Jaká byla první polovina sezóny?

Jak jsme si vedli v první polovině sezóny, kdo sklamal, kdo nadchl ,kdo nesklamal, zde najdete můj pohled na první půlku sezóny

Minulá sezóna byla plná smutku i radosti, každopadně bychom si z ní měli brát jen to pozitivní. Po 4 letech jsme opět dokázali vyhrát Premier League, ach jak krásný byl ten pohled, když Gary s Ryanem zvedli trofej a naši fanoušci si opět mohli zazpívat "We´ve got our trophy back", postoupili jsme do semifinále Ligy Mistrů a dostali se do finále FA Cupu. Takže, i přes ten neúspěch v obou pohárech zde bylo jasné zlepšení o proti předloňské sezóně. Bylo hlavně obdivuhodné, že jsme došli tak daleko i s ne-příliš širokým kádrem. Ano,možná byl široký, ale ne kvalitativně široký. Základní 11ka, pokud byli všichni fit, patřila k nejsilnějším v Evropě, ale lavička už tak silná nebyla. Pro příklad – VDS(Kuszczak), Gary(???) Rio(Wes) Vida(Mikael) Evra ( little scouse cunt), Ronaldo(Park), Scholes(Fletcher), Carrick(O´Shea), Giggs( Richardson), Rooney(Smith), Saha(Ole). Jasně, zde se může zdát, že se jedná o kvalitní, široký kádr, ale když vezmeme v potaz, že Smith se vrátil na trávnik až v březnu, Oleho rovněž často sužovali zdravotní problémy, Park odehrál sotva 20 zápasů, tak vám z toho výjde, že především naše ofenzíva postrádala dostatečný počet hráčů. Tento rok jsme ale jasně neměli Premier League opět vyhrát, hlavním týmem měl být všemi favorizovaný Liiiiiverpooool, když všichni členi týmu vyhlašovali podobná věty jako " This si our year " a pod. Každopádně jako každý rok a realita je každým rokem stejná. Dobrá, pojďme tedy k hlavní témě článku.

 

Jak jsem již zmínil v článku, naš tým potřeboval nutně posílit několika kvalitními hráči. Téměř ihned potom, co skončila sezóna, Fergie s Davidem Gillem začali reagovat a první posilou pro novou sezónu byl Owen Hargreaves, o kterého Alex bojoval víc jak rok. Našemu týmu chyběl klasický defenzivní záložník, kterého jsme taaaak postrádali např v odvetném semifinále na San Siru. Další posilou podle médií měl být Nani ze Sportingu, o kterého jsme měli zájem již delší dobu. Média pár dní před koncem května přinášeli hotové zprávy o tom, jak Queiroz s Gillem odletěli do Portugalska jednat o příchodu Naniho. Vše se vyřešilo téměř během dvou dní, a výsledek? "Double swoop, neboli příchod "New Ronaldinha" a "New Ronalda – Nani a Anderson. U druhého jmenovaného to bylo v celku překvapení, protože předtím se jeho jméno nijak nespojovalo s příchodem na OT. Ihned poté Alex řekl, že jsou to posily "For Future" a že toho od nich v následující sezóně ještě moc neočekává. Během několika dní jsme měli 3 nové hráče za téměř 50 miliónů liber. Zde je jasně vidět, že Fergie nejen, že chtěl obhájit titul v lize, ale také po dlouhých, dnes už 9-ti letech, vyhrát Champions League. Po dlouhých ságách a také po nejkomplikovanějším transferu v historii anglické ligy získal Alex toho posledního do čtyřlístku – Carlose Tevéze, hráče, jehož sám Maradona ozačil za svého nátupce. Žádný Messi,Aguero či další jim podobný, prostě Carlito.

