Fergieho prvé Double

V tomto zápase sme si zaistili prvé Double pod Fergie vedením a bolo veľmi cenné

United vstupovali do tohto finále ako šampióni Premier League, keď o osem bodov predstihli Blackburn Rovers. Man Utd mal šancu na zisk ”double” a mohol sa stať len štvrtým tímom, ktorému by sa to podarilo v 20. storočí a vôbec prvý v histórii Manchestru United. Najbližšie k ”double” boli slávny Busby Babes v roku 1957, ale vo finále FA Cupu prehrali s Aston Villou. United išli do zápasu ako horúci kandidáti na zisk FA Cupu. Fergie chcel postaviť najsilnejšie mužstvo. Niektorí neprajníci tajne dúfali, že nás Chelsea porazí. Bryan Robson, hráč, ktorý už tri krát zdvíhal nad hlavu FA Cup, nebol ani len na lavičke náhradníkov a na jeho miesto sa posadil Brian McClair.

Man Utd mal šancu na zisk ”double” a mohol sa stať len štvrtým tímom, ktorému by sa to podarilo v 20. storočí a vôbec prvý v histórii Manchestru United. Najbližšie k ”doubl

Praskajúce Wembley, na ktorom sa tlačilo niečo vyše 80 000 fans, očakávalo dobrý futbal, no počasie bolo proti. Sobotné popoludnie bolo daždivé a tým pádom, bol trávnik mokrý a lopta sa pohybovala rýchlejšie ako normálne. A tak fans mohli očakávať skôr typický bojovný futbal.

Zápas začal pomaly a v prvom polčase to vyzeralo tak, že United išli len na prvom rýchlostnom stupni. Chelsea bola v prvom polčase o čosi aktívnejšia a pohrozila volejom Gavina Peacocka, ktorý skončil na tyči Schmeichelovej brány. V prvých minútach druhého polčasu bolo hra podobná ako v prvom polčase: zlé prihrávky, zlá pozičná hra oboch tímov, čo nebolo práve oku lahodiace. No po hodine hry, nabrala hra úplne iný rozmer. United zlepšili svoju hru a začali pracovať oveľa tvrdšie. Giggsy a Kanchelskis dostávali viac lôpt a krajný obrancovia , Irwin a Parker, ich začínali čoraz častejšie podporovať. Prišla 61. Minúta, v nej si Giggsy vymenil loptu na jeden dotyk s Dennisom Irwinom a dostal sa až do pokutového územia, kde ho za cenu faulu obral o loptu Frank Sinclair. Samozrejme nasledovala penalta. Loptu si na biely bod postavil náš penaltový expert King Eric a po ľavej ruke brankára Chelsea, Dmitriho Kharina, rozvlnil sieť. Jedna nula pre United. Po tomto momente sa Chelsea musela vrhnúť do útoku. To bola voda na mlyn pre United, ktorý mohli ťažiť z rýchlosti hráčov ako Giggsy či Kanchelskis. A práve druhý menovaný mal prsty v druhom góle United. Dostali sme sa do brejku. Loptu potiahol práve Andrei Kanchelskis a v súboji jeden na jedného prebehol Eddieho Newtona. Kanchelskis už bol v pokutovom území, ale popri ňom bežiaci Newton ho fauloval. Rozhodca David Elleray odpískal kontroverznú penaltu. Fanúšikovia sa pýtali, kde tento krát umiestni loptu King Eric. Eric to kopol plne rovnako ako v prechádzajúcom prípade a brankára Chelsea mohlo poraziť. Dva nula pre United.

O dve minúty neskôr prišiel ďalší úder pre hráčov Chelsea. Po chyba Eddieho Newtona, ktorý sa pošmykol, sa dostal k lopte Mark Hughes a strelou na hrane šestnástky poslal United do trojgólového vedenia. Tri nula pre United a s Chelsea to nevyzeralo veľmi dobre. Hráči Chelsea sa však ešte niečo pokúšali urobiť s výsledkom, ale bohužiaľ všetky jeho snahy končili na pozornom Schmeichelovy.

Vytvárali sme si dostatok gólových príležitostí, ale nedokázali sme ich využiť. Až prišla 90. minúta a Paul Ince gavaliersky prihral pred brankárom Kharinom voľnému Brianovi McClairovi, ktorý striedal Kanchelskisa, a ten už nemal problém zakončiť. Štyri nula pre United.

Toto víťazstvo bolo naše najvyššie v FA Cupe od roku 1983, keď sme v zápase s Brightonom zaznamenali rovnaké víťazstvo 4-0. Náš kapitán Stevie Bruce si išiel po vzácnu trofej slávnymi schodmi a rozjasal tak tisíce fanúšikov United, ktorí mohli oslavovať jeden z najväčších triumfov v histórii United. Znamenalo to, že sme sa zapísali k ďalším slávnym tímom, ktoré získali ”double”.

MANCHESTER UNITED: Schmeichel, Parker, Irwin (Sharpe), Pallister, Bruce, Giggs, Ince, Keane, Hughes, Cantona, Kanchelskis (McClair)

CHELSEA: Kharine, Clarke, Newton, Kjeldbjerg, Johnsen, Sinclair, Spencer, Burley (Hoddle) Stein (Cascarino), Peacock, Wise

Góly: Cantona 61, 67, Hughes 69, McClair 90