Proč byli svěřenci Sira Alexe Fergusona vyřazeni z Ligy mistrů Bayernem Mnichov a kterým největším problémům nyní Sir Alex Ferguson čelí?
Německý fotbalový klub Bayern Mnichov ukončil letošní putování Manchesteru United Ligou mistrů ve čtvrtfinále. Pro anglický klub je to určitě zklamání, jelikož od roku 2006 se klub vždy probojoval minimálně do semifinále soutěže.
Jelikož minulý týden United prohráli i s Chelsea na Old Trafford, začíná se vzdalovat pomalu i ligový titul. Co přijde příště a kterým problémům nyní bude Sir Alex Ferguson po vyřazení z Ligy mistrů čelit?
Jaké jsou tři hlavní problémy, které Manchester United provázejí v této sezoně?
Peníze
Různé zprávy přicházejí z Manchesteru ohledně letních přestupových plánů a kolik peněz Manchester United utratí za vylepšení kádru. Výkonný ředitel Manchesteru United David Gill začátkem tohoto roku naznačil, že tým má k dispozici 80 milionů liber, které utržil z prodeje Cristiana Ronalda do Realu Madrid. Manažer United Sir Alex Ferguson ale začátkem tohoto týdne uvedl, že nepředpokládá větší výdaje na nové posily. Ferguson tak je buď spokojen s kádrem, který má k dispozici, anebo peníze, které bude mít k dispozici na útratu nových hráčů, nestačí na ty hráče, kteří by to týmu přinesli potřebnou kvalitu. Skotský manažer už dříve naznačil, že přestupové částky jsou v poslední době hodně přemrštěné, ale pokud týmy jako Manchester City a Real Madrid budou tyto vysoké ceny vyplácet, stanou se tak běžnými cenami a Manchester United tak bude muset taky zainvestovat trochu více nebo bude muset zůstat stát stranou. Dluhy klubu vy výši 716,5 milionu liber ale United nedělají celou situaci jednodušší.
Tým stárne
Sir Alex Ferguson se v odvetném utkání proti Bayernu Mnichov rozhodl nepostavit do základní sestavy zkušené borce jako jsou Ryan Giggs, Paul Scholes nebo Gary Neville. Všichni tito hráči jsou pomalu ale jistě na sklonku své fotbalové kariéry. Edwin Van der Sar má 39 let a také už má svá nejlepší léta zasebou. Rio Ferdinand už oslavil 31. narozeniny a zdravotní problémy začínají kapitána anglické reprezentace zlobit více a více. Michael Owen má 30 let a Dimitar Berbatov 29 let. Na druhé straně má ale Manchester plno nadějných mladých fotbalistů v čele s Waynem Rooneym, kterému je teprve 24 let a nejlepší fotbalové léta tak má ještě před sebou. Časté nasazení Giggse, Scholese a Neville naznačuje, že Ferguson těmto mladým hráčům ještě docela ne zcela důvěřuje.
Dimitar Berbatov
Představte si sami sebe v roli Dimitara Berbatova. Jak byste se cítili, kdyby ve čtvrtfinále Ligy mistrů místo vás dostal přednost napůl-uzdravený Wayne Rooney? Posazení bulharského útočníka v dvojzápase s Bayernem Mnichov na lavičku náhradníků jako by shrnulo jeho dosavadní vystoupení na Old Trafford, kde přišel v září roku 2008 za rekordní částku 30,75 milionu liber. Když má Manchester United nastoupit k nějakému klíčovému utkání, usedá Berbatov na lavičku náhradníků. O svých kvalitách tak zatím nepřesvědčil. 26 branek v 81 utkáních není moc dobrá vizitka a i přes podporu fanoušků za vysoké nasazení a dobrou týmovou hru stojí Berbatov za očekáváním. Když přestupoval na Old Trafford, čekalo se od něj určitě více. Po odchodu Ronalda a Téveze se mu nepodařilo zaplnit jejich místa.
Kdo je v ohrožení?
Je všeobecně známo, že Sir Alex Ferguson se dokáže pěkně naštvat, a na letošní Ligu mistrů se bude dívat z pohledu Manchesteru United jako na selhání. Možná proto bude donucen udělat nějaké změny. Největší otazník se pravděpodobně vznáší nad budoucností Michaela Carricka. Jeho slabý výkon z minulé sezony ve finále Ligy mistrů proti Barceloně jakoby se přenesl i do letošní sezony této evropské soutěže. Anglický záložník v utkáních proti Bayernu vyhořel. Pokud se Owenu Hargreavesovi podaří vrátit do plné kondice a do bývalé formy, stane se z Carricka pravděpodobně obětní beránek, zvláště poté, co se v poslední době hlásí se svými skvělými výkony mladý Darron Gibson. Berbatov je dalším hráčem, který se může obávat nejhoršího. Proti Bayernu měl šanci zachránit United, ale marně. Anderson, který momentálně marodí s poraněným křížovým vazem, je dalším hráčem, který se po návratu musí zlepšit.
Koho Manchester United potřebuje koupit?
Vše bude záležet na tom, kolik Sir Alex Ferguson dostane finančních prostředků na nákup nových posil. Pokud by dostal slíbených 80 milionů liber, mohl by se zaměřit na francouzského útočníka Realu Madrid Karima Benzemu, kterému se po přestupu z Olympique Lyon v novém působišti nedaří. Obránce Chris Smalling už na Old Trafford podepsal smlouvu, ale dánský obránce Palerma Simon Kjaer je dalším možným cílem. Slovenský ofenzivní záložník Neapole Marek Hamšík je ceněn na 25 milionů liber, což není nějak extrémně vysoká cena. Manchester United ale potřebuje dalšího útočníka. Hodně se mluví o útočníkovi Wolfsburgu Edinu Džekovi, ale první volbou zůstává Benzema. Jelikož Van der Sar už brzy oslaví 40. narozeniny, měl by se Sir Alex podívat po novém brankáři a jako nejvhodnější kandidát se jeví brankář Lyonu Hugo Lloris. Nicméně, Olympique Lyon bude požadovat za francouzskou reprezentační jedničku vysoké odstupné.
Na co by se měl Manchester United zaměřit?
Co nejdříve by se měla vyřešit budoucnost Wayna Rooneyho. Rooney se během posledních měsíců stal pro Manchester United nepostradatelným hráčem. Jeho absence se jasně projevila v důležitém utkání proti Chelsea i v utkání proti Bayernu, kdy musel střídat. Sir Alex Ferguson musel riskovat jeho nasazení do utkání s Bayernem, protože to je nejdůležitější hráč týmu, který hraje s velkou bojovností a nasazením. Na hřišti vždy nechá všechno. Jednání o novém kontraktu by měla začít na konci sezony. Rooneyho současný kontrakt vyprší za dva roky. Nezáleží na tom, koho United v létě koupí, ale přesvědčit Rooneyho k podepsání nového pětiletého kontraktu by bylo určitě nejlepším možným obchodem.
P.S. Tato úvaha nepochází z mé hlavy, takže případnou kritiku nesměřujte na mě, i když se s některými názory v tomto článku ztotožňuji. 🙂