 

Bylo jasné, že s příchodem nových hráčů, musí někteří odejít. Můj největší favorit byl Kieran Richardson, kterému jsem prostě, nemohl přijít na chuť. Během svého hostování ve WBA ukázal, že potenciál v sobě má, ale nikdy ho nedokáže ve velkém týmu plně rozvinout. Roy Keane přispěchal s nabídkou 5.5 miliónů liber a klub i sám hráč s přestupem souhlasili. Dodnes nechápu, jak jsme za něj mohli takové peníze dostat, ale budiž. Dalším na seznamu měl být Alan Smith, který byl velkým miláčkem fans. Jenže moc nesplňoval to, co útočník má splňovat = vstřelené branky. Za 6 miliónů se stěhoval na St´James Park za dalším bývalým hráčem United, Nicky Buttem. Třetím v pořadí byl pro mě docela smutným okamžikem, když Giuseppe Rossi přestoupil do Villarrealu. 6 miliónů za 20 letého hráče byl pro klub dobrý obchod. Při neustálých spekulacích ohledně přestupu Tevéze bylo jasné, že by zde byl přínejlepším 3.útočníkem a to by jeho rozvoji moc neprospělo, když by většinu času strávil na lavičce a čekal, až se Rooney,Tevez nebo Saha zraní. Takže jsem jeho rozhodnutí chápal. Jen mě mrzelo, že nikdy nedostal pořádnou šanci v A-týmu, aby ukázal, co v něm je.

 

No a 4.byl největší fotbalový zmrd(omluvám se, ale jinak ho nazvat nejde), neboli naše little scouse cunt. Scouse cunt, který byl zvolen fanoušky nejlepším hráčem v jeho první sezóně, opravdu během přestupového léta ukazoval svými prohlášeními svou loajalitu vůči klubu a fanouškům. On si ale místo toho, aby se nějak odvděčil Alexovi za to, jak ho po celou dobu jeho téměř rok dlouhého zranění povzbuzoval a byl s ním trpělivý, tak se místo toho nedokázal smířit s tím, že ho prostě Evra jasně vytlačil ze sestavy na levým bekovi a usmyslel si odchod do Liverpoolu, do klubu našeho největšího rivala a bylo mu úplně ukradený, že poslední podobný transfer se odehrál před několika desítkami let. Ještě se do toho vmíchal přihlouplý Rafínek, když přispechal s prohlášením " I don´t know, where is the problem ". Nikdo z nich nedokázal pochopit, proč Alex zcela jasně zablokoval přestup kečupáčka do LFC. Jediným vysvobozením pro něj byl přestup do Realu a za 8 mega se pakoval za sluníčkem. Stal se tak dalším, na Old Trafford již nechtěným hráčem, který sem během posledních let přestoupil. Kečupáček pak několikrát plakal do médií, jak je Ferguson strašně zlej a jak mu nedovolil odejít tam, kam chtěl, to už ale nikoho v Manchesteru nezajímalo.  Tím jsme si tedy nějak přiblížili náš přestupní termín.

 

Dalším důležitým bodem během léta byla předsezónní příprava. Zde bych viděl jako jeden z důvodů, proč nám tak nevyšel úvod do sezóny. Slabí soupeři v přípravě. Jako každý rok jsme se zúčastnili turné v Asii, zúčastnil se ho snad poprvé kompletní tým(až tedy na na Andersona ,Tevéze a OH). Výkony proti asijským týmům byli přesvědčivé, každopádně srovnávat jejich kvalitu s týmami z PL a CHL nejde. Tady bych to nijak dále nerozpytvával. Spíš bych chtěl podotknout další soupeře jako Glentoran, Doncaster nebo Dunfermline. Jedinými silnými byl Inter a Chelsea. V obou případech jsme neměli až na Naniho k dispozici žádného z nových posil a když k tomu přičteme zraněného Parka,Sahu,Scholese, Neville, Fletchera, Solskjaera, tak měl Alex velké problémy, jak seskládat sestavu. Mohl to být také jeden z důvodů, proč jsme tak slabě vkročili do nové sezóny,ale na zranění se nemá smysl vymlouvat,to patří k fotbalu. Když srovnáme, že takový Arsenal nastoupil v přípravě s týmami jako Salzburk, Inter,Ajax nebo Porto a my s Glentoranem,Dunfermline a dalšími jim podobnými,tak je zde rozdíl kvalit jasně znát.

