Manchester United – FC Kodaň 3:0 (1:0)

Red Devils si na Old Trafforde pod vedením Wayna Rooneyho bez problémov poradili s FC Kodaň a naďalej tak zostávajú na čele skupiny F s plným bodovým ziskom. Postup do vyraďovacej fázy je takmer spečatený.

Na čele Premier League a zároveň na čele skupiny F v Lige Majstrov, to sú súčasné pozície Red Devils. Zdá sa, že hráči sa plne stotožnili so želaním Sira Alexa Fergusona, ktorý neustále zdôrazňoval význam úvodných zápasov sezóny a ich úspešné zvládnutie. Nehľadiac na nešťastné zakopnutie s Arsenalom, Manchester zostáva neporazený doma aj v Európe. Z očakávaných dvoch víťazstiev proti Kodani je už jedno skutočnosťou a po nasledujúcom by bol postup do vyraďovacích bojov realitou.

Alex Ferguson pôvodne zamýšľal poskladať rovnakú zostavu, ktorá v sobotu v druhom polčase zmietla Wigan, nakoniec však predsa len musel vykonať niekoľko zmien. Fergie chcel pravdepodobne vymeniť len Cristiana Ronalda, ktorý nehral proti Wiganu, za Ole Gunnara Solskjaera. Tesne pred zápasom však pociťoval menšie problémy Rio Ferdinand (stuhnutý krk) a na lavičku sa posadil aj Ryan Giggs, ktorého naopak trápila slabšia horúčka. Do zápasu tak nastúpili Wes Brown a Darren Fletcher. Pri kvalitnejšom súperovi by sa pravdepodobne obaja hráči zapojili do zápasu, takto sa však manažér správne rozhodol šetriť svoje opory na dôležitý ligový zápas s Liverpoolom. Wayne Rooney bol následne možno trochu nečakane zvolený za kapitána…

Zápas sa začal z ostra, hneď v 30. sekunde mali United prvú z veľkého množstva príležitostí. Michael Carrick posunul loptu na Wayna Rooneyho a ten skvelou prihrávkou našiel L. Sahu, ktorý následne sám bežal na bránu súpera. Možno francúzsky reprezentant ešte nebol dostatočne zahriaty, keďže rovno pred bránou trafil presne do brankára Jespera Christiansena.

Po 18. minútach sa nebezpečne blízko brány ocitol Rooney. Saha a Ronaldo výborne zakombinovali, lopta sa po Portugalcovej strele dostala pred anglického útočníka, ten však opäť neukončil svoje gólové suchoty. Keď sa od vás šťastie odvráti… Následne mohol do prázdnej brány skórovať Ronaldo, nad zemou letiacu loptu však nedokázal trafiť.

Kodaň sa na polovicu domácich dostávala skôr sporadicky. Aj Dáni však dokázali, že môžu byť nebezpeční, keď na kraji šestnástky Atiba Hutchinson našiel Marcusa Allbacka a ten prudkou, nízkoletiacou strelou vyskúšal pozorného Van der Sara. Edwin bol v týchto chvíľach zamestnanejší asi viac ako očakával, keďže hneď o minútu na to ho vyzval svojou tvrdou, 25-yardovou strelou Michael Silberbauer, holandský brankár bol však dobre postavený a nenechal sa prekvapiť.

Vyzeralo to, ako keby United náhle stratili svoj rytmus z úvodu zápasu, obavy však rozptýlil pohyblivý Rooney svojou jemnou prihrávkou na Sahu, Francúz však opäť stroskotal na výborne chytajúcom Christiansenovi, ktorý odklonil loptu svojimi nohami. Výborný zákrok vytiahol aj proti prízemnej, prudkej strele Carricka a zázračne zneškodnil aj následnú Scholesovu dorážku. V tomto prípade však bolo vzrušenie na Old Trafforde zbytočné, Paul bol totiž v čase Carrickovej strely spolu s ďalšími tromi hráčmi v ofsajdovej pozícii.

United síce mali výraznú prevahu, gól však stále neprichádzal. Všetko sa zmenilo šesť minút pred ukončením prvého polčasu – Evra zrýchlil tempo, nahral Sahovi, ten prenechal strelu Scholesovi, ktorý si ešte posunul loptu a tvrdou strelou k bližšej tyči nedal brankárovi šancu. 1-0 pre United. Pre Scholesa to bol prvý gól za ManU v súťažnom zápase od decembra minulého roku, kedy skóroval v PL proti West Bromwichu a prvý v európskych pohároch od tej doby, čo zaznamenal jediný gól v minuloročnom nevydarenom zápase s Benfikou (2-1).

Rooneyho nedostatok šťastia pri premieňaní šancí pokračoval aj bezprostredne po prestávke, keď si výborne spracoval dlhú loptu, vystrelil na Christiansena, trafil však len Michaela Gravgaarda, ktorý sa dostal do šestnástky a zažehnal tak hroziace nebezpečenstvo. Rooneyho snaha však nezostala nepovšimnutá. Vybojoval totiž roh, z ktorého aj trochu so šťastím skóroval John O´Shea, keď ho letiaca lopta trafila do stojacej nohy. 2-0 a o zápase bolo prakticky rozhodnuté.

V 59. minúte bol Paul Scholes v šestnástke evidentne faulovaný brankárom Christiansenom, ktorý mu podrazil nohy, jasný pokutový kop však rozhodca neodpískal. Alex Ferguson po uplynutí 60. minúty nariadil dvojité striedanie, Sahu a výborne hrajúceho Carricka nahradili Solskjaer a šancu dostal opäť aj Alan Smith. Ale Kodaň, ktorá tiež spravila niekoľko zmien, sa snažila aspoň o vstrelenie kontaktného gólu. Šikovné krídlo Hutchinson prinútil Van der Sara k parádnemu zákroku po točivej strele z hranice pokutového územia.

United však nepripúšťali žiadny zvrat, pohodlne kontrolovali priebeh hry a súpera do vážnejších šancí nepúšťali. Na konci stretnutia ešte doprial Alex Ferguson Paulovi Scholesovi potlesk zaplnených tribún a poslal na ihrisko Kierana Richardsona. Ten rozhodne nelenil a v 82. minúte upravil stav zápasu na konečných 3-0. Jeho jedovatá strela z 25 yardov pred Christiansenom zlomyseľne zmenila smer a pozdĺž jeho pravej ruky sa pomaly dokotúľala za bránkovú čiaru.

United dnes pohodlne dokráčali k dôležitému víťazstvu a opäť dokázali svoju útočnú silu. Obrana si síce nebola vždy istá svojimi rozhodnutiami, vyvarovala sa však veľkých kiksov a navyše v podobnom zložení určite moc hrávať nebude. Nebyť niekoľkých výborných zákrokov dánskeho brankára, výsledok by bol ešte príjemnejší. Mužstvo Alexa Fergusona je teda stále 100 percentné a je mimoriadne blízko vyraďovacej fáze súťaže, ktorá bola tak bolestivo vzdialená v minulej sezóne.