Review 31. kola: United 3:0 Liverpool

Zápas, v ktorom domáci Červení Diabli zničili Liverpool rozdielom triedy…

V základnej zostave domácich sa objavili uzdravení Van der Sar a Rio Ferdinand. Po dlhom čase sme videli aj Ryana Giggsa. Sir Alex Ferguson do zápasu nasadil až päťčlennú zálohu, kde v strede poľa operovali Anderson, Carrick a Scholes. V útoku bol osamotený Wayne Rooney.

Liverpool s Babelom a pomaličkým Kuytom na stranách zálohy. Torres na hrote bol podporovaný stiahnutým Gerrardom. V zálohe dvaja defenzívny záložníci Alonso a rozumu zbavený Mascherano. V bráne ako už tradične "výborný" brankár Reina.

Zá krásneho slnečného počasia tak mohol zápas medzi dvoma najúspešnejšími klubmi v Anglicku začať. Manchester hneď od začiatku ukazoval kto je pánom na Old Trafford. United boli aktívnejší a v 6. minúte si vypracovali prvú veľkú šancu v zápase. Anderson prekrásnou diagonálnou prihrávkou za obranu cez Carraghera našiel voľného Rooneyho, jeho strelu však Reina vyrazil. Rooney si žiadal faul Carraghera, ktorý mu dosť svojim zákrokom sťažil jeho zakončenie. Penalta sa však nepískala.

Tlak United stále pokračoval a Liverpool bol do týchto chvíľ v zápase len úbohým štatistom. 9. minúta a ďalší pas za obranu hostí. Scholes našiel Rooneyho, ale ten pred Reinou nedokázal loptu dobre spracovať. V 11. minúte prišla prvá žltá karta pre Mascherana. Ten po zákroku na Scholesa dostal žltú kartu. Argetínsky šašo sa nepochopiteľne rozčuľoval, nechýbalo veľa a za svoje reči by si vyslúžil druhú žltú kartu v zápase.

V 13. minúte si Liverpool vypracoval aku takú pološancu, keď  sa Aurelio na ľavej strane dokázal uvoľniť, no jeho prihrávka minula rohovú zástavu. Čo sa týka Ronalda, tak zápas mu zaťiaľ nevychádzal podľa jeho predstáv. Chuť si mohol napraviť v 27. minúte. Giggs zahrával štandartnú situáciu a nikým neobsadený Ronaldo nastrelil tyč Reinovej brány. Ďalšia stopercentná šanca United na strelenie gólu.

O minútu na to sa Liverpool konečne vybral do útoku. Gerrard si narazil s Kuytom a jeho tečovaná strela letela nad bránu znudeného Van der Sara. 33. minúta, Reina krásným reflexívnym zákrokom vyrazil "svoju" strelu. Ak by tá lopta zapadla za jeho chrbát, celý Old Trafford by mu bol neskutočne vďačný. O minútu neskôr ale už celý štadión jásal. Scholes naznačenou strelou zahnal Wayna Rooneyho skoro až k rohovej zástave, ten centrom do šestnáctky našiel Browna, ktorý nekompromisne preskočil Šrteľa a po chybe brankára Reinu hlavou alebo ak chcete chrbtom poslal svoj tím do vedenia. 34. minúta, United – Liverpool 1:0.

Verte alebo nie, ale bol to Brownov len druhý gól v Premier league. V 41. minúte sa Reina znovu predviedol. Asi zabudol, že jeho tím hral dnes v zápase v bielych a nie v obvyklých červených dresoch. Loptu nahral Andersonovi, ten ale svoju strelu poslal nad bránu psychicky zdecimovaného Reinu. Liverpool doslova hľadal cestu ako sa zviditeľniť v zápase. Torres ukázal, že vie podržať loptu na svojich kopačkách, ale niekedy si až príliš otvára ústa na rozhodcu. To sa mu vymstilo v 43. minúte a za svoje protesty uvidel žltú kartu. Potom pribehol rozumu zbavený Mascherano, ktorý si doslova vymodlil druhú žltú kartu, nasledovala červená. Vyzeralo to tak, že Mascheranovi nestačila ani červená karta. Stále prenasledoval rozhodcu a odmietal opustiť ihrisko. Dohovoriť mu museli až spoluhráči, dokonca aj tréner Benitéz. Mascherano tak nielenže oslabil v zápase Liverpool, ale ho aj doslova zosmiešnil svojím správaním.

