Legendární Ole Gunnar Solskjaer

Jedna z největších postav současného Manchesteru United – Ole Gunnar Solskjaer oznámil konec své aktivní hráčské kariéry. Tento článek je celý věnován právě jemu a ohlíží se za jeho bohatou fotbalovou kariérou.

 

…S použitím svého střeleckého instinktu si naběhl na přihrávku od Teddyho Sheringhama a umístil míč do horního rohu branky Bayernu Mnichov.

“ And Solskjaer has won it ! “ … Při poslechu komentáře z onoho slavného zápasu na Nou Campu jěště dnes přeběhne mráz po zádech snad každého fanouška United.

Sheringham vyrovnal jen pár vteřin předtím, než Solskjaer dovršil největší a nejslavnější comeback v historii evropských pohárů a zařídil tak zisk trofeje pro Manchester United.

Možná bychom našli pár dalších momentů blížících se Solskjaerovu gólu na 2-1 z Barcelony. Jenomže tato trefa nebyla jediným důvodem, proč byl Ole tak zbožňován fanoušky. I když byl už ve věku fotbalové celebrity, byl Ole Gunnar Solskjaer stále tím stejným chlapíkem, ze kterého skromnost jen vyzařovala.

Dnes je ženatý a má dvě děti. Jen opravdu velmi vzácně ho zahlédnete v manchesterských nočních klubech nebo v přepychových obchodech. Je prostě jen fotbalistou a člověkem, který je rád s rodinou.S přezdívkou Baby-faced Assasin ( zabiják s dětskou tváří ) se zdá být neuvěřitelné, že ve věku 34 let je jeho kariéra u konce. Jenomže během tří protrápených sezón musel podstoupit tvrdou dřinu v posilovně, několik operací, planých nadějí na uzdravení a spoustu dalších srdce lámajících momentů. A jak k tomu všemu vůbec došlo ?

Solskjaer právě vstřelil třetí gól United v zápase Ligy Mistrů proti Panathinaikosu ( který nakonec skončil výhrou United 5:0 ). Jenomže o sedm minut později si Ole poranil koleno. Solskjaer se hnal za přihrávkou od Paula Scholese, a jak už to tak bývá, celá situace vypadala dost neškodně.

Solskjaer k tomu řekl : “ Moje stehenní a holenní kost mi při došlápnutí sevřely chrupavku v koleni. Ta nevydržela takový nápor a praskla, takže se dá říct, že mám teď v chrupavce díru. To jen dokazuje, že pokud vás něco baví, musíte si toho užít co nejvíc, dokud je čas, protože i ta nejmenší maličkost může způsobit ty nejhorší důsledky. “

Od té doby odehrál jen několik málo zápasů až do minulé sezóny, kdy se zdálo, že už se konečně dokázal toho problému zbavit.V již zmiňované sezóně se Ole objevil celkem ve třiceti utkáních, ve čtrnácti z nich nastoupil od začátku, dokázal vstřelit 11 branek, což znamenalo, že je třetím nejlepším střelcem v klubu hned za Waynem Rooneym a Cristianem Ronaldem. Jenomže v červnu oznámil, že při tréninku v Norsku opět pocítil, že s jeho kolenem něco není v pořádku.

Solskjaer potřeboval další menší operaci kolene – jak se později ukázalo tentokrát již poslední.

Po mnoha měsících trápení a rozmluvách jak s rodinou, tak i se Sirem Alexem se Solskjaer rozhodl, že stáhne oponu a ukončí svou skvostnou kariéru.

Během nejtěžších chvil jeho rehabilitace, nechal Solskjaer trochu nahlédnout do svého nitra, když vyjádřil, co pro něj znamená nosit dres Manchesteru s číslem 20.

Ole tenkrát řekl : “ Nosit tenhle rudý dres pro mě znamená všechno. Je to jediná věc, která mě teď opravdu zajímá. Mnohokrát sem se už viděl, jak v něm opět hraju, jenomže potom jsem se probudil…“

Pro muže, který miloval Old Trafford stejně, jako on jeho to bude zřejmě zpočátku velmi těžké. Jeden z transparentů na stadionu hlásá “ 20 LEGEND “. Jeho jméno se na stadionu zpívalo i v době jeho zranění – jako dárek od fanoušků pro zlepšení nálady.

Jednou řekl : “ Samozřejmě jsem na tu podporu diváků hrdý. Myslím, že až teď, když je slyším si opravdu uvědomuju, jak moc pro ně ten gól z Nou Campu znamenal. “

“ You are my Solskjaer “ na melodii písně “ You are my Sunshine “ a “ Who Put the Ball in the Germans Net “ jsou dvě nejpopulárnější písně zpívané na Stretford Endu.

První z jmenovaných písní má dvě verze. První čistě oslavující Solskjaerovy skvělé dovednosti :

 

You are my Solskjaer, my Ole Solskjaer,
You make me happy, when skies are grey,
When it is boring, you just keep scoring,
Please dont‘ take my Solskjaer away.

 

V té druhé se fanoušci trochu navážejí do legendárního útočníka Newcastlu United – Alana Shearera :

 

"You are my Solskjaer, my Ole Solskjaer,
you make me happy, when skies are grey,
and Alan Shearer, was f**king dearer,
so Please don’t take, My Solskjaer, Away….."

