Krize v MU… co se změnilo?

Sezóna 07/08 začína a s ní úvod který nikdo nečekal. MU se nepříjemně trápí, nedalo v žádném zápase víc než jeden gól a výmluvy docházejí. Co se s MU stalo? Určitě už jste nad tím také přemýšleli, zkusím říct, v čem já vidím příčiny.

 Odchod Ruuda van Nistelrooye.

Je to zřejmě zvláštní, ale jeho ztráta se projevuje až nyní. Do minulé sezony jsme vstoupili výborně, výsledek 5:1 proti Fulhamu jistě nikdo nezapomněl. Ze začátku bylo jasné, že klub má ohromnou touhu po vítězství a každý hrál nad své možnosti. Tím se rozdělila povinnost střelby gólu mezi mnoho hráčů, speciálně Ronaldo na sebe velmi upozornil, ale i Rooney, Saha, Solskjaer a dalších 10hráčů dokázalo vstřelit alespoň jeden gól a tím klubu pomoci v honbě za titulem.

Ale letos je to jinak, klubu se herně nedaří, nemáme v každém zápase 20střel ze kterých stačí do brány protlačit dvě. Nyní máme v každém utkání šancí jen pár a chybí nám hrač, který by dokázal každou šanci proměnit. Někdo Nistyho miloval, někdo byl šťastný že MU opustil, ale rozhodně to byl obdivuhodný zakončovatel za kterého není náhrada. Carlos Tevez nikdy jeho pozici nezaujme a Klaas Jan Huntelaar stále hraje za Ajax, stejně jako Berbatov za Spurs. A v tomto těžkém období by nám takový hráč mohl ohromně pomoci. Když vezmeme v úvahu zdravotní stav Sahy a konec kariéry Oleho, je absence koncového hráče přímo akutní.

Zranění.

Na jednu stranu ohromně hloupá výmluva, ale podle mě hraje skutečně velkou roli.

Gary Neville – jeho absence trvá už půl roku a je to na obraně a celém týmu bohužel velmi poznat. Na konci minulé sezony byli hráči v euforii, dokázali nahradit všechny zraněné, ale nyní nám kapitán velmi chybí. Jsou jistě lidé kteří jeho význam na hřišti nevidí, ale jeho zákroky jsou precizní, chyby nedělá téměř žádné a zejména, když nastoupí Neville, nedělájí chyby ani obránci zbývající. Kromě toho je velmi aktivní směrem dopředu, jeho centry téměř vždy najdou cíl. Wes Brown jej nemůže nahradit ani v obraně, ani v útoku a čím dříve vrátí místo Nevillovi, tím lépe pro nás.

Wayne Rooney – Původně měl letos hrát pravidelně v základu a vystřílet většinu našich vítězství dokud si Tevez nezvykne na tým a Saha se Solskjaerem nespraví svůj zdravotní stav. Tento plán se Fergusonovi zbořil okamžitě, jeho absence v útoku je až nepředstavitelná. Kolik míčů běžně získá, kolik ztracených soubojů vyhraje a hlavně kolikrát dokáže přesně vystřelit nebo jen nahrát. Jeho úlohu nemůže nikdo v MU napodobit ačkoliv na první pohled Tevez vypadá typově podobný, zdaleka nedosahuje jeho kvalit.

Louis Saha – velmi chyběl ze začátku sezony. Kdyby mohl hrát, určitě by v útoku měl snažší pozici i Carlos Tevez. Že si místo v základu zaslouží předvedl hned v prvním zápase, problémem však zůstava jeho zdravotní stav. Spoléhat se na něj a jeho góly by bylo nebezpečné, je duležité aby v zimě přišel jiný koncový hráč.

Ztráta Ronalda.

