Profil: Owen Hargreaves

Představujeme vás profil nové posily Manchesteru United – Owen Hargeaves.

Post: záložník

Narozen: 1981

Národnost: anglická

Výška: 180cm

Váha: 76kg

Owen Hargreaves se narodil v Kanadě, kde jeho rodiče emigrovali na začátku 80. let minulého století. Jeho otec hrál za Bolton Wanderers a také kanadskou fotbalovou ligu za Calgary Kickers. Záložník začal svojí fotbalovou kariéru v Calgary Foothills a v 16ti letech zaujal skauty německého Bayernu Mnichov. V červenci roku 1997 přestoupil do Bayernu Mnichov a dva a půl roku hrál za výběr německého klubu do 19ti let.

Poté půl roku hrál za amatérský tým bavorského klubu. V srpnu roku 2000 dostal Hargreaves šanci od manažera Howarda Wilkinsona, který vedl anglickou reprezentaci do 21 let. Nastoupil v zápase proti Gruzii, Anglie tento zápas vyhrála 6:1. Poté nastoupil za anglickou reprezentaci do 21 let i v přátelských utkání proti Itálii a Španělsku.

12. srpna 2000 Owen Hargreaves odehrál svůj první zápas za první tým Bayernu Mnichov, když v závěru utkání střídal Carstena Janckera. O měsíc později v září roku 2000 se Owen představil v základní sestavě v utkání proti SpVgg Unterhaching. Zahrál si dokonce v semifinále Ligy Mistrů proti Realu Madrid, když nahradil Stefana Effenberga a poprvé tak výrazně na sebe přilákal pozornost britských fanoušků a novinářů.

Tato sezóna byla pro Bayern Mnichov velmi úspěšná, když vyhrál Bundesligu a také Ligu Mistrů, když ve finále porazil Valencii až v penaltovém rozstřelu. Hargreaves se tak stal teprve druhým anglickým hráčem působícím mimo Anglii, který vyhrál Ligu Mistrů. Před ním to dokázal pouze Steve McManaman s Realem Madrid. Svými dobrými výkony si zasloužil pozvánku do anglické reprezentace, kde debutoval v srpnu roku 2001 v utkání proti Holandsku. Stal se prvním hráčem, který hrál za Anglii a nikdy v Anglii nežil a nehrál za žádný anglický klub.

V sezóně 2001/2002 se Hargreaves usadil v základní sestavě Bayernu a odehrál celkem 46 utkání. I když Bayern v této sezóně žádnou trofej nezískal, stal se Hargreaves klíčovým hráčem klubu. V roce 2002 hrál na MS v Koreji a Japonsku, kvůli zranění ale odehrál pouze dvě utkání. Byl navíc jediným hráčem Albionu, který nehrál v Premier League.

Sezóna 2002/2003 byla opět úspěšná, když Bayern vyhrál jak ligu, tak ligovýn pohár. V lednu roku 2003 vstřelil svůj první gól v Budeslize v utkání proti Mönchengladbachu. V další sezóně Bayern opět skončil bez trofeje, ale v sezóně 2004/2005 získal Double – ligu i pohár. I v sezóně 2005/2006 Bayern získal jak pohár, tak ligu.

V srpnu roku 2005 vstřelil Hargreaves svůj první gól v nové Allianz Arena a bylo to zase v utkání proti Mönchengladbachu. V létě roku 2006 se zúčastnil MS 2006 v Německu. Od fanoušků i novinářů se ale dostal velké kritiky hlavně za to, že než Angličan je to spíš Němec. Ve čtvrtfinále proti Portugalsku byl dokonce vyhlášen mužem zápasu.

V srpnu roku 2006 byl vyhlášen také mužem zápasu v utkání proti Řecku a po Davidu Beckhamovi zdědil dres s číslem 7. Svými skvělými výkony upoutal pozornost Sira Alexe Fergusona, který jej chtěl za každou cenu získat na Old Trafford. Ale německý klub nechtěl o prodeji ani slyšet. Na začátku sezóny 2006/2007 si zlomil v jednom utkání nohu a většinu sezóny promarodil. Tato sezóna byla pro Bayern velmi neúspěšná a bavorský klub se v nové sezóně dokonce nepodívá ani do Ligy Mistrů.

31. května 2007 bylo slavnostně oznámeno, že Owen Hargreaves 1. července 2007 přestoupí do Manchesteru United za částku pohybující se okolo 17 miliónů liber. V Bayernu Hargreaves strávil celkem 10 let a získal s ním čtyři tituly, tři poháry a Ligu Mistrů. Na Old Trafford podepsal smlouvu na pět let.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.