Red Devils ve svém prvním zápase letošního ročníku Ligy Mistrů doma pouze remizovali s houževnatým týmem Glasgow Rangers a po bezgólovém zápase si trochu překvapivě připisují pouze bod do tabulky C
Jako první z trojice Rangers, Bursaspor, Valencia byli soupeřem United hráči skotského týmu z města Glasgow. Loňský mistr skotské ligy přiletěl do Manchesteru s velkou motivací a touhou obrat o poznání favorizovanější tým o body. Naše hráče tak rozhodně nečekal lehký zápas.
Jak už bylo zmíněno v Preview manažer Rangers Walter Smith a Sir Alex Ferguson jsou dobrými přáteli a měli spolu dokonce možnost několik měsíců pracovat. Jejich přátelství bylo znatelné před i po zápase. Oba se také ještě před utkáním s pokorou a respektem vyjádřili několika slovy ke svým protivníkům.
Sir Alex Ferguson na adresu Smitha:
"Znám Waltera Smitha osobně, dvakrát se mnou také pracoval. Vím, jak je bystrý a jak dobře je takticky vybavený. Na naše vzájemné střetnutí v Lize Mistrů se opravdu těším."
Walter Smith na adresu Fergusona:
"Co se fotbalu týče a co se týče každého aspektu jeho práce, je velmi intenzivní a promyšlená. Mimo to, se však Alex velmi rád směje, má rád sklenku červeného vína a je velmi dobrou společností. Vždy si toho máme hodně co říct."
Na jednu stranu tu tedy byla přátelská atmosféra mezi manažery, na druhou stranu oba chtěli zápas vyhrát. Před samotným zápasem proto panovalo velké napětí i mezi hráči.
Sir Alex Ferguson se rozhodl pro klasické rozestavení 4 – 4 – 2. Nicméně složení základní jedenáctky vypadalo úplně jinak, než na co jsme byli prozatím zvyklí z Premier League a kromě Darrena Fletchera v ní nezůstal kámen na kameni. Do obrany se vrátil po svém zranění Rio Ferdinand. Svůj první zápas v nové sezóně si odbyli také Kuszczak, Brown, Fábio a Gibson. Na krajích zálohy operovali Park s Valenciou. K Rooneymu do útoku se trochu překvapivě postavil Chicharito, místo očekávaného Owena nebo Berbatova. Bulharský střelec ovšem dostal pro dnešek volno, a nebyl tudíž ani na lavičce náhradníků. Kapitánskou pásku si navlékl Rio Ferdinand.
Hrálo se na Old Trafford. Byl polojasný podvečer. Teplota přibližně 12°C.
Průběh prvního poločasu:
Za skvělé atmosféry diváků začala velká ostrovní bitva. Podle očekávání hra od začátku nasvědčovala tomu, že se nebude hrát právě v rukavičkách. První zákrok zápasu si na začátku 11‘ připsal Kuszczak po hlavičce Weira. Ve 12‘ centroval do vápna Fábio, kde hledal Chicharita, který v těžké pozici hlavičkoval těšně vedle levé tyče brány McGregora. Ve 13‘ zahrával po faulu na Valenciu volný kop v pravé strany Fletcher, Ferdinandova hlavička a následná dorážka však obranou neprošly. Hra byla plná důrazných osobních soubojů a také nepřesností a zajištěné obrany si útočné výpady pečlivě hlídaly až na akci z 21‘, kdy našel Valencia pěkným dlouhým pasem Chicharita, ten sklepl na Rooneyho a oba postupovali vpřed proti jedinému obránci. Ve vápně chtěl Rooney ještě vrátit Chicharitovi, ale měl spíše střílet, protože s touto příhrou si už obrana poradila. Po první půlhodině měli více ze hry hráči Red Devils, kteří drželi míč na svých kopačkách a zamykali svého soupeře před jeho velkým vápnem. Na začátku 33‘ se míč dostal ke Gibsonovi, před kterým se na chvíli otevřel volný prostor, čehož využil k přízemní ráně z 25ti metrů, která jen o několik centimetrů minula pravou tyč. Ve 37‘ po dalším obléhání a sérii krátkých přihrávek zkoušel střílet opět Gibson, ale tentokrát mířil doprostřed brány, kde svou náruč nastavil gólman hostů. O minutu později se pokusil o střelu také Rooney, ale dopadl obdobně jako Gibson před několika okamžiky. Hráči United stále více pokoušeli o střelbu ze střední vzdálenosti. Z těžké pozice mířil ve 39‘ vysoko nad bránu Fletcher. Ve 42‘ si nešťastně lehce poranil kotník Rooney, ale k úlevě všech mohl ve hře za pár chvil znovu pokračovat. Na začátku 43‘ byl před pokutovým územím faulován Park. O přímou střelu z volného kopu se pokoušel Gibson, ale zeď ji odrazila mimo. Hlavní sudí přidal k řádné době prvního poločasu 2 minuty. V nich dostal gólman hostů McGragor první žlutou kartu zápasu. Následně už se nic zajímavého neudálo a tak šla obě mužstva do šaten za bezgólového stavu – 0:0