 

Našim prvním soutěžním zápasem v sezóně měl být Reading. Queiroz před zápasem v rozhovoru pro MUTV řekl, že všichni hráči jsou  připraveni a že budeme ještě větší "hrozbou", než loni. No, první zápas jsme dost nevzládli. Výsledek ani tak důležitý nebyl, jako spíše Rooneyho zranění. Potom všem, jak se ukazoval v přípravě v dobré formě, konečně měl celou přípravu a měl dlouho volno, měl to být jeho rok, podle Alexe měl "explodovat", bohužel ho zase zabrzdily zranění. Druhý zápas=další ztráta bodu. Na Fratton Parku se nám nikdy nedařilo, každopádně víc jak samotný výsledek mrzela ztráta Ronalda na tři zápasy, potom,co ho Robíček Styles s velkou radostí vyloučil. Takový start do sezóny si opradu nepředstavoval téměř nikdo. Po těch všech prohlášeních, jak jsme připraveni na sezónu, po 10kách miliónů liber vyhozených za posily a krize se dostavila pomalu ještě dříve, než samotná sezóna začala. Po dvou kolech 2 body na kontě, žalostná hra. Na Fratton Parku už hrál Tevéz, ale bylo vidět, jak je na něm znát velký fyzický nedostatek,který vznikl díky vleklé sáz(ga)e okolo jeho přestepu, únava po Copa America, asi 4 tréninky s United. To vše se projevilo. A ještě k tomu díky nedostaku útočníků jsme museli hrát s ním na hrotu a díky jeho výšce a také jeho způsobu hry to nebylo ala hra Chelsea. Bylo znát, že mu to nešlo. Další zápas=první prohra v sezóně. Docela brzy přišla, ještě k tomu od městského rivala. City si za celý zápas vypracovali jednu pořádnou střelu na bránu, z které padl gól. Docela krušný to začátek, který opravdu nečekal nikdo. Co víc, další ránou bylo ukončení kariéry Oleho. Krásné to zakončení prázdnin.

 

 

První výhru jsme zaznamenali další zápas se Spurs, kdy nám zajistil jednogólové vítzství naše wonderkid (O)Nani. Tím se tak nastartovala dost nehezká bilance zápasů. Od té doby jsme až do 10.kola, včetně zápasu s Římem, vyhráli každý zápas 1:0. Výjmkou byla snad jedině výhra na OT 2:0 nad Chelsea. Jak ale řekl Alex, který si s tím nijak nelámal hlavu a byl za 3 body rád, že góly a naše obvyklá hra se dřív nebo později dostaví. Co mě ale udivovalo, byla naše statistika obdržených branek. Po 9. kolech jsme jich měli na kontě jen 2. Když připočteme čisté konto s Římem, tak jsme v 10 zápasech inkasovali pouho pouhé dva góly, což byla dost dobrá bilance. Již v minulé sezóně se mluvilo o stoperském duu Vidic-Ferdinand. Mnozí je přirovnávali k legendárnímu Bruce&Pallister. Ferdinand s Vidicem ale vypadají, jako kdy spolu hráli léta. Mohou se pyšnit neuvěřitelnou sehraností a to spolu hrají pravidělně ani ne rok a půl. Každý má jiné přednosti. Zatímco Ferdinand disponuje skvělou rychlostí,technikou a dobrou rozehrávkou, Vidic není sice tak rychlý, ale je absolutním králem ve vzduchu. Mezi jeho další přednosti hlavně také patří tvrdá hra a vynikající odebírání míče. Jak jsem jeho přestup původně nechápal, tak teď už to chápu. Když tyto vlastnosti spojíte dohromady, vznikne fantastické stoperské duo.

 

 

Až na zápas s Arsenalem jsme měli vynikající formu a poraželi jsme všechny. Osudným se stal až na Boltonu,s kterým se nám v minulosti dost dařilo. Ferguson zde udělal podle mě chybu že nenasadil Andersona. Ten chlapec každým zápasem ukazoval víc a víc, jak se stává důležitým pro naši hru. Další zaváhání přišlo až o Vánocích, kdy jsme prohráli s West Hamem. I zde nehrál Anderson a naše hra se změnila až po jeho příchodu.  To byla první půlka sezóny v Premier League, skupinou Ligy Mistrů jsme prošli bez problému a postupili z prvního místa. Vypadli jsme akorát z Carling Cupu, kdy naši youngsters dost nezvládli domácí zápas s Coventry, kteří později ukázali, že to náhoda nebyla.