I jeho absence na hřišti byla zcela evidnentní, chyběly jeho drzé průniky, razantní zakončení i přesné centry. Problém je, že jeho ztráta se nevztahuje jen k červené kartě ale k Ronaldovi celkově. Velmi pochybuji, že by byl schopný hrát tak, jak to předváděl minulou sezónu. Ano, velmi bych si to přál, ale podle mě není schopný podávat takové výkony pravidelně. Loni to bylo způsobeno hlavně momentální ohromnou formou týmu, formou jeho a naděje na titul který nikdy dřív nevyhrál. Očekávám větší či menší pád jeho schopností… nebude tak často pronikat s míčem a ani střílet tolik branek. Nic nevydrží večně a hra tohoto mladého Portugalce také ne. Je důležité dokázat nahradit jeho branky a kombinací vymazat ztrátu jeho samostatných akcí.

Nákupy.

Nepochybně klub velmi změnily. Nani, Tevez a Anderson budou potřebovat hodně času na aklimatizaci ve zcela jiném prostředí, než na jaké byli ze života zvyklí. Zároveň je potřeba je začlenit do našeho týmu, je potřeba aby už příští sezonu byli maximálně připraveni, protože nikdo neví co se může stát kolem Scholese a Giggse. Stačí nějeké vážnější zranění a celá kariéra je ohrožena, stejně jako může přijít výraznější pokles formy. Bylo jasné, že jednou přijde sezona, kdy bude potřeba tyto hráče nahradit, která se tomu víceméně obětuje a ve které bude horší hra… Vypadá to, ta že letošní sezóna bude podle tohoto scénáře vypadat. Kdo si tento důsledek jejich příchodu nepřipouštěl je zřejmě vážně, nepříjemně překvapen.

SAF k této změně využil sezonu která je v euforii po získaném titulu, zřejmě doufal, že se hráčům lépe podaří začlenit do kádru. To zatím nefunguje jak by mělo, Anderson při svých pár přiležitostech přiliš nepředvedl, Tevez hledá svoji formu z WHU a Nani je nám užitečný asi jako Beckham anglické repre. Na každou standartku na hřiště a pak někam uklidit aby neztrácel míče, nedělal chyby a podobně. Tady je důležitá trpělivost, nic těmto hráčům nepomůže víc než příležitosti a podpora, už nyní je znát pokrok a určitě mají na to, aby v MU hráli přištích 10let… Ronaldo určitě v MU nezačínal lépe než Nani.

Prodeje.

Alan Smith – Tady bych problém neviděl tak vážně, odchod Smitha byl sice pro mě osobně velmi smutný a krutý, protože jsem ho jako hráče MU skutečně "miloval", ale zřejmě by nám už příliš nepomohl a nebyl by řešením Rooneyho zranění. Chtěl hrát v základu, SAF mu to, ač nerad umožnil a Smith klub důstojně opustil.

Gabriel Heinze – byl odchod zcela odlišný, způsob jakým z klubu utekl byl neskutečně hloupý, zvládl si znepřátelit ty fanoušky kteří ho tolik milovali, kteří jej zvolili hráčem sezony 04/05 a nyní v Madridu sleduje jaký ohromný potenciál má Marcelo na jeho levé obraně.

Při tom Heinze by zřejmě naprosto jistě v základu hrál, SAF plánoval přesun Evry do zálohy a Heinze mohl s klidem hrát svoji levou obranu a dokázat že stále má ty kvality, které jsme před dvěma lety tak obdivovali. Určitě velký náraz na plány do nové sezony, Heinze nepochybně je jedním z nejlepších obráncu na světe a kdyby dokázal získat svoji starou jistotu, Evra si zvykl na zálohu která mu svědčí mnohem víc, vypadalo by to s levou stranou celkově mnohem lépe. Gaby skutečně jen velké zklamání…

Odchod Richardsona bych neviděl jako příliš podstatný, Solskjaer ztrátou je, mohl si připsat pár zásahu a rozhodnout pár posledních duležitých zápasů své kariéry a hlavně fanouškům bude ohromně chybět.

Nezkušenost.

