Sir Bobby Charlton oslavil 70. narozeniny

Jedna z největších postav anglického i světového fotbalu vůbec – Sir Bobby Charlton oslavil 11. října 70 let od svého narození.V tomto článku naleznete stručný životopis této žijící legendy a ikony Manchesteru United.

 

Sir Robert " Bobby " Charlton se narodil 11. října 1937 v Ashingtonu. Je bývalým velice úspěšným profesionálním hráčem, který dokázal s Anglií vyhrát Mistrovství Světa a v roce 1966 byl zvolen evropským hráčem roku. Téměř celou jeho klubovou kariéru prožil v dresu Manchesteru United, ve kterém také proslul svým útočným instinktem a obávanou, tvrdou střelou z dálky.

 

Za první tým United natoupil poprvé v roce 1956. Během dvou let si dokázal vydobýt stálé místo v základní sestavě. Dokázal ale zvítězit i v mnohem náročnější bitvě, když se mu jako zázrakem podařilo přežít tragédii v Mnichově 1958. Poté co pomohl Manchesteru United vyhrát ligu v roce 1965, dokázal Bobby získat s Anglií titul mistrů světa 1966 a opět vyhrát s United ligu o rok později.

 

Tato fotografie snad ani nepotřebuje komentář… Slavnější okamžik anglický národní tým nezažil.

 V roce 1968 dovedl coby kapitán Manchester United k vítězství v Evropském poháru, k jehož zisku přispěl mimo jiné i dvěma brankami ve finále. United se tak stali historicky prvním anglickým týmem, který tuto trofej vyhrál.

 

   Jeden z nejslavnějších momentů v historii Manchesteru United. Bobby Charlton zvedá nad hlavu pohár pro vítěze PMEZ ( dnešní Ligy mistrů ) .

 

Dokázal vstřelit více gólů za Anglii i za Manchester, než jakýkoliv jiný hráč. Stále také drží rekord v počtu odehraných zápasů za Manchester United. Jeho 757 startů za náš klub dosud nikdo nepřekonal. Není proto divu, že ho široká věřejnost považuje za jednoho z největších hráčů v celé fotbalové historii.

 

Manchester opustil v roce 1973, kdy se stal manažerem klubu Preston North End, ale po jedné sezóně shledal, že post manažera pro něj není tím pravým. Poté nějaký čas působil jako ředitel ve Wiganu Athletic, ale nakonec se roku 1984 vrátil do Manchesteru a stal se členem vedení United, kde působí dodnes.

 

Sir Bobby Charlton patří k těm, na které se nesmí, ale snad ani nedá zapomenout. Vždyť i sami hráči slavili zisk ligového titulu z loňské sezóny popěvkem " There’s only one Bobby Charlton "… Takže Bobbymu za všechny přeji, aby mu hráči svými výkony dělali ještě dlouhá léta radost.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.