 

Jaký je tedy závěr? Málo kdo čekal, že to bude právě Arsenal,kdo bude tak dominantně procházet první půlkou sezóny. Nutno říct, že až na pár vjýmek předváděli dostatečné výkony,aby si současné 1.místo zasloužili. Každým zápasem z nich začínám mít čím dál větší strach a pokud se dokáží vyrovnat s tím tlakem, vyhnou se jim zranění,tak mají velkou šanci Premier League vyhrát.Téměř se všemi silnějšími týmy už venku hráli a měli lepší výsledky, jak my. U náš je největší problém, že nemáme takové výkony, jako minulý rok. Arsenal nám nabídl šanci dostat se dočela, ale my tam vydrželi jen jediné kolo. Nedokázali jsme se zlepšit o proti loňsku v zápasech, kdy jsme loni ztratili body, jsme je ve stejných zápasech ztratili i letos a ztratili jsme je také v zápasech, které jsme loni v pohodě vyhráli(City,Bolton oba venku). Za malé zlepšení se dá jen považovat remíza s Arsenalem a výhra nad Chelsea. Ale ty zbytečně ztracené body nad slabšími týmy dost zamrzí. Musíme si uvědomit, že Arsenal by v takových zápasech body neztratil a nějak by to na vítězství ukopal. Dost mi připomínají naši hru z loňska, i když není až tak dominantní, jako byla ta naše loni, kdy nám stačila hodina hry na to,abychom rozhodli zápas třígólovým rozdílem,ale náznak tam je. Je dost jisté, že se Wenger zaměři hlavně na ligu a my jen můžeme doufat, že budeme ztrácet sporadicky a že se Arsenal unaví při náročném jarním programu.

 

 

 

Hodnocení hráčů v 1.polovině sezóny

Van Der Sar – Hlavně díky jeho výkonům jsme ze začátku nedostávali góly při těch našich hubených, jednogólových výhrách. Trochu jsem se obával o jeho výkony, potom, co hledal loni na jaře svou formu, když mu dement Keane zlomil v zápase se Spurs nos. Letos byl nezvykle často zraněný, ale i přesto se pokaždé vrátil a chytal suveréně – 1-

 

Kuszczak – O proti loňsku je vidět obrovské zlepšení v jeho hře. Reflexy a zákroky má ještě lepší jak loni, docela zapracoval na vybíhání, hlavně při vysokých míčích, ale ještě zde neoplývá takovou jistotou jako VDS, u kterého centry také nejsou nikterak velkou specialitou. U něj bude záležet na tom, jak dlouho vydrží čekat. Letos chytal docela dost a dost nás svými zákroky podržel. Bude zajímavé, co se bude dít, až se vrá Foster. Jeden z nich bude asi v další sezóně poslán na hostování. Osobně dávám větší šanci Polákovi, ale sami uvidíme. Na čem by měl ale zapracovat, je práce nohou. Ta je přímo strašná, Edwin by si ho v tom měl vzít trošku do parády, když je v tom nejlepší na světě – 2.

 

Brown – Stoper na pravém bekovi, proč ne že? Wes se zde po tom, co se Gary zranil, na stálo zabydlel a podává zde velmi slušné výkony. Jiste, že to nebude nikdy takové, jako kdyby tam byl Gary, ale jako spolehlívá náhrada to stačí. Škoda, že  ho někteří uživatelé tohoto webu hodnotí na pro něj nepřirozené pozici, ale co už. Osobně jsem zvědavý, co se bude dít ohledně jeho smlouvy. Je tu opět, co minule. Jeho agent předvádí to samé divadýlko co před 4mi lety a chce pro Wese vyšší plat. Byl bych dost nerad, kdyby odešel, když je to ještě náš odchovanec, osobně se přiklaním k tomu, že nakonec podepíše – 2

 

Neville – Gary "two weeks" Neville, takovou si náš capitan vysloužil díky svým neustálým comebackům přezdívku. Tady není co hodnotit, jen doufám, že se už brzo vrátí, i když to bude pro něj dost těžké bojovat o fleka s Wesem.