Radovali jsme se když jsme si všichni užívali pohled na to, jak hráči jako Rooney, Ronaldo poprvé slaví titul Premier League. Konečně svůj cíl splnili a vrátili pohár tam, kam nepochybně v Angliii nejvíce patří a kde mu to nejvíce sluší.

Nyní je ale poznat, že s tím úkolem nemají žádné zkušenosti, obhajoba titulu je nepochybně na psychiku náročnější než první výhra. Je to stejné jako u klubů které hrají svojí druhou sezonu v PL po vstupu do ní. Bude duležité aby s tím náporem mladším hráčům vypomohly naše hrající legendy Giggs, Scholes a Neville… Tato sezona bude mnohem obtížnější, na hráče bude větší mediální tlak umocněný tím, kolik jsme utratili za posily a kolik utratili naši soupeři. Stejně tak očekávání fanoušků je mnohem větší a každý soupeř má ohromnou motivaci na poražení obhájce. Z tohoto pohledu bude tato sezona velký boj.

Posílení soupeřů.

Finance které byly letos vynaloženy na posily jsou neskutečné. Mnohonásobně více než v loňských sezonách, navíc ve většině případů jsou to překvapivě chytře vynaložené finance a kluby jsou mnohokrát silnější. Nyní je skoro každý venkovní zápas velmi nebezpečný a 3body z Evertonu budou skutečně cenné. Na druhou stranu remíza s Royals je naprosto nepochopitelná, když vezmeme v úvahu jejich dohrávku v 10ti lidech, domácí prostředí a jejich aktuální postavení v tabulce.

Rozhodně většina klubů posílila, Big Four bude ztrácet více než kdy dřív a o 4. místo se nepochybně může poprat mnoho klubů. Zápasy na hřištích proti Newcastlu, WHU, Tottenhamu budou zřejmě velmi náročné. Můžeme být rádi, že máme za sebou Portsmouth, Everton, Man City a držíme se stále nahoře.

Ztráta souhry.

Je bohužel velmi viditelná. Nesouvisí to podle mě jen s přestupy, hráči si na hřišti zatím vůbec nerozumí. V minulé sezóně byly naše akce rychlé, nebezpečné, většinou na jeden dotek a ohromně účinné. Letos se naše řady vůbec nedoplňují jako loni, přihrávky nemají žádný moment překvapení a nápad, tlačíme akce středem kde nejsme schopní využít našich kvalit.

Naštěstí byl z tohoto pohledu pokrok na Evertonu, akce před průnikem a následnou střelou Evry a pár dalších skutečně připomínaly to MU z minulé sezóny. Jinak stále čekáme, ale na druhou stranu máme 4 výhry v řadě, držíme se na vrcholu tabulky a stačí jeden, dva pořádné zápasy a na všechno se zapomene…

Odchod Valter di Salva

Težko se dá hodnotit jak byl náš kondiční trenér pro klub důležitý, ale rozruch který jeho odchod způsobil, prohlášení Alexe jak jeho konce lituje, protože jeho schopnosti jsou nenapodobitelné, je velmi výmluvné. Vždy když se o něm mluvilo tak jako o tom nejlepším, dokázal hráče výborně připravit a zřejmě byl skutečným pokladem našeho realizačního týmu a největším znalcem svého povolání ve světě fotbalu. Zřejmě si ani nemůžeme představit jak důležitým v klubu byl a jak bude jeho ztráta znát a jestli jej vůbec někdo může nahradit.

 

 

 

 

V těchto základních faktech já více či méně vidím náš posun dolů. Je ale důležité, s čím se dá něco dělat a s čím se musí klub a hráči vyrovnat. Naše budoucnost je určitě nadějná, hra se zlepšuje a myslím že zápas s CFC sezonu skutečně obrátí k lepšímu. Můžeme jen doufat a využít každou chybu soupeřů, protože jich nemusí být mnoho, letos bohužel nesoupeříme jen s tou upadající, zbytečně obživlou troskou Chelsea FC…

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.