Od tohto momentu sa konala na štadióne domácich veľká exibícia. Do konca polčasu United uzamkli svojho súpera pred pokutovým územím. Rozhodca tak odpískal koniec prvého polčasu za stavu 1:0 pre domácich. Ani jeden tím po polčase neurobil žiadnu zmenu v zostave. V druhom polčase bolo len otázkou času, kedy United dorazí svojho súpera.

Doraziť ho mohol už v 51. minúte Ronaldo, po nádhernom oblúčiku Scholesa sa snažil zlobovať Reinu, ale ten loptu vyrazil. V 53. minúte bol faulovaný pred pokutovým územím Ronaldo, ktorého skosil Arbeola, za tento zákrok dostal od rozhodcu žltú kartu. Sám faulovaný hráč si loptu postavil a svojou typickou strelou mieril tesne vedľa. Doraziť Liverpool skúšal v 56. minúte aj Rooney, ktorý znovu sám pred brankárom Reinom neuspel. Obrana Liverpoolu bola neskutočne pasívna. V 60. minúte dostal za odkopnutie lopty žltú kartu Rio Ferdinand. Babel odišiel z ihriska v 66., nahradil ho Benayoun. Druhý gól pre domácich neprichádzal, Liverpool sa osmelil a takých 10. minút v zápase bol lepší. V 73. prišlo striedanie United, Nani, Tevez nahradzujú Andersona, Giggsa. Manchester sa konečne prebudil a Tevez nedal ďalšiu veľkú šancu. 78. minúta, krásna nahrávka Teveza na Ronalda, strieľal do brankára a od neho sa lopta odrazila na brvno.

Cristiano Ronaldo si ale všetko vynahradil v 79. minúte, keď si krásne nabehol na Naniho rohový kop, dokázal preskočiť Reinu a upravil na 2:0. O minútu na to, Nani dokonal skazu Liverpoolu gólom na 3:0. Absolútne vygumovaný, okopaný Torres, neviditeľný Gerrard, zlý deň Pepeho a neskutočne statická hra obrany Liverpoolu. Asi takto by sa dal charakterizovať dnešný Liverpool, ktorý Manchestru dnes nesiahal ani len po členky (keby len dnes). V 83. minúte odišiel z ihriska "veľmi" nebezpečný útočník hostí Torres, nahradil ho Riise. Manchester United si tak úžival posledné minúty zápasu a po hvizde hlavného rozhodcu Steva Bennetta sa mohol radovať z ďalšej výhry nad svojím najväčším nepriateľom v Anglicku.

Zápas proti Liverpoolu sa skončil úspešne, Chelsea neskôr oslavovala víťazstvo nad Arsenalom. Znamená to, že United získali už päťbodový náskok pred Chelsea. Zostáva ešte 7 kôl do konca súťaže.

Štatistiky:

Man Utd: Van der Sar, Brown, Ferdinand, Vidic, Evra, Ronaldo, Scholes, Carrick, Anderson (Tevez 73), Giggs (Nani 73), Rooney.

Náhradníci: Kuszczak, Hargreaves, O’Shea.

Žlté karty: Ferdinand.

Góly: Brown 34, Ronaldo 79, Nani 81.

Liverpool: Reina, Arbeloa, Carragher, Skrtel, Aurelio, Mascherano, Alonso, Kuyt, Gerrard, Babel (Benayoun 66), Torres (Riise 82).

Náhradníci: Itandje, Hyypia, Crouch.

Vylúčení: Mascherano (44).

Žlté karty: Mascherano, Torres, Arbeloa.