Před několika týdny zde byla fotoreportáž ze sledování utkání Manchesteru United v olomoucké hospodě U Huberta. Všechny zaujal především Keano a jeho tetování. Jak jsem slíbil, s Keanem jsem se sešel a udělal rozsáhlý rozhovor.
Domluvili jsme se na pivo a já, trošku nervózní, jsem si opatřil diktaforn, mikrofon a vyrazil. Očekávání byla vysoká, zároveň jsem měl trošku strach z příliš formální atmosféry celého setkání. Moje obavy se však nakonec ukázaly jako naprosto liché. Naše posezení rozhodně nebylo jen o dělání rozhovoru, který nakonec vydal na 40 minutový zvukový materiál. Seděli jsme celý večer, probrali Manchester United i další problematiku ze všech stran a nakonec jsme (tedy minimálně já) odcházeli s pocitem skvěle stráceného večera. Následující řádky se pokusí alespoň přiblížit, jak skvělý večer jsem prožil.
Nejlepší bude začít povídáním o Keanovi. Je mu třicet let, Manchesteru United fandí od svých osmi. Žije v Olomouci, vlastní stavební firmu a má dva hlavní koníčky. Myslivost a Manchester United. Svoji lásku k myslivosti přetavil mimo jiné v to, že příští týden otevírá obchod s loveckými potřebami (nebojte se ozvat:)) a lásku k Manchesteru dává najevo celým svým životem. V dohledné době by si chtěl také splnit jeden z velkých snů – otevřít v Olomouci oficiální hospodu Manchesteru United. O tom ale více později.
Keano přišel asi o tři minuty později a hned se mi omlouval, že to dříve nešlo, protože musel ještě do banky. To, že byl v bance jsem neřešil až do chvíle, kdy otevřel svůj batoh a začal z něj vyndávat černé šanony. O nich mi pověděl následující:
"Toto jsou alba dělaná na finále LM 1999, tedy na sezónu, kdy Manchester vyhrál Treble. Jsou velmi vzácná, na celém světě je jich 60 kusů. Jsou z pergamenového papíru, a vazby jsou z oslí kůže, všechno je to ruční práce. Celá edice je limitovaná, vyrobeno bylo jen několik kusů a ty karty neustále získávají na hodnotě. Je skvělý pocit to mít. Mohl bych na prodeji těchto věcí vydělat mnohem víc, než jsem za to před lety zaplatil, ale to není nic pro mě. Na prodej tyhle věci nejsou. Vím že našim potomkům tohle nic neřekne, ale pro mě je to srdcová záležitost."
Jen doplním, že celá "sranda", tedy 2 alba, přišla Keana na zhruba 300 000 Kč.
Kdo si pamatuje kartičky, které jsme jako mladí kluci sbírali a na kterých byli nejslavnější hokejisté, jistě by ocenil album s kartičkami fotbalistů Manchesteru United, které mi Keano přinesl na ukázku. Alum obsahovalo jen torzo z jeho celkových 8000 kartiček. O své sbírce opět Keano sám.
Takových šanonů mám doma 45. Jestlipak si pamatuješ tento obrázek (na něm je David Beckham jako mladíček). Nejsem schopen ho zařadit, ale Keano mi okamžitě povídá: „to je přece po oslavě gólu, který vstřelil Wimbledonu z půlky. Úžasné, jak zná příběhy svých karet. Ovšem Keano rozhodně nekončí. Ukazuje mi na kartičku, která vypadá opravdu luxusně. Já si ji prohlížím, přijde mi skutečně vzácná. Přichází však šok v podobě Keanova lapidárního „za tu jsem dal 97 000 Kč. Drtivá většina těch karet, které mi přinesl ukázat má cenu v řádu tisíců korun, jedná se o limitované edice a nejvzácnějších z nich je na světě pouze několik kusů. Nejvzácnějším kusem jeho sbírky je „měnící“ karta, na které se Vám pod nejrůznějšími úhly zobrazuje Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs a Gary Neville. Keana přišla na „pouhých“ 213 000 Kč.
Kromě karet a alb však Keano vlastní také zhruba 60 dresů Manchesteru United, mezi kterými nalezneme například jeden, se kterým odehrál Eric Cantona utkání a jenž šel následně do dražby. Nakonec si našel cestu do Keanova bytu. Kromě toho vlastní spoustu upomínkových předmětů, kalendáře, bulletiny, vstupenky a mnohé další rekvizity. Vše spojené s Manchesterem United posledních desetiletí.