 

Můžete si také klidně vsadit, že fanoušky bude hodně slyšet v sobotu, kdy se United utkají se Sunderlandem v prvním zápase po Solskjaerově odchodu.

Bezpochyby mu klub umožní přijít na hrací plochu a vychutnat si poslední potlesk.

Solskjaer už před časem řekl : “ Na tomto místě ( Old Trafford ) je něco neobyčejného. Vždy jsem byl typem člověka, který když zažije něco příjemného, uchovává si to i nadále v srdci. Tady jsem se cítil být vítán už od prvního dne, kdy jsem přijel. Tatík ( Sir Alex ) se ke mně choval báječně.Tento klub, všichni ti slavní hráči… nemohl jsem si přát víc… Každý hráč, který odchází později přizná, že nevíte co opouštíte, dokud nejste pryč, protože je to opravdu překrásné místo. Tenhle klub pro mě znamená hrozně moc a cítím se tu doma.“

Ještě jako dítě Solskjaer trénoval jako zápasník – jeho otec byl totiž národním šampionem. Pro někoho s tak drobnou postavou to bylo velmi těžké a jen to svědčilo o jeho odhodlanosti, která se mu později tak vyplatila během jeho let v United.

Do Manchesteru přišel z norského Molde v červenci 1996 poté, co se United nepodařilo získat Alana Shearera, který se rozhodl pro Newcastle ( což zřejmě podnítilo fanoušky United k vytvoření druhé verze již zmiňované “ You are my Solskjaer “ ).

Když za něj v roce 1998 nabídl Tottenham 5,5 milionu Liber, nechal Ferguson rozhodnutí na samotném hráči. K velké radosti fanoušků United i samotného Fergieho se rozhodl zůstat. Ale nedařilo se mu jen v klubu. Za své národní mužstvo odehrál 67 zápasů, ve kterých vstřelil 23 gólů. Hrál za Norsko na Světovém šampionátu 1998 ve Francii i na EURU 2000.

Jeho skvostná kariéra v Manchesteru mu vynesla 10 cenných medailí : šestkrát získal ligový titul, dvakrát se stal vítězem FA Cupu, jednou vyhrál ligový pohár a pochopitelně nesmíme zapomenout na tu pro vítěze Ligy Mistrů z roku 1999.

Když byl jednou tázán, čím si myslí, že si zasloužil takovou náklonnost fanoušků, odpověděl pro něj tak typicky – skromně.

řekl : “ Věřím, že fanoušci vědí, že se vždy snažím pracovat na sto procent a vždy jsem se snažil nakládat co nejlépe s talentem, který jsem dostal od přírody.“

Udělal mnohem víc než jen to – a Manchester United na něj proto nikdy nezapomene…

 

Solskjaer řekl ke svému konci :

 

“ Rád bych poděkoval trenérovi, realizačnímu týmu i doktorům a především všem fanouškům, kteří mě během mé kariéry podporovali. Byli fantastičtí a byli pro mě velkou motivací, když jsem nemohl hrát kvůli zranění.“

 

 

řekli o Solskjaerovi :

 

 

Øyvind Solskjær ( otec ) :

 

“Chtěl hrát dál. To že musel skončit je velmi smutné jak pro nás, tak pro něj samotného. Celou dobu doufal, že se dá do pořádku na 100%, ale něco v jeho koleni mu to bohužel znemožnilo. Stále věřil, že toho na hřišti má ještě hodně co nabídnout. Jeho kariéra pro nás bylo období nabité událostmi. On i klub nám toho co se fotbalu týče dali opravdu hodně. Já ale věřím, že na něj fanoušci nezapomenou díky jeho oddanosti klubu, i tím, jak se prezentoval na hřišti.“

 

Sir Alex Ferguson :

 

“Ole dosáhl jako hráč všeho, co si mohl přát. Klubu odváděl skvělé služby, byl vždy vzorným profesionálem a jeho chování bylo příkladné.“

 

Sir Bobby Charlton :

 

“ Neznám nikoho, kdo by se dokázal rozhodnout rychleji než on. A to nemluvím jen o současných útočnících – neviděl jsem nikoho, kdo by se mu podobal v celé novodobé éře. Je úžasný. “

 

Egil Olsen ( bývalý trenér ) :

 

“ Nevynikal ve vzduchu, nebyl výjimečný běžec, ale měl úžasnou schopnost být ve správný čas na správném místě. A v situacích jeden na jednoho se mýlil málokdy.“

 

Jens Stoltenberg ( norský premiér ) :

 

“ Kariéra tohoto hráče by se dala popsat jako “ pohádkový příběh “. “

 

Zajímavosti

 

– V norské reprezentaci odehrál 67 zápasů a dal 23 branek

– Za Manchester United odehrál 366 utkání a vstřelil 126 gólů

– Hned ve své první sezóně v Manchesteru vstřelil 18 branek

– Jeho otec se stal národním šampionem v Řecko-Římském zápase

– Díky svým schopnostem si vysloužil přezdívku “ Baby-faced Assasin “ ( kterou však nemá příliš v lásce ) nebo také “ super-sub “

– Jako malý kluk fandil Liverpoolu

– Ole Gunnar Solskjaer je také patronem fanouškovské organizace Shareholders United, která je se svými 32 000 členy největší v celém Spojeném království

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.