. prosince 1941 v Govanu (nedaleko Glasgow). Odmalička byl fanouškem “glasgowských jezdců. Kopat do balónu začal jako amatér v týmu Queen’s Park, přičemž si svůj debut v útoku odbyl již v 16 letech. Svůj první zápas popsal jako noční můru, ačkoli při prohře 2-1 ve Stanraeru se jako jediný z mužstva dokázal zapsat mezi střelce. Queen’s Park byl pouze amatérský klub a tak musel mladý Alex pracovat v loděnicích v Clyde, kde se z něho stal činný zástupce zaměstnanců v odborech.

 

 Alex1

 

Přestože v dresu Queen’s Parku vstřelil 20 branek ve 31 zápasech, neměl místo v základní sestavě týmu jisté a východiskem z této situace byl přestup do St. Johnstonu v roce 1960. I když se mu zde střelecky dařilo stejně jako v bývalém klubu, stále si nemohl vydobýt pravidelné nastupování a místo toho pravidelně žádal o přestupy. Třebaže byl v týmu v nemilosti, neschopnost vedení přivést dalšího útočníka donutila manažera mužstva postavit rebela do zápasu s Glasgow Rangers. V tomto utkání se Alex zaskvěl a při překvapivém triumfu St. Johstonu odrovnal protivníka skvostným hattrickem. Následující léto, v roce 1964, si jej vyhlídnul Dunfermline, kde se stal poprvé profesionálním fotbalistou.

 

 ZDE se můžete podívat na mužstvo Queen’s Parku, také s Alexem Fergusonem, který sedí jako první vpravo

 

V sezóně 1964-65 byl Dunfermline velkým adeptem na skotský ligový trůn a také se dostal do finále Skotského Poháru. Ferguson byl na finálové střetnutí vynechán ze sestavy, kvůli rozpačitému výkonu v lize proti jeho bývalému zaměstnavateli – St. Johstonu. Dunfermline vy finále prohrál 3-2 se Celticem a poté mu smolně, pouze o jeden jediný bod, utekl triumf v lize. Sezóna 1965-66 ale zachytila Alexe v úchvatné formě. Podařilo se mu totiž vstřelit 45 branek v 51 zápasech. Schválně ať zvedne ruku ten, komu se to na profesionální úrovni povedlo. Moc takových není…

 

Alex3Alex Ferguson v dresu Dumfermlinu, při hádce s hráči Celticu  ve finále Skotského Poháru

 

V roce 1967 se připojil ke Glasgow Rangers za 65 tisíc liber, což v té době byla rekordní částka za hráče vyplacené mezi skotskými kluby. Byl mu vyčítán gól, který Rangers inkasovali ve finále Skotského Poháru v roce 1969 a byl donucen hrát za béčko“ místo aby A týmu pomohl v lize. Podle jeho bratra, byl Ferguson touto zkušeností tak rozzuřen, že zahodil svou “poraženeckou” medaili. Byly zde názory, že trpěl diskriminací ze strany skotského giganta kvůli jeho sňatku s Cathie, která byla katoličkou a to se prý vedení klubu protestantů ani za mák nelíbilo. Tyto dohady ukončil sám Ferguson ve své autobiografii, kde píše, že v Rangers o náboženství jeho ženy věděli už při jeho příchodu do Ibrox Parku a že klub opustil velmi neochotně, v důsledku jeho výpadku po údajné chybě ve finále poháru.

 

Následující říjen měl o Alexe zájem, nyní již ze slávy ustupující, Nottingham Forest. Nicméně Fergieho drahá polovička nechtěla o stěhování do Anglie ani slyšet a tak si Alex vybral angažmá ve Falkirku. Právě tady dostal poprvé možnost seznámit se s funkcí manažera, neboť tady, jak jsem již výše zmiňoval, zastával post hrajícího trenéra. To trvalo jen chvíli, protože na místo manažera přišel John Prentice a zbavil Fergusona jeho manažerských odpovědností. Alex reagoval tím, že si opět vyžádal přestup a jako svou poslední hráčskou štaci si vybral Ayr United, kde svou kariéru útočníka zakončil v roce 1974.

 

Nakonec tu pro Vás mám statistiky, které Vás rozhodně překvapí. Snad alespoň natolik, jak překvapily mne.

 

Sezóna

Klub

Zápasy

Branky

1957–1960


1960–1964


1964–1967


1967–1969


1969–1973


1973–1974

 

 

CELKEM

Queen’s Park


St. Johnstone


Dunfermline


Rangers


Falkirk


Ayr United

32

 

37

 

88

 

41

 

106

 

24

 

327

11

 

19

 

66

 

25

 

37

 

9

 

167

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.