Rozhovor s Peterem Schmeichelem

Peter Schmeichel je legendou Manchesteru United. Během osmi let strávených v Manchesteru United si jej každý zapamatoval. Nedávno se vyjádřil  k šancím svého bývalého klubu…

 

Co si myslíš o výkonech United v této sezóně?

Nevypadá to nejhůř. Je pravda, že prohráli s Boltonem, ale taková porážka jim dodala motivaci do další práce. Manchester United je týmem, který hraje nejlíp ke konci sezóny, kdy je válka o tituly největší. Jsou na tom teď velice dobře, takže se obávám pouze toho, že se někdo z důležitých hráčů zraní. Nemyslím si, že by United hráli tak dobře bez hráčů, jakými jsou Rooney nebo Vidic- oni jsou velice důležití. Carlos Tevez se velmi dobře usadil v Manchesteru. Již teď dokazuje, jak dobře si rozumí s Waynem a brzy ukáže, že umí hrát ještě lépe. I přesto si ale myslím, že potřebujeme útočníka. Klíčovým obráncem je pro mne Nemanja Vidic. Hlavně díky němu hraje Rio Ferdinand na vysoké úrovni. Předtím byl Rio hlavní postavou obrany United, ale když přišel Vidic, tak Rio je trochu v jeho stínu.

 

Sir Alex Ferguson řekl, že disponuje nejlepším týmem, jaký během své trenérské kariéry na Old Trafford měl. Ty jsi s United získal The Treble. Jak bereš Fergusonova slova?

Historie klubu, to je věc, kterou se tým jako je Manchester United může chlubit. V Manchesteru United jsou obrovské očekáváni. Žádný jiný hráč, v žádném jiném klubu, se necítí tak, jako hráč Manchesteru United. Když jsem přišel na Old Trafford, tak mou prioritou bylo zopakování úspěchu Busby Babes. Byli jsme velmi namotivovaní, každý v týmu to cítil. Tým, který hrál v minulé sezóně byl velmi blízko k zopakování našeho úspěchu. Ovšem nepodařilo se jim to, ale i přesto mohl manažer říct do médií, že má nejlepší tým v historii. Potom musel pouze týmu vštípit to, aby hráči uvěřili, že mohou dokázat velké věci. Když jsi vzpomínám, tak přesně toto říkal, když jsem hrál za Manchester United . Bylo to velmi motivující. Sir Alex Ferguson dokáže přenést na hráče svou pozitivní energii a dobrým humorem spojit tým. Rudí Ďáblové ještě vyhrají hodně trofejí.

 

Má Sir Alex Ferguson šanci zopakovat rok 1999 podruhé?

Určitě. Nemám důvod si myslet, že se mu to nepodaří. Hra začíná teprve v semifinále- tam začíná loterie. Je to důležité, protože časem los staví velké překážky. Určitě má šanci na vítězství v Lize Mistrů a já si velice přeji, aby se mu to podařilo.

 

Ferdinand a Vidic jdou po stopách Bruce a Pallistera…

Na hřišti vypadají podobně. Miloval sem chytat za takovými stopery. Zdá se mi, že oni se prezentují podobným stylem hry. Bruce měl bojovné srdce a Pallister skvěle rozehrával míč- podobně aspekty vidíme u Vidice a Ferdinanda. Styl a tempo hry se hodně změnili od doby, kdy jsem skončil s fotbalem. Dnes se hraje jednodušeji, techničtěji. Proto se Rio a Nemanja prezentují velice dobře.

 

Co si myslíš o výkonech Cristiana Ronalda od doby, kdy přišel do Manchester United?

Hraje úžasně. Je jedním z pěti nejlepších hráčů na světě. Naučil se, že hra není pouze o fintách, ale také o dobré přihrávce nebo perfektním zakončení. Dnes je mnohem efektivnější. Dokáže střílet plno branek a předvede plno efektivních triků. Jsem si jistý tím, že Sir Alex Ferguson je jeden z mála trenérů, kteří dokáží trénovat Cristiana Ronalda. Kdyby Cristiano hrál v jiném klubu, tak by určitě nebyl tak dobrým hráčem. Skotský manažer ukazuje Cristianovi dobré chvilky, ale dokáže ho povzbudit i v horších chvílích.

 

V této sezóně, v horní polovině tabulky bojují o skvělé pozice oba kluby z Manchesteru.

To je skvělé, že bojují o podobné pozice v tabulce týmy, jakýmí jsou City a United. Velmi fandím The Citizens, protože tam hraje můj syn- Casper. Ale i přesto nejvíce fandím United, protože jsem v tomto klubu hrál. The Sky Blues jsou velmi dlouho vysoko, ale to neznamená, že tam vydrží až do konce sezóny. Jejich problémem je nestabilní forma. Když přijeli do Londýna, prohráli s Chelsea 6:0. To je právě to, nad čím musí Sven Goran Ericsson zapracovat. Musí být trpělivý, protože to může trvat pár let. Jestli jde o vítěze Premiership, tak mými favority jsou Arsenal a Manchester United. Nemohu také zapomenout na Chelsea, protože oni ještě neřekli poslední slovo. Teoretickou šanci má i Liverpool, ale není tak silný jako Rudí Ďáblové a Kanonýři.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.