Interview : Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nadchl fanoušky United svými triky, góly a fantastickou hrou po křídlech. Získal snad všechna individuální ocenění a navíc s United vyhrál titul. Zeptali jsme se ho “ Jaké to pro tebe bylo ? “

Minulý měsíc jsi podepsal novou smlouvu, těší tě, že máš prozatím o budoucnost vystaráno ?

Jsem rád, že se všechno vyřešilo teď. Věřím, že jsem ve správném klubu a jsem tu velmi šťastný. Jedním z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodl zůstat je, že zde chci získat další trofeje a navíc si hru za tento klub opravdu užívám. Týmový duch je zde vynikající a každý zde hraje s jistotou.

Uvádělo se, že jak Real Madrid, tak i Barcelona o tebe měli velký zájem, co nakonec rozhodlo o tom, že zůstáváš v Manchesteru ?

Všechno. Jsem tu šťastný. Mám zde skvělé kolegy, přátele, trenéry i personál. Jsou tady pro mě ty nejlepší podmínky. Všichni mi tady moc pomohli během mé krátké kariéry a cítím, že jsem se od mého příchodu v 18 letech hodně zlepšil. Přišel jsem ve velmi raném věku, ale hodně jsem se toho zde naučil, ale věřím, že můžu být ještě lepší. Prožívám teď skvělé období a chci, aby to tak bylo dál.

Získal jsi spoustu individuálních ocenění, dokázal sis vůbec představit, že by tato sezóna mohla být tak úspěšná ?

To opravdu ne. Ale nehodnotím sezónu podle toho, kolik jsem získal ocenění. Jsem si jistý svými výkony a schopnostmi, ale hlavní je, že se hrou za Manchester United bavím a chci hrát každý zápas. Když lidé mluví o individuálních oceněních, je to dobře, protože víte, že vás uznávají za to, co předvádíte na hřišti, a za to, že jste pro tým přínosem – to je pro mě pocta. Ale ceny, které jsem obdržel jako jednotlivec pro mě nejsou tak cennými, jako ty, které jsem získal s mými kamarády z týmu. Všichni jsme opravdu tvrdě pracovali, abychom získali titul.

V čem podle tebe tkví hlavní rozdíl mezi předešlými a touto sezónou ?

Každou sezónu se zkouším zlepšovat. Myslím, že především spolupráce s velkými hráči, jako jsou například Giggsy, Scholesy a Wayne ze mě udělala lepšího hráče. V této sezóně jsem si jistější a rozumím hře o hodně lépe, za což vděčím zkušenostem. Je mi teprve 22 let, ale cítím se velmi vyzrále.

Hodně se toho namluvilo po zápase proti Anglii na Mistrovství Světa. Je možné, že si tě díky tomu lidé začali více všímat ?

Samozřejmě to svou roli sehrálo. Byly to pro mě těžké chvíle, ale poučil jsem se z toho, a je určitě lepší dostat takovou lekci, dokud jste ještě mladý. Mistrovství Světa mi toho hodně dalo a všechny ty události při mém návratu do Anglie mě jen psychicky posílily. Věděl jsem, že to bude težké, ale prostě jsem si řekl, že to zvládnu a hrál jsem jak nejlépe jsem mohl. Tuhle sezónu jsem si opravdu užil.

Jak ses dokázal vyrovnat s reakcemi fanoušků ?

Někteří opravdu nebyli příjemní, ale nikdy jsem v tom neviděl problém. Mě zajímal především názor fanoušků United, a ti byli fantastičtí po celou sezónu. Nejen ke mně, ale i k celému týmu. Všichni hráči získali sebedůvěru, protože věděli, že fandové budou vždy stát při nich. Je to neobyčejný pocit, když víte, že jsou s vámi a to je to, proč jsou nejlepší na světě.

Jak velký podíl má Sir Alex a Carlos na rozvoji tvé hry ?

