Možná zde už nějaké články o kvalitě zálohy byly, ale osobně bych se chtěl věnovat spíše určité oblasti – playmakeři. Po včerejším zápase jsem totiž přemýšlel o důvodu nezdaru a po určitých úvahách jsem došel až k úplnému zárodku našich občasně velmi špatných výkonů. Dopředu píšu, vše zde napsané je jen můj názor a plno lidí se mnou nemusí souhlasit.
Vraťme se ale nejprve o nějakou dobu zpět, přesněji do letního přestupového období v roce 2009. Je nám známo, že odešel jednak Cristiano Ronaldo do Realu Madrid a také Carlos Tevez do sousedního Manchesteru City. Podle všech odborníků právě tyto odchody měly United citelně oslabit a zamezit jim ve vybojování celkově 19. titulu v Anglii. Manchester United titul v minulé sezóně opravdu neobhájil a plno ,odborníků‘ si říká, že za to mohou právě odchody těchto dvou hráčů a podle některých i dokonce špatné náhrady za ně (pro úplnost, do týmu přišli před sezónou 2009/10 tři hráči – křídelník Antonio Valencia a Gabriel Obertan a původně liverpoolský útočník Michael Owen).
Já mám ale na tyto věci názor úplně jiný, nebo spíše je lepší napsat, že problém vidím na jiném místě, než odchody Ronalda a Teveze. Ten problém se nazývá Michael Carrick. A teď se dostávám k tomu, proč.
Michael byl do Manchesteru přiveden už před několika lety z Tottenhamu Hotspur jako kvalitní posila, která umí vymýšlet skvělé věci směrem dopředu – rychlé kolmice, kreativita. To začal hned předvádět v United a přidal několik nádherných vstřelených gólů díky jeho velmi kvalitní střelbě. V týmu skvěle doplňoval, respektive nahrazoval Paula Scholese, který je taktéž výborný tvůrce hry. Pokud jeden z nich nemohl nastoupit, druhý většinou dokázal předvést stejně kvalitní výkon, takže týmu nic nechybělo a v roce 2008 dokonce vyhrál Ligu mistrů.
Zlom ale přišel podle mě v následujícím finále Ligy mistrů, tedy v roce 2009, při kterém Carrick zahrál v utkání velmi špatně. Samozřejmě, každému se může stát, že jednou nezahraje skvěle. Ale Michael si tento výkon ,přenesl‘ do sezóny 2009/10 a v té se mu vůbec nedařilo. Tím pádem ho Fergie nasazoval do zápasů jen sporadicky a celé břímě v tvoření hry zůstalo pouze na Scholesovi. Ten, ač má i ve svém vysokém věku neuvěřitelné fotbalové kvality, byl na všechno sám. A právě toto je podle mě hlavní důvod neúspěchu Manchesteru United v sezóně 2009/10.
Pokud jste sledovali úterní zápas proti Rangers, potvrdilo se v něm, že hráči bez Scholese nemohli dopředu vymyslet téměř nic – žádná nezjištná kolmice nepřicházela, byli jsme odkázáni maximálně tak na křídla a Gibsona, který má v pravačce opravdový dynamit. Zápas nakonec skončil bezgólovou remízou, což sice samozřejmě není žádná tragédie, ale spíše než z remízy, jsem byl zklamaný z předvedené hry.
Jediné, na co si zatím nemůžeme odpovědět je to, jakou formu má nyní Michael Carrick. Je totiž zraněný a po dobu 3 týdnů si fotbal nezahraje. Chtělo by to ale, aby se co nejrychleji chytil, protože mi až příliš připadá, že hra naší zálohy stojí a padá s Paulem Scholesem.
Abych jen nekritizoval, musím se zde zmínit také o jednom z našich odchovanců, kterého dle mě Sir Alex chybně poslal na hostování do Wiganu. Je jím Tom Cleverley – velký talent anglického fotbalu, který nepostrádá kreativitu a v prakticky každém týmu, v kterém působil, patřil mezi ty nejlepší. Myslím si, že pokud by Cleverley dostal důveru v United už pro tuto sezónu, byl by skvělou alternativou na zápasy typu tohoto. Je to bezesporu obrovský talent a já se moc těším, až dostane konečně důvěru hrát v prvním týmu.
Závěrem bych už jen chtěl vysvětlit nadpis článku pro ty, kteří ho třeba úplně nepochopili – v záloze máme skvělé bojovníky, tedy hráče, kteří se rvou pro tým a dělají černou práci. Ale kromě Paula Scholese tam momentálně nemáme nějakého ,kouzelníka‘ – tedy playmakera, který dá hře spád, nápad a hlavně řídí celý tým. Proto se osobně moc těším na návrat Michaela Carricka a přeji mu, aby získal svoji ztracenou formu, protože právě tento hráč nám může dopomoci k velkým úspěchům.