Znovuzrození Solskjaera

Ole Gunnar Solskjaer by se bezpochyby blížil konci své profesionální kariéry, kdyby nenašel inspiraci v jeho krajanovi, hvězdě alpského lyžování – Kjetilu Andreem Aamodtemovi. Návrat Solskjaera patří bezpochyby k těm nejlepším, jaké fotbal pamatuje. Tři roky pauzy a návrat ve velkém stylu!

4 góly v ligových kláních a evropských pohárech jsou pro Nora, přezdívaného „nejlepší náhradník na světě“, skvělým vstupem do další části kariéry. Ole je živoucí legendou klubu z Old Trafford. Tvrdí to i sám Sir Alex Ferguson, který v prosinci minulého roku Solskjaerovi slíbil, že když bude Ole odcházet, uspořádá mu skvělý rozlučkový zápas. Není taky divu, neboť byl to právě Solskjaer, kdo vsítil vítěznou branku v památném finále Ligy Mistrů 99 a byl tak strůjcem jednoho z největších úspěchů v historii klubu.

Zdravotní potíže Solskjaera začaly v září roku 2003, když se při utkáni s Wolverhamptonem zranil. Ole přesto hrál dál a v dalším utkání proti Panathinaikosu dokonce střelil gól.Ani ne měsíc poté se norská lyžařská legenda, Kjetil Andre Aamodt, zranil během nehody na tréninku v Rakousku. Ve sportech, při kterých jsou nohy extrémně namáhány, jsou zlomeniny a podobné zranění téměř na denním pořádku. V obou případech byla nutná operace. Ole prošel dvěma zákroky, Aamodt byl operován 8krát…

Hráč Manchesteru United se vrátil k fotbalu v prosinci 2005, i když hrával jenom za rezervy, neboť na tom ještě nebyl příliš dobře. 35letý Aamodt pro změnu v únoru 2006 získal zlatou, v pořadí již čtvrtou, zlatou medaili, tentokráte však olympijskou. Norská dvojice sportovců se nedávno setkala v Oslu, kde Ole pozval Kjetila na Old Trafford. Ten seděl na tribunách při zápase s Celticem v rámci Ligy Mistrů a měl možnost sledovat, jak Solskjaer svým gólem rozhodl utkání.

Trenér norské reprezentace a zároveň bývalý hráč Manchesteru City – Aage Hareide, řekl, že Aamodt byl pro Solskjaera obrovskou motivací.

"Návrat Oleho to je téměř neuvěřitelný příběh, ve kterém ale důležitou roli hrála postava Kjetila. I když měl Aamodt prakticky zdemolovanou kostku a nevypadlo to s ním vůbec dobře, dokázal se vrátit a získat na olympiádě zlato. To je chvályhodné!“

"Myslím si, že stejné to bylo v případě Oleho. Troufám si říci, že se občas se svým zraněním necítil dobře. Ale právě proto, že byl Aamodt v podobné situaci, nalezl potřebnou sílu a vytrvalost, a dokázal se vrátit.“

"Přiznám se, že jsem patřil k lidem, kteří o Oleho návratu pochybovali. Věděl jsem ale, jaký Solskjaer je a jakou má povahu. Kdyby se nedokázal vrátit, neodpustil by si to do konce života. Je to opravdový dřič." řekl Hareide.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.