Narozeniny slaví LOUIS SAHA!!!

Dnes, tedy 8.8.2006 slaví francouzský útočník Louis Saha své 28.narozeniny. Pojďme se tedy podívat na to, jak se mu vedlo v jeho kariéře.

Prvním klubem francouzského reprezentanta v Premier League byl Newcastle, kam přišel na hostování v roce 1999. Svůj debut si odbyl v zápase s Chelsea, avšak pak si poranil kolenní šlachu a měsíc byl mimo hru. Do Anglie se vrátil v roce 2000, kdy ho za 2.1 miliónů liber získal FC Metz. Některé pochyby o jeho schopnostech z předešlého angažmé v Newcastle byly okamžitě zapomenuty, když do konce listopadu dokázal nasázet 20 gólů.

Silný, hbitý, rychlý, schopný na sebe navázet obránce a silný ve vzdušném prostoru – to jsou schopnosti Louise Sahy. Nakonec sezónu zakončil vstřelením 32 branek ve všech soutěžích, což mu vyneslo korunu pro nejlepšího střelce a mimo jiné získal ocenění pro nejlepšího cizince v soutěži za rok 2000. Jeho výkony neunikly pozornosti několika klubům v Premier League a nakonec ho do svých řad získal londýnský Fulham.

Hned ve svém prvním zápase za Fulham v Premier League, vstřelil v úvodním zápase na Old Trafford Manchesteru dva nádherné góly. Fulham bohužel na konci sezóny soutěž opustil a sestoupil do Championship. Mimo toho, že Fulham sestoupil, přišel i o svého útočníka, který byl mimo hru 4 měsíce.

Nicméně, hned po svém návratu na hřiště vstřelil v zápase anglického poháru gól proti Birminghamu City, potom se také dokázal trefit proti West Bromwichi, Southamptonu, Sunderlandu a Charltonu. Na konci sezóny to už vypadalo, že ten starý,známí Louis je už znovu zpátky.

Za celou sezónu vstřelil 15 branek a i díky tomu figuroval na přestupovém seznamu Sira Alexe Fergusona. V té době, byl 25-letý Saha častokrát spojován s přestupem na Old Trafford a Sir Alex ho viděl jako skvělou posilu, která by v útoku podporovala Ruuda van Nistelrooye. Francouz v listopadu 2003 řekl: Moc rád bych přestoupil do Manchesteru. Nemůžu říct "ne".Hrát za United je mým snem a chci tam odejít. Je to příležitost, kterou musím využít ".

United se pokoušeli Sahu získat za každou cenu, Chris Coleman ale několikát opakoval NOT FOR SALE. Nakonec, po dlouhých jednáních mezi Fulhamem a Manchesterem se přestup uskutečnil. Saha přestoupil 23.ledna za necelých 13 miliónů liber na Old Trafford a na drese s číslem 9 se objevilo nové jméno "Saha". Dres s číslem 9 byl volný od té doby, co Andy Cole odešel do Blackburnu Rovers.

Sir Alex v té době řekl: " Louis je mladý a hodně talentovaný hráč. Udělal neuvěřitelný krok ve své kariéře, když k nám přestoupil. Až začne střílet branky, všichni zapomenou na to, kolik stál ". Ferguson doufal, že Saha bude tvořit silné útočně duo s Van Nistelrooyem. " Poslední skvělé útočné duo bylo Cole-Yorke, které mělo velký podíl na našem úspěchu v roce 1999. Věřím, žo tohle bude stějne úspěšné ".

Saha ve svém novém týmu dokázal vstřelit v prvních 10 zápasech 7 gólů . Gál dal také ve svém debutu proti Southamptonu a též v zápases Evertonem. Dokázal se i střelecky prosadit proti svému bývalému zaměstnavateli – Fulhamu. Louis také později skóroval proti Arsenalu na Highbury. Po skvělých výkonech v dresu United se dostal i do francouzské reprezentace. Hned ve svém prvním zápase v kvalifikaci na Euro 2004 dal Belgii gól. Jelikož v této sezóně s Fulhamem nastoupil do zápasu FA Cupu, nemohl tím pádem nastoupit do finále FA Cupu.

V sezóně 2004/2005 Francouze provázela zranění. V základní sestavě nastoupil jen k 11 zápasům, což se mu v kariéře stalo vůbec poprvé a do dalších 11 zasáhl jako náhradník. V celé sezóně vstřelil pouhé dvě branky.

V září, v zápase Francie-Faerské ostrovy si poranil koleno a mimo hru byl měsíc. V dalším reprezentačním zápase, tentokrát v listopadu si přivodil stejné zranění a mimo hru byl další dva měsíce. V únoru 2005 se opět zranil a ohledně jeho zdravotní kondice se hodně spekulovalo. Francouz se poté opět zranil, když si poranil kolenní šlachu a mimo hru byl první tři měsíce nove sezóny.

Nakonec se v listopadu 2005 vrátil a nyní se už zdá, že už je to ten Saha, kterého United v roce 2004 kupovali. Saha nejdříve nastupoval v pohárových zápasech, ve kterých se mu skvěle dařilo. Nejdříve vstřelil v ligovém poháru 6 branek a pak se stal pravidelným partnerem v útočné dvojice vedle Wayne Rooneyho. Z útoku vystrnadil takového útočníka jakým je Van Nistelrooy.

Saha také nastoupil v Cardiffu, ve finále ligového poháru spolu s Rooneym. A od té doby byl s Rooneym Fergusonovou volbou číslo 1. Nakonec, Francouz zakončil sezónu s 15 brankami a pokud se mu budou zranění vyhýbat, bude patřit mezi nejlepší útočníky v Premier league, né-li v Evropě.

Takto tedy vypadala dosavadní kariéra Louise Sahy. Všechno nejlepším k tvým narozeninám přeje redakce manutd.cz!!! 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.