 

Rio&Vidic – Budu je hodnotit jako pár, protože hodnotit jednoho stopera jinak by byla blbost. Osobně nevidím v Evropě momentálne lépší stoperské duo než je Ferdinand s Vidicem. Toho zazráčného,nejlepšího útočníka na světe, Torreska "made look shite"…. Jejich výkony, stejně tak celé obrany, jsou vynikající. – 1

 

Pique – Osobně jsem doufal, že aspoň on zůstane, potom co Rossi odešel. Mohl odejít do Španělska, kde by hrával pravidelně,week in, week out,ale rozhodl se zůstat a bojovat. Kdykoliv, kdy letos nastoupil, podal vynikající výkon( až teda na Bolton). Jeho gólová statistika v Lize Mistrů je zajímavá:). Doufám, že bude na jaře dostávat více příležitost – 2

 

Evra – Absolutely wonderful buy by Fergie. Strašně toho kluka žeru, jasně nejlepší levej bek na světě. To, jakým způsobem podporuje ofenzívu, jakým způsobem zvládá hlavičkový souboje, když vezmeme v potaz jeho výšku, jakým způsobem miluje United, jakým způsobem se vyjadřuje o klubu do médií a jeho vtípky, je opravdu neuvěřitelný. Fakt jeden z nejlepších nakupů Alexe – 1

 

O´Shea – Naše lepidlo. Letos nastupoval hlavně v obraně, no vlastně si to vyzkoušel párkrat i na hrotu. Zatím se ješt neprosadil střelecky,ale to snad příjde. Nemá nějaké výkyvy výkonů, i když pravidelně nehraje. – 2.

 

Simpson – Na Dannyho jsem byl dost zvědavý, v Sunderlandu podával pravidelně skvělé výkony a rozhodně nezklamal ani u nás, když nastoupil. Vjýmkou byl snad zápas s Evertonem, kdy na jeho výkonu měli asi dost velký podíl nervy. Osobně ale nevěřím, že bude právě on Garyho nástupcem, i když bych si to přál – 2-

 

Ronaldo – Ronaldo,WTF? Buuuu, Buuu, Buuu=19 gólů. Neuvěřitelné výkony,co zas předvádí Cris. Góly střílí for fun a naše trio neboli new "Holy Trinity" dost řádí. Sám jsem si byl fakt jistej, že dá minimálně stejně gólů jako loni, hádal jsem se o tom s chazym v jeho článku o náší krizi. Tvrdil, že zopakovat, nebo dokonce překonat to, je nemožný. Ale Ronaldo válí dál. Alex si může mnout ruce, že se s ním Cris v létě nevsadil, protože Ronaldo těch 35 gólu podle mě dá. Už bych mu ale přál,aby s náma konečně vyhrál Ligu Mistrů, snad nás k tomu s Waynem a others dovedou. Jinak, on už není křídlo. Prostě Free Role – 1 s milionama hvězdiček

 

Park – Moc toho nenahrál, ale za tu chvilku ukázal, proč tak chyběl. Jeho pohyb a energie je neuvěřitelná, skvělý squad player. Akorát se mi pořád zdá, že stále nijak nezesílel a je dost lehké mu vzít míč. Snad alespoň zlepšil střelbu

 

Anderson – V životě jsem neviděl tak mladýho hráče, který by se dokázal tak rychle přizpůsobit nové lize(zvlášt v Anglii) a ještě k tomu,aby podával takové výkony. Anderson,Rooney,Ronaldo,Nani – budoucnost světovýho fotbalu je v Manchesteru United. Už ve své první sezóně ukazuje, jak je při Paulove nepřítomnosti pro naši hru neprostradatelný. Ani jsem si nějak nemyslel, že by uměl nějak branít,ale on nejenž zvlládá skvěle ofenzivní hru, zvládá také bravůrně defenzivní práci. Žádný new Ronaldinho, Andy bude v jeho věku mnohem lepši – 1

 

Fletcher – Měl vynikající loňskou sezónu, jeho výkony proti Římu a AC by stály za zarámovaní. Bohužel, letos je až 5.středním záložníkem a při návratě Paula bude dostávát čím dál míň zápasů. V létě zřejmě odejde, docela jsem si ho oblíbil, ale hráč jeho kvalit má na víc, než sedět u nás na lavce nebo často ani to ne. Takové Rangers bych mu přál – 3

 

