Ole Gunnar Solskjaer – hrdina posledních vteřin

Ole Gunnar Soskjaer, který 26. února oslavil  34. narozeniny, si zvykl dávat góly v době, kdy časomíra ukazuje 0 minut do konce normální hrací doby. V tomto článku se podíváme zpět na zápasy, ve kterých Ole svými góly v nastaveném čase zajistil Manchesteru United vítězství.

United  2 – 1 Aston Villa

07/01/07 FA Cup, Old Trafford

Je pravda, že Villans s vypůjčeným Gaborem Kiralym v bráně byli velmi blízko tomu, aby si zajistili odvetu na své domácí půdě.Solskjaer ale vymyslel jiný scénář. Převzal Rooneyho milimetrovou přihrávku, vyslal tvrdou střelu a nějakým způsobem propasíroval míč za Maďarova záda. To jen dokazuje, že na světě není lepší hráč, který by dokázal přijít z lavičky a rozhodnul zápas v posledních vteřinách.

Wigan Athletic 1-3 United

14/10/06, Premiership, JJB Stadium

Po gólu Leightona Bainese hráli Reds s jednogólovým mankem a po celý první poločas se spíše trápili. Do druhého dějství ale nastoupili s obnovenými silami, když byl do hry zapojen po zranění se vracející Ryan Giggs. Solskjaer hrající na pravé straně představoval pro hráče Wiganu permanentní nebezpečí a po Vidicovi a Sahovi se trefil i on sám. Byla to poslední střela zápasu. Ole prostřelil nohy bránícího Fitze Halla a následně i brankáře Chrise Kirklanda a učinil tak výsledek jednoznačným.

Bolton Wanderers 1-1 United

22/2/03, Premiership, Reebok Stadium

Unavená, bez nápadu, ale nepotrestaná. Tak by se dala asi nejlépe popsat hra, kterou United v tomto zápase předváděli. Manchester prohrával 1 -0 po gólu Bruna N’Gottyho ze 61. minuty a hrál hrozně. Sám Sir Alex přiznal : “ Bolton byl lepším týmem a hrál lepší fotbal – klidně jsme mohli prohrát o dva nebo tři góly. Bod z tohoto utkání jsme si snad ani nezasloužili.“ Čestný bod pro United zachránil opět Solskjaer, opět v poslední minutě. Manchesterský kanonýr dostal nádherný centr od Davida Beckhama. Brankář Boltonu Jussi Jaaskelainen, který do té doby plnil spíše roli diváka, neměl žádnou šanci proti Solskjaerově střele z half-volleye. Tento gól možná nebyl vítězný, ale udržel United stále pevně v boji o titul, který také nakonec získali.

Bayern Munich 1-2 United

26/05/99, Champions League Final, Nou Camp (Barcelona)

Padl někdy v historii klubu důležitější gól v nastaveném čase ? Jakýkoliv, který by měl takový význam ? Volley Marka Hughese v prodloužení proti Oldhamu v semifinále FA Cupu v roce ’94 byl důležitý. Ale ten, který dal Ole v Barceloně byl pravděpodobně nejdramatičtější v historii evropského fotbalu. Nikoho nepřekvapí, že je to Solskjaerův nejslavnější gól. Zároveň je ale také jedním z nejsnadnějších – rohový kop, hlavička, pohotová Solskjaerova dorážka, gól. Všichni fanoušci United rádi vzpomínají na ten magický večer v Katalánsku, kdy Ole přidal k vyrovnávající brance Teddyho Sheringhama tu svou. Ale kdo by také mohl zapomenout na slavícího Ole Gunnara, jak se sklouzl po trávníku, akrobacii Petera Schmeichela, uplakaného Sammy Kuffura, jak těžce frustrován mlátí pěstí do hrací plochy nebo na nepokoje při bouřlivých oslavách fanoušků United. “ Byl jsem ve správný čas na správném místě “, řekl Solskjaer. “ Byl to zkrátka instinkt. “

United 2-1 Liverpool

24/01/99, FA Cup 4th rnd, Old Trafford

Všechny legendy mají pro ně charakterizující moment, o kterém se mezi lidmi nikdy nepřestane vyprávět. Oleho první gól v nastaveném čase za Manchester United… tato dramatická výhra nad týmem Gerarda Houlliera se stala odrazovým můstkem pro jeho další kariéru. Hlavička Michaela Owena ze třetí minuty zajistila hráčům z Merseyside vedení po většinu tohoto poutavého zápasu. Navzdory tomu, že Manchester dostal Liverpool pod tlak, stále se mu nedařilo vyrovnat a vypadalo to na smutné, srdcelámající a frustrující odpoledne. Nicméně, v 88.minutě konečně vyrovnal Dwight York a prolomil tak tuhý odpor Liverpoolu. Poté Solskjaer, který byl tou dobou na hřišti 9 minut, když přišel do hry místo Garyho Nevilla, prostřelil jak bránícího Jamieho Carraghera, tak špatně postaveného Davida Jamese, čímž odstartoval jednu z nejdivočejších oslav, které Old Trafford pamatuje.

Ole Gunnar Solskjaer tedy oslavil své 34. narozeniny, což je ve fotbale už poměrně požehnaný věk. Doufám však, že mluvím za všechny, když mu popřeji, aby v Manchesteru ještě nějakou tu sezónu odehrál a aby jak ve fotbale, tak v osobním životě vždy odcházel s vítězným gestem a rukama nad hlavou.