Podstatná část našeho rozhovoru neprobíhala formou otázek a odpovědí, ale volnou diskuzí jsme se vždy propracovali k určitým, pro každého fanouška United jistě zajímavým tématům. V další části nabízím výběr z nich…
Keano o spekulovaném odchodu Wayna Rooneyho do Realu Madrid…
Podívej se na Rooneyho, to je prostě srdcař. Je na něm vidět, že chce být legendou. Je to buldok, chce něco dokázat a chce patřit do současné slavné éry Manchesteru United. Sice není odchovancem, ale je tady od mladého věku a já si myslím že odchod do Realu rozhodně nehrozí. Obávám se, že kdyby se rozhodl k přestupu, tak do dvou sezón sedí na lavičce, protože by se už tolik neprodával. Ten Perez, mně se zdá, že Real je vlastně jeho osobní vlastnictví, jeho firma. Ty miliardy, který se tam točí, to je neskutečný. Problém dnes je, že kluby se strašně zadlužují a já si myslím, že UEFA jim jednoho dne zatne tipec a nepustí je do pohárů. A může ten klub být sebevíc věhlasný, může se jednat o Real, Barcelonu nebo Manchester, ale prostě si nezahrají. Je nezajímá, že klub zadlužil jeho majitel a ne klub samotný. Prostě si nezahraješ.
Volně jsme se tak dostali k problému zvanému Glazerovci…
Já si myslím, že oddlužit klub nedokáží. Ale na druhou stranu si nemyslím, že hrozí naše vyloučení ze soutěží. Myslím si, že si počkají a pak dají Manchester na burzu, na akcie. Oni převedli svoje dluhy na Manchester a pak si je vzali zpátky. Prostě ty prachy vyprali, nic jiného. Prostě si vyprali svoje zasraný dolary, jinak to říct nejde. Koupili si skvělou značku a teď na tom vydělávají. Nevěřím tomu, že do roku 2012 můžou těch 700 miliard splatit. Myslím si, že dřív nebo později pustí klub „Rytířům“, jak se říká v Anglii, nebo nějakým Arabům. Jak to prodají Rusům, bude to podle mě špatný.
O Chelsea…
Nemá tradici, může být první, ale nemá tradici. Jsou to prostě rychlokvašky…
O novém webu Manchesteru City…
To je přesně to, co říkám. Koupíš hráče a oni ti začnou fandit. Ale na historii se nikdo nedívá. Dnes to chodí tak, že se koupí hráč za miliardu, do dvou let je po něm a odchází. Na Manchesteru se mi líbí, že vždycky uměl nakupovat a má taky jednu z nejlepších Akademií na světě. Když to vezmu po válce, tak Bishop. Skvělý hledač talentů. Objevil Duncana Edwardse, objevil George Besta. V tomto byl Manchester vždy hodně dobrý.
O Bestovi…
Kdyby neumřel předčasně Duncan, byl by druhou největší postavou historie United. George byl prostě borec. Byl jak labuť na jezeře, to byla prostě nádhera se na něj dívat. Běžel, měl neskutečný přehled o baloně, přešel pět šest hráčů a dal gól. To z našich současných hráčů dokáže jen Ryan Giggs. V současnosti není mezi fotbalisty nikdo kromě Ryana, kdo by to dokázal. Nejde o to, že jsem zapálený fanda Manchesteru, ale je to prostě pravda. Ryan stále jede, podobně jako Scholes. Už dvacet let jsou stejní. To jsou prostě Fergieho děti.
Co se mu líbí na Manchesteru…
Na Manchesteru si cením zejména týmového ducha. Nemám rád týmy jako Brazílie a podobně, postavené jen na individualitách schopných rozhodnout zápas. Týmový duch, to je to, co Manchester vždy zdobilo. Podívej se jen na generaci 90. let – bratři Nevillové, Nicky Butt, Johnsen, Irwin, Kanschelskis, Bruce, Pallister. To byl fotbal. V roce 1992 přišel Roy Keane. Podle mě jeden z nejlepších nákupů. Bijec, srdce.
Názor na Messiho…
Messi je dobrý fotbalista, ale myslím si, že ho čekají ještě tak dva roky na vrcholu a zhasne. Neunese slávu. To samý jako Maradona. Jako fotbalista je suprovej, mám ho rád, ale nevydrží. Problém je v tom, že ti fotbalisti mají dnes obrovskou volnost a možnosti. A pak dělají kraviny. Podívej se na Ashleyho Cole. Já už bych ho dnes nekoupil. Dobrý obránce, ale špatná vizitka. Podívej se na Besta, ten se taky pomátl a už se nezvedl. Dal nejhezčího góla kariéry v Americe a zbláznil se
Říkal jsi, že fandíš 22 let. Teď je ti 30 takže mi z toho vychází, že klub podporuješ od svých osmi let. Jak se mladý kluk v 80. letech mohl dostat ke klubu jakým je Manchester United?
Úplně náhodou. Můj soused jezdil s kamiónem a často se dostal i do Anglie. A vozil sem věci s tematikou Manchesteru United. Mě to prostě chytlo. Já fotbal hrával a zbožňoval jsem ho. Viděl jsem některý zápasy, viděl jsem Garyho Pallistera, dal fika a já na něj hleděl jak puk. Ta radost, když Fergie slavil v roce 1993 první titul, to tě prostě nadchne. I ta historie na tebe dýchne, to je prostě něco úžasnýho.
Říkal jsi, že jsi strávil šest let v Anglii. Můžeš říct něco o pobytu tam, jak jsi se tam dostal?
Šest let jsem tam byl s kamarádem, ale o tom se nechci bavit, protože kamarád mi umřel na rakovinu. Vyrůstal jsem vedle něj odmalička, do dneška je to pro mě rána a já to špatně rozdýchávám. Tohle téma opravdu není pro mě teď příjemný a nechci o tom mluvit, omlouvám se.
Šest let v Anglii. Co třeba hospody, stadion, komunita United. Jak to tam funguje?
Funguje to tak, že nesmíš mluvit jiným jazykem než angličtinou. V hospodě před zápasem nebo po něm je to skvělý. Oni se sejdou a vystupují jako firma. Oni si neříkají chuligáni. Považují se za firmu. Šéfovi se říká boss. Ten měl asi 150 cm ale k tomu se nedostal nikdo. Ukazovali mi bitky na videích, dali si sraz a pobili se. Ale šéfovi se nikdy nesmělo nic stát. On měl kolem sebe jakousi osobní gardu a ta by se nechala radši pozabíjet než aby někdo ublížil bossovi. Takhle to tam funguje. Největší problém je s Millwallem. To jsou nejhorší fanoušci na celým světě.
Oni mezi sebe radši vezmou Korejce nebo Vietnamce než Čecha nebo Slováka. Oni nás neuznávají jako národ. Třeba Karel Poborský když tam přišel tak spousta Angličanů nevěděla, že existuje Česká republika. Přitom Manchester hrál v 70. letech s Duklou Praha, jedním z nejslavnějších českých klubů, který Manchester dokonce dokázal porazit.
Viděl jsi film Hooligans?
Viděl jsem ten, jak tam hraje ten herec z Pána prstenů. A ten je podle pravdy. To jsem se ptal svýho kamaráda a ten mi říkal, že je to fakt podle pravdy. Líbí se mi, jak je ten film udělaný.
Keano o svém snu založit hospodu Manchesteru United…
Chtěl bych si založit hospodu Manchesteru United. Vím, že Manchester jako klub tohle podporuje. Má svoje hospody v New Yorku, kam chodí mimo jiné zpěvák U2 Bono Vox, nebo velký fanoušek United Robin Williams. Na Maltě jsou taky hospody Manchesteru, ale ta v NY je největší. Byl tam jeden můj kamarád a ten se vyfotil s Bonem.
Chtěl bych vystavit svoje dresy, co mám doma, ve svojí hospodě. Mám jich 60 a moc si přeji je jednou někde vystavit. Protože takových na světě moc není a já bych byl rád, kdyby se to uskutečnilo a my to dali dohromady.
Keano, tvůj nejoblíbenější hráč současnosti?
Ryan Giggs. Z cizinců, kteří nevyrostli v klubu tak Wayne Rooney. Sice přišel z Evertonu, ale já ho považuju za našeho hráče a myslím si, že už teď je z něj legenda. Myslím si, že nikdy neodejde a to ani kdyby za něj někdo nabídl 5 miliard. Paul Scholes taky super hráč. Z těch novějších tváří pak jednoznačně Antonio Valencia. To byl si myslím skvělý nákup.
Nejlepší hráč historie?
George Best! Pro tu svoji drzost, se kterou se na hřišti prezentoval. On byl prostě baletka. Podíval se a jel. Ale taky neunesl slávu. Duncana Edwardse sem viděl jednou jedinkrát, v osmi minutovém záznamu utkání Manchesteru United s Bělehradem, ale to je prostě takové černobílé, člověk si to úplně neužije. Do 90. let o Duncanovi nikdo neviděl. Já ho poprvé viděl někdy v roce 1994 v Hattricku. Sám Pele řekl, že kdyby Duncan nezemřel v 21 letech, stal by se z něj nejlepší hráč historie fotbalu. Ale v Anglii na něj nezapomněli. Do dneška tam má na kostelech svoje kresby.
K fenoménu Berbatov…
Líbí se mi pro svou drzost a vyzývavost. Někteří si stěžují na to, že stojí a nevrací se. Ale on má myšlenku v přihrávce, podrží balón a správně ho dá. Ferguson ale udělal chybu, že postavil vše na Rooneym. Bylo jasné, že to zranění musí přijít. Teď je to pro Berbatova těžké. Ale rozhodně si myslím neprodávat!
Rooney tuto sezónu…
Myslím si, že tento rok získá Wayne Zlatý míč. Předpokladem je to, aby Anglie postoupila co nejdál na Mistrovství světa, ale pokud se jim to podaří, myslím si, že o novém majiteli bude rozhodnuto.
Kdyby sis mohl vybrat jednu posilu, která by pro příští sezónu přišla, kdo by to byl?
Určitě by to byl Angličan. A řeknu jméno Steven Gerrard. To je luxusní fotbalista. Myslím si, že je to srdce Liverpoolu, ale i tak je to jediný hráč, za kterého bych utratil miliardy. Protože já nepotřebuji útočníka, já potřebuji srdce. Proto bych i z Rooneyho udělal středního záložníka, stáhl bych ho do středu pole a před ním nechal hrát Berbatova a Valenciu. Antonio má perfektní centry, dokáže proniknout, balón dá. Myslím si, že by to fungovalo. Wayne je buldok, kterého řadím vedle Roye Keana a Erica Cantony. Také jde 90 minut za svým cílem a snaží se udělat všechno pro tým. Wayne je srdce, a srdce by mělo být uprostřed hřiště.
Co Darren Fletcher, má na to, aby z něj jednou vyrostl Roy Keane?
Ne, Roye nenahradí nikdo. Darren je skvělý fotbalista, ale je to už jiná éra dnes. Když Alex koupil Roye z Nottinghamu, byl to podle mě nejlepší Alexův nákup za celou dobu jeho působení u United. Když bych měl Roye k někomu přirovnat, tak pro mě znamená tolik jako Charlton. Je to půlka Besta. Stejně tak i Ryan Giggs, který je celý George Best.
Výše napsané je opravdu pouze výběrem toho, co jsme za celý večer stihli probrat a co se do tohoto článku prostě nemohlo vejít.
Ještě jednu věc jsme dlouhé minuty a snad i hodiny probírali. Otázku oficiálního fanklubu Manchesteru United v "Československu". Je to otázka poměrně aktuální a k jejímu vyřešení bude třeba i zapálený a hlavně oddaný přístup Vás, fanoušků, které tímto upozorňuji na to, že chceme dát do pohybu proces, na jehož konci by v dohledné době mělo být právě založení oficiálního fanklubu. Více k tomuto se dozvíte v následujících dnech formou samostatného článku.
Věřím, že Vás Keano rozhodně nenudil a že jste si z jeho povídání udělali obrázek o tom, o jakého fanouška se jedná. Jeho nejčastější frází bych ho charakterizoval asi takto: "Nejsem žádná rychlokvaška a nesnáším fanoušky Manchesteru, kteří jsou!"
Tímto chci Keanovi ještě jednou poděkovat za jeho čas, který mně i Vám věnoval. Určitě tu o něm neslyšíme naposledy.