OH – Po delší době máme klasického def.záložníka. Jeho jediným problémem, že je náchylný na zranění, ale v posledním době to vypadá, že už moc ne. Po vlažnějších výkonech ze začátku už teď podává velmi dobré výkony a hlavně v těch zápasech s Arsenalem a Liverpoolem ukázal svou důležitost. S Andersonem jim to dobře klape, možná budoucí střední formace. Potom,co jsem četl komentáře některých z vás typu: Je horší jak Fletcher, klidně bych ho prodal, jsou fakt až ubohý, Fletcher jeho kvalit nedosahuje ani zdaleka. Hodnotíte Owena, jako kdyby to byl ofenzivní záložník a měl dávat minimálně každej zápas gól. A jak ještě někdo psal, že neumí nahrát na pár metrů, je blbost nejvyššiho stupně. Wake up all – 2

Carrick – Stejně jako loni, měl i letos dost slabý start do sezóny. Pak ale nabral formu jako hrom a nebýt toho zranění kyčle, kdy byl skoro 2 měsíce out, tak myslím, že dnes se spíš mluví o jeho výkonech než o Andyho. Potom,co odehrál celý minulý rok s Paulem,si zvykl na častější hru vzadu. Doufám, že naváže na loňské výkony a najde brzo svou loňskou formu. Střídání partnerů vedle něj v podobě Owena,Andyho a Fletche mu taky ve hledání formi moc nepomáhá, věřím ve zlepšení Michaele!! – 2-

 

Scholes – Moc toho letos neodehrál, dal ale gól, jediný, co padl od středních záložníků, snad se to zlepší ta bilance. Stát se tohle loni,tak už jsme dávno mimo z boje o titul. Naštěstí ho zastoupil Andy. Jeho zkušenosti ale zatím nemá a Paulie např v zápasech s Boltonem a West Hamem dost chyběl.

 

Giggs – Začátek sezóny díky jeho nasazování jako podhrot=jedna velká katastrofa. Všichni to viděli,že tam nikdy hrát neuměl,a chtít po 34letým Ryanovi, aby plnil roli podhrota, je dost blbý. Potom, co se vrátili útočníci a přesunul se na křídlo= ihned hra z jiné dimenze. 2

 

Nani – Na  něho jsem byl hodně zvědavý a zatím jsem s jeho hrou dost spokojenej. Má nejvyšší počet asistencí a to, že hraje každej třetí zápas, má dva góly, je dost dobrá statistka. Akorát by měl zlepšít příhravky na kratší vzdálenost, obejít hráče mu nedělá problém, když má ale nahrát, to už je dost velkej problém. Jinak on se fakt snaží napodobit Ronalda i v běhu i v chůzi, i v obličeji, kterej má, když vystřelí. Každopádně, mně spíše přípomíná Beckse, ty centry, rohy, technika, fakt dost velká podobnost. Akorát je Nani o dost rychlejší – 2

 

Rooney – Má pech na zranění, nebýt jích, tak má lets na kontě stejně gólů jako Ronaldo. Je ale důležité, že vypadá stále ve formě, i když se vrátí po zranění. Jeho účast a forma bude pro nás na jaře dost klíčová – 1-

 

Tevéz – Vynikající útočník, odebrat ho od míče je téměř nemožné, i když by měl někdy dávat míč od nohy rychleji, ale i tak. S Waynem si skvěle rozumí, kdyby měl za sebou pořádnou přípravu,tak by těch gólů měl na konte také o dost víc. Vlastně, They can´t play together, they are too similar – 1-

 

Saha – Vypadá to, že už to nikdy nebude ten Sahito, jako dřív. Vrátil se po 9 měsících,hned dal gól. Dost jem věřil, že ho to nabudí, ale bohužel ne. U něj se asi jedná, že prostě dělá všechno proto, aby se už znovu nezranil. Psyhický blok, kterého se podle mě dost těžko zbaví. Spíše ne. Ale prodávat ho by byla zbytečnost, málo kdo by koupil tk náchylného hráče na zranění a nám nezbývá jen doufat, že se chytne. Spolupráce s Rooneym mu vždycky šla na výbornou – 3

 

Hodnocení – 1 nejlepší – 5 nejhorší

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.