Průběh druhého poločasu:
Hned na začátku 47‘ vyslal Gibson nečekanou tvrdou ránu, která o metr minula pravou tyč. Pokračovalo se v obdobném duchu jako před přestávkou. Spousta přihrávek našla nesprávného adresáta, z obou stran to byla marná snaha dostat se do nějaké střelecké pozice, ale důrazu ani náhodou neubylo. Nicméně hra měla patřičné tempo a zbývalo jen využít moment překvapení. V 57‘ střílel z dálky Naismith, ale s jeho střelou neměl Kuszczak žádný problém. Krátce na to se po jednom ze střetů nepříjemně zranil Valencia, který musel být delší dobu ošetřován a nakonec byl odnesen na nosítkách. Následně jej v 63‘ na hřišti vystřídal Ryan Giggs. Na konci 69‘ Giggs dobře odcentroval z levé strany, ale Rooney svou hlavičku neumístil dobře. V 76‘ United vyčerpali svá střídání, Evans nahradil na hřišti Fábia a odešel také Park, kterého vystřídal Owen. V 77‘ vyslal technickou střelu Rooney, ale McGregor byl na místě včas. V 80‘ se po chytré a načasované přihrávce Giggse dostal do střelecké pozice Fletcher, jenže obránci mu v poslední chvíli míč ukopli. Rangers poté také střídali. V 81‘ nahradil Lafferty na trávníku Millera. Na konci 82‘ zkoušel po přihrávce Giggse opět štěstí Gibson, ale jeho razantní pumelice skončila těsně nad břevnem. V 85‘ to byl opět Gibson, který se ranou z první pokoušel prosadit, ale jeho střelu tentokrát srazili obránci na roh. Čas se rychle chýlil ke svému konci, a na kopačkách United už byla patrná značná nejistota. Rozhodčí Benquerença přidal do druhé půle málovídaných 6 minut, především v důsledku ošetřování Valencii. Drtivý nápor United, ovšem obrana Rangers zuby nehty úspěšně odrážela. V 94‘ se po skrumáži ve vápně Giggs oprávněněně dožadoval odpískání penalty, protože jeden z ležících obránců zahrál na zemi rukou, ale k údivu všech byla udělena žlutá karta za faul právě Giggsovi. V 96‘ dostal McCulloch žlutou kartu za faul na Fletchera. Následně se vpřed vydávali také naši obránci, ale závěrečný tlak se už v gól nikomu přetavit nepodařilo a houževnatá defenziva Rangers tak dosáhla svého, když statečně uhájila čistý štít. Utkání Manchesteru United a Glasgow Rangers tak zůstalo jediným úterním zápasem Ligy Mistrů, ve kterém nepadl ani jeden gól a na světelné tabuly tak po hvizdu hlavního sudího svítilo na Old Trafford skóre – 0:0
Základní sestava Manchesteru United: Kuszczak – Brown, Ferdinand, Smalling, Fábio (76‘ Evans) – Park (76‘ Owen), Gibson, Fletcher, Valencia (63‘ Giggs) – Hernandéz, Rooney
Lavička: Van der Sar, Rafael, O’shea, Evans, Giggs, Anderson, Owen, Macheda
Základní sestava Glasgow Rangers: McGregor – Broadfoot, Weir, Bougherra, Papac – Naismith, Davis, McCulloch, Edu, Whittaker – Miller (81‘ Lafferty)
Lavička: Alexander, Foster, Hutton, Little, Weiss, Beattie, Lafferty
Bez gólů
Žluté karty: Manchester United – 94‘ Giggs
Glasgow Rangers – 45+1‘ McGregor, 96‘ McCulloch
Hlavní rozhodčí: Olegário Benquerença z Portugalska
Návštěva: 74,408 diváků
Statistika zápasu: (převzato z livesport.cz)
Manchester United |
Glasgow Rangers |
|
59% |
Držení míče |
41% |
9 |
Střely celkem |
2 |
2 |
Střely na bránu |
2 |
7 |
Střely mimo bránu |
0 |
12 |
Přímé kopy |
22 |
3 |
Rohové kopy |
0 |
2 |
Ofsajdy |
1 |
27 |
Vhazování |
17 |
2 |
Zásahy brankářů |
2 |
3 |
Výkopy |
12 |
20 |
Fauly |
11 |
1 |
Žluté karty |
2 |
Hodnocení jednotlivých hráčů Manchesteru United:
Tomasz Kuszczak (6) – Velmi málo vytížený Kuszczak mnoho práce neměl. Se všemi míči, které musel pochytat, si poradil bez problémů.
Wesley Brown (6) – Odehrál průměrný zápas. Vzadu si počínal zkušeně, ale několik situací mohl řešit lépe. Nabízel se také vpřed a centroval do vápna. Nic výrazného nepředvedl.
Rio Ferdinand (7) – Plnil roli kapitána. Ukázal, že je po svém zranění už opravdu v pohodě. Dobře dirigoval obranu a všechny situace řešil s velkým přehledem a zkušeností. Celá defenziva se však pro zisk čistého štítu moc nenadřela.
Chris Smalling (6,5) – Místy trochu nejistý, ale i tak dosti sebevědomý Smalling odehrál poměrně dobrý zápas. S Ferdinandem spolupracoval dobře.
Fábio da Silva (6) – Vzadu mnoho práce neměl a tak podporoval především ofenzivu svými centry. Souhra s Parkem ale poněkud vázla a i Fábio byl místy nepřesný. Svoje povinnosti však splnil.
Park Ji-Sung (5,5) – Parkovi se v tomto utkání příliš nedařilo. Zbytečně ztrácel míče, byl dosti nepřesný a nedokázal toho vpřed moc vymyslet. V osobních soubojích proti důrazným hráčům Rangers propadal. Zápasem se spíše protrápil, a proto byl také v 76‘ střídán.
Darron Gibson (7) – Odehrál kvalitní utkání. Sice nehýřil tolik potřebnými přihrávkami jako jeho pětatřicetiletý kolega, jehož dnes nahradil, ale i tak patřil k tomu nejlepšímu na hřišti. Snažil se vpřed něco vymyslet, dobře si plnil defenzivní povinnosti a v neposlední řadě hodně střílel. Jeho dalekonosné pokusy, ale síť nerozvlnili. Na svůj první zápas v sezóně velmi pěkný výkon.
Darren Fletcher (7) – Předvedl povedený výkon. Hrál s chutí, zapálením a patřičným zaujetím vůči svým krajanům. Za celý zápas se nezastavil. Bojoval, dřel, napadal, nabízel se, kombinoval, ale dnes ani tohle proti houževnatému soupeři nestačilo.
Antonio Valencia (6) – Jeho nasazení bylo dobré. Snažil se opět využívat své rychlosti, obratnosti a také důrazu v osobních soubojích ale vpřed se příliš neprosadil. Jeho centry a přihrávky byly přesné, výraznější situace z nich nevyplynula. Valencia byl v 58’ utrpěl vážné zranění kotníku a nevypadalo to s ním vůbec dobře, protože si vyžádal kyslík. Musel být odnesen na nosítkách, a následně střídán. Šlo o zranění kotníku a další podrobnosti Vám samozřejmě brzy přineseme.
Javier (Chicharito) Hernandéz (6) – Proti důrazným obráncům to měl nízký drobný útočník velmi složité a prakticky si neškrtl. Nedokázal si vypracovat nějakou střeleckou pozici a ani jeho snaha to nezměnila. Jediný světlý moment zápasu měl 12‘ kdy hlavičkoval těsně vedle tyče.
Wayne Rooney (6) – Každý se domníval, že Rooney bude řádit, ale opak byl pravdou. Rooney byl pečlivě střežen a nedostal se ani k vážnějšímu ohrožení brány. Několikrát byl sám proti čtyřem obráncům, kteří mu nedali žádný prostor a to se pak jen těžko dávají góly. Asi největší možnost Rooney zahodil ve 21‘, kdy přihrával Chicharitovi, ale měl spíše sám zakončovat. Soupeřova zarputilá obrana mu dnes více nedovolila a i proti ostatních hráčům United měla zkrátka navrch.
Hráči, kteří střídali:
Ryan Giggs (7) – Přišel na hřiště v 63‘ a zaujal místo po zraněném Valenciovi. Jeho přítomnost na hřišti byla znát. Snažil se na levé straně zálohy něco vymyslet, ale ani jeho zkušenosti na obranu Rangers příliš neplatily. Dobře kombinoval a pokoušel se vnést do hry myšlenku. Na Ryanovi bylo vidět, že má potřebnou motivaci a chuť a přišel s tím, že pomůže zápas vyhrát. Dnes se to ovšem nepodařilo.
Michael Owen (nehodnocen) – V 76‘ vystřídal Parka. Ale ani jemu se na hřišti ničeho mimořádného dosáhnout nepodařilo, ba co víc, pokud byl Park na hřišti nevýrazný, tak Owen byl takřka neviditelný a nemůžu jej proto hodnotit.
Jonny Evans (5) – V 76‘ přišel místo Fábia. Z levé strany se snažil podpořit ofenzivu, ale výrazněji ovlivnit zápas se mu nepodařilo.
Muž zápasu: Darron Gibson. Škoda, že jedna z jeho střel neskončila v bráně.
Druhý zápas skupiny C:
Ve druhém zápase této skupiny padly celkem 4 góly a všechny do sítě domácího Bursasporu a to znamená, že Valencia se ujala vedení ve skupině.
Bursaspor 0-4 Valencia
Závěr:
Výsledek 0:0 je určitě zklamáním a mírnou frustrací, zvláště po velkém očekávání a doufání v hladkou výhru, ale je potřeba se rychle oklepat a se vztyčenou hlavou jít vstříc dalšímu duelu.
Následující zápas:
Příští zápas se budou hrát United v neděli 19. září a Old Trafford nezávítá na nikdo jiný než tým Liverpoolu. Očekávané derby s letos tápajícími Scousery nabídne jistě zajímavý match, tak jej určitě nevynechejte. Zápas by měl začít ve 14:30 (SEČ)