Boss i Carlos vždy stáli při mě. Jsem rád, že tu je Carlos, protože jsme stejné národnosti a mluvíme stejným jazykem. Ale Sir Alex mě také vždy podporoval. Pomohl mi víc, než bych sám čekal. Je to velký trenér a já jsem v tomto klubu pro něj a díky němu. Je to ohromný člověk a byl pro můj rozvoj velmi důležitý.

Dostáváš zde hodně volnosti, abys mohl ukázat své dovednosti, v tom zřejmě také sehrál svou roli Sir Alex ?

Vždy se chci na hřišti ukázat, Sir Alex mi k tomu dává příležitosti a dodává mi odvahu. Říká mi, “ Cristiano, dělěj to, co umíš nejlíp – použij své dovednosti. “ Dodává mi sebedůvěru a já pak mohu vytvářet góly – buď pro mě, nebo pro tým.

Manažer v minulých sezónách trochu vtípkoval na tvůj účet, o tom, že bys potřeboval dávat více gólů. Dokonce jste spolu uzavřeli sázku. Letos jsi ji vyhrál ty, co zapříčinilo ten rozdíl ?

V této sezóně jsem se snažil více dostávat do vápna, hrát více přímočaře. Také jsem zkoušel více střílet a v tom zřejmě tkví hlavní důvod, proč jsem dal víc gólů. Ta sázka není myšlena opravdu vážně, jde spíš o legraci, ale všichni o tom hodně mluví.

V této sezóně jsi vstřelil 23 gólů – na záložníka to je neuvěřitelná bilance…

Je to dobrý výsledek, ale nehraju fotbal proto, abych se dostal do Guinessovy knihy rekordů ! Tyto statistiky zní krásně, ale nejsou tím, na co se zaměřuji. Nemůžete si pochvalovat své statistiky vstřelených gólů ještě před kocem sezóny, protože vždy máte co zlepšit, abyste pomohli týmu vyhrát další zápasy a trofeje. Rád bych i nadále vytvářel přihrávky a dával góly.

Manažer říká, že ses narodil, abys bavil lidi na fotbalovém hřišti. Vidíš to také tak ?

Myslím, že jsem se s dovednostmi a triky zkrátka narodil. To je přirozené, ale musím každý den velmi tvrdě pracovat na tréninkovém hřišti – a vždy jsem to dělal – zkouším nové věci a zlepšuji se. Fanoušci milují, když vidí něco odlišného, a o to se také snažím. Snažím se být součástí skvělých akcí. Zbožňuju souboje s obránci a hlavně pokud se mi podaří je obejít a myslím, že fandové jsou na tom stejně.

Jaký moment z této sezóny bys zatím označil za oblíbený ?

Tato sezóna byla úžasná a já si nemyslím, že bych dokázal vybrat jen jeden moment. Mám jich opravdu hodně a všechny jsou pro mě velmi vzácné.

V této sezóně jsi vstřelil spoustu nádherných gólů. Jaký je tvůj oblíbený ?

Opravdu mě potěšil ten proti Fulhamu. Myslím si, že to byl nádherný gól, ale především si na něm cením toho, že pomohl týmu, protože padl v několika posledních okamžicích a my jsme díky němu vyhráli.

Učíš se stále nové triky ? A jak tě potěší, když nějaký z nich předvedeš ve hře a on vyjde ?

Mám pár nových triků, ale nevím, jestli bych je měl použít. Nové kličky zkouším při tréninku, ale pracuji na hodně věcech zároveň, protože to je jediná možnost, jak se můžete stát nejlepším, jen tvrdou prací. Nejdůležitější je jak a kdy vaše triky využijete. Vědět, kdy je správné je použít je občas tou největší zbraní.

Už sice máš medaily pro vítěze FA Cupu, ale jaké to pro tebe bude hrát první finále tohoto poháru na novém Wembley ?

Opravdu se těším, až si na tom velkolepém stadionu budu moci zahrát. Být v dalším finále FA Cupu je úžasný pocit, protože tato soutěž má v Anglii nebývalou tradici.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.