Budoucnost zálohy United 1/2

Jak bude vypadat naše záloha v příští sezoně?

Manchester United je týmem, který je v historii moderního fotbalu zapsaný zlatým, ne-li diamantovým písmem. V posledních dvou desetiletích ho zdobily ty nejušlechtilejší atributy, jako je fotbalovost, férovost, otevřenost fanouškům, práce s mládeží, či charitativní působení. Jedním z jeho největších klenotů vždy bývala (a já doufám, že navždy bude) rychlá a technická záloha, která však zároveň byla schopná tvrdé defenzivní hry. V tomto článku se zamyslím nad možnostmi naší zálohy pro příští sezonu a zaspekuluju si nad případnými kosmetickými úpravami, které by ji mohly v budoucnu potkat.

Tento článek pojmu jako úvahu nad možnostmi rozestavení hráčů. Ty jsou v podstatě dvě, dnes si představíme tu první:

5 záložníků

Rozestavení, které preferuje v poslední době SAF, ikdyž je známo, že největší úspěchy dosahoval se zálohou čtyřčlennou. Toto rozestavení je reakcí na změny ve fotbale, kdy se herní role jednotlivých hráčů mění v závislosti na průbehu utkání a vytváří se určitá pružnost herního systému bohatá na moment překvapení. V tomto systému jsou herní role napůl fixní, napůl flexibilní, jsme tedy často svědky toho, že krajní záložníci hrají krajní útočníky nebo krajní obránce, středoví záložníci pomáhají jak stoperům, tak útočníkům kombinací nebo přihrávkami do běhu. Je populární tento system nazývat jako "total football", kdybyste na tento výraz někdy narazili, tak již víte, co obnáší.

Střed zálohy skýtá obrovské množství variací defenzivněji či ofenzivněji laděných hráčů. Domnívám se, že United k dokonalosti schází ofenzivně laděný středový hráč, rychlý, kreativní a nebojácný při zakončení, prostě nějaký tunning "dřeváka" Gibsona, který nebýt takové poleno, mohl by na tomto postu nastupovat pravidelně a nemuseli bychom nic řešit. Hodil by se nám tedy hráč v nejlepším věku, to je kolem 22-26 let, fyzický vhodný na anglický styl kopané, který má dost zkušeností z těžkých zápasů a je ochoten dát do svého projevu i kus srdce, což je v United věc nezbytná. Nemůžeme však očekávat, že najdeme dalšího Cantonu.

Jaké tedy máme možnosti?

Dopředu počítám s koncepcí na příští sezónu, budu tedy zahrnovat hráče na hostování i na marodce, kteří by měli být týmu k dispozici už při přípravných zápasech v srpnu. Ideální středovou linií by byly dva defenzivní štíty schopné kombinace a útočení a jeden podhrot s převážně ofenzivním polem působnosti. Skvělým defensivním štítem je Darren Fletcher, který by měl mít místo jasné, za své výkony v letošní sezoně si nic jiného ani nezaslouží. Druhým