WEMBLEY- účastníci výjezdu aneb jelo nás devět…

Jak to vše začalo: Přibližně v druhé polovině července, kdy jsem společně s přáteli v hospůdce u piva a při partičce mariáše „přežíval“ tropická vedra, tak jeden z nich přišel s nápadem „hromadného“ výjezdu na utkání Manchesteru United…

…a „nenápadně“ se podíval na mně, co že jako s tím udělám. Ze svých zkušeností vím, jak je těžké získat lístky obecně na Manchester United, obzvlášť pak na Old Trafford. Moje první reakce byla, že na utkání ManUtd v Premier League v tuto chvíli musíme zapomenout, jediná reálná možnost hromadně vyrazit na Rudé ďábly je kupodivu do Londýna a to přímo do Wembley, kde se o první „trofej“ sezony utkají právě naši milovaní Red Devils a soupeřem jim nebude nikdo jiný než londýnská Chelsea. A touhle větou jsem se vlastně „nechtě“ nominoval na organizátora výjezdu.

Řekl jsem si, že nemám co ztratit, tak jsem začal tím nejdůležitějším a to je získání vstupenek.

Naštěstí kapacita Wembley je 90 000 diváků, takže když jsem po týdnu kamarádům sdělil, že mám vstupenky a dokonce i s dopravou (tranzitem), tak byli všichni plni euforie, optimismu a někteří se snad i začali pomalu balit.

Zbývalo jen to poslední a to zaplatit. Tu však někteří z „jistých“ účastníků výjezdu začali váhat a nakonec z téhle akce „cukli“. Kdo nechce-nemá, tak zní pravdivé české přísloví a tak jsem nabídl volná místa širšímu okruhu fanoušků anglického fotbalu, kde však byl zájem enormní. Byl jsem však limitován počtem vstupenek, tak se na některé bohužel nedostalo. Nakonec nás do kolébky fotbalu vyrazilo devět statečných (Radim, David, Zbyněk, Přemek, Laďa-všichni ManUtd, Franta a Zdeňa-Chelsea, Roman-Arsenal, Tomáš-bez klubové příslušnosti) nebo-li POWER 9.

V sobotu ve večerních hodinách jsme vyrazili z Brna směr Wembley a to s plnou polní (české pivo, moravské víno, valašská slivovice+nějaký ten proviant).

Cesta probíhala ve stylu „jedli, pili, hodovali“ a bylo hodně veselo, zvláště když z rádia zazněla píseň London calling od skupiny Clash. Volání Londýna na souboj titánů bylo skutečně neodolatelné. V neděli v ranních hodinách jsme se nalodili na trajekt z Calais do Doveru, kde nás přivítalo typické anglické počasí-mrholení s mlhou.

Avšak jak jsme se přibližovali k Londýnu, tak se počasí umoudřilo a v Londýně nás čekal slunečný den s příjemnými 22 stupni Celsia, prostě ideální fotbalové počasí. Vstupenky jsme měli do červené poloviny stadionu, takže většina účastníků výjezdu byla mezi svými. O poločase jsme si dali jedno „povinné“ pivo (Carlsberg) průměrné chuti za typicky londýnskou cenu £4,30 a vyrazili zpět do ochozů na druhou půli. Ve Wembley panovala velmi dobrá atmosféra po celý čas fotbalového utkání, které nám nabídlo velmi kvalitní a zajímavou podívanou, která se musela líbit, jak červené, tak modré polovině stadionu. Rudí ďáblové byli o něco lepší a zaslouženě zvítězili.

Z Wembley jsme odcházeli s pocitem famózního zážitku, protože ne každému se poštěstí vidět tolik fotbalových hvězd na jednom trávníku. Pro každého z nás to bylo splnění jednoho z „klukovských“ snů.

Něco málo o trofeji:


 

 

Community Shield je v současnosti mezi fanoušky považována za nejméně prestižní trofej v anglickém fotbale. Přiznám se, že i v mém osobním žebříčku je na posledním místě, avšak je to po FA Cupu a trofeji za vítězství v nejvyšší anglické soutěži třetí nejstarší trofej. Poprvé se o ni hrálo už v roce 1908 a o její premiérový zisk usilovali Manchester United a Queens Park Rangers. První zápas skončil remízou 1:1 (Meredith-Cannon), o držiteli muselo rozhodnout opakované utkání, ve kterém už Red Devils jasně přehráli The Hoops v poměru 4:0 (3x Turnbull, Wall) a stali se prvními držiteli tehdy ceněného a populárního „štítu“. Manchester United jsou i nejúspěšnějším týmem co se týče počtu zisku této trofeje, získali ji už 18x (1908, 1911, 1952, 1956, 1957, 1965, 1967, 1977, 1983, 1990, 1993, 1994, 1996, 1997, 2003, 2007, 2008, 2010). Během více než sto let co se o tuto trofej hraje, týmy sehráli utkání, která musela zvedat diváky ze sedadel. Pravděpodobně nejzajímavější a na góly nejbohatší bylo utkání z roku 1911 mezi ManUtd a Swindon Town, které skončilo divokou přestřelkou 8:4 (6xHalse, Turnbull, Wall-Fleming, Wheatcroft, Tout, Jefferson). Z nedávné historie by se dalo vybrat utkání z roku 1992, kdy se utkali Leeds United s Liverpoolem. Leeds nakonec zvítězil i díky hattricku Erica Cantony 4:3.

Když si připomeneme trochu historie tak např. o „ušatý“ pohár pro vítěze dnešní ligy mistrů (dříve PMEZ) se poprvé hrálo v roce 1955, o ligový pohár (Carling Cup) až v roce 1960 a dnes už neexistující pohár vítězů pohárů také v roce 1960 atd.

Community Shield má prostě své místo a tradici v anglickém fotbale a to je pro nás, fanoušky fotbalu jen dobře.

Něco málo o městě:


 

 

Londýn je hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska ležící na jihovýchodě země při ústí řeky Temže. Jeho rozloha je 1577m² a počet obyvatel je necelých 8 milionů.

Centrum společenského dění Londýna je Westminster, kde sídlí většina obchodů a zábavních center. Zde sídlí také vedení největších britských průmyslových podniků a vláda Spojeného království.

Východní Londýn je centrem metropolitní průmyslové oblasti, která hrála rovněž klíčovou úlohu v úspěšné kandidatuře na pořádání Olympijských her v roce 2012 a nyní probíhá výrazná obnova tohoto území pro zabezpečení úspěšného konání letní Olympiády. V této části města se nacházejí mnohá zajímavá místa včetně londýnských tržišť, muzeí a také zde má svůj stadion West Ham United.

Západní Londýn je považován za nejpopulárnější nákupní a zábavní obvod Londýna. Nalézá se zde i hlavní centrum BBC a také letiště Heathrow. V této části města mají stadiony Chelsea a Fulham.

V jižním Londýně nalezneme Wimbledon a Greenwich.

Severní Londýn je jednou z nejbohatších oblastí města a nachází se zde i stadiony fotbalových klubů Arsenalu a Tottenhamu.

Něco málo o stadionu:


 

 

Wembley je skutečný fotbalový chrám s kapacitou 90 000 diváků. Tento kolos je největším stadionem na ostrovech a druhým největším v Evropě. Jeho výstavba začala už v roce 2004 a stála neuvěřitelných £798 milionů. Slavnostní otevření bylo 9.3.2007. První oficiální utkání na New Wembley se odehrálo 24.3.2007 a byl to přátelský zápas mezi Anglií a Itálií hráčů do 21 let, který skončil remízou 3:3.

Aktuální rozměry hřiště ve Wembley jsou 105×69 metrů.

Samostatnou kapitolou je trávník, který byl už od slavnostního otevření 10x vyměněn a když ho porovnám s pažitem na Old Trafford, tak „groundsmani“ v Divadle snů jsou o „parník“ napřed. Je nepochopitelné a nedůstojné, v jakém stavu se stále nachází trávník na takto významném stadionu.

Co se týče porovnání akustiky Wembley-Old Trafford, tak se pomyslné misky vah opět převážily na stranu Divadla snů, ovšem ne tak výrazně jako když jsem porovnával kvalitu trávníků. Ikdyž se snažili fandové obou táborů podporovat svůj tým co nejhlasitěji, tak to do frenetické vřavy na Old Trafford mělo ještě daleko.

Wembley Stadium slouží nejenom anglické fotbalové reprezentaci, ale hrají se zde i utkání Community Shield, finále Carling Cupu či semifinále a finále FA Cupu. Stadion slouží i k mimo sportovním účelům, např. své koncerty zde odehrály Metallica, AC/DC, Green Day, U2 nebo Madonna.

Je to krásné místo pro fotbal a velmi rád se zde někdy v budoucnu vrátím. Zažít atmosféru v tomhle chrámu na vlastní kůži, je opravdu NĚCO, na co se nezapomíná.

sportovní poháry

Jelikož Radimova fotogalerie čítá velké množství fotek, tak si můžete všechny prohlédnout na tomto odkazu: http://uloz.to/5554967/wembley-8.8.2010.rar

Autorem článku je Radim Salajka.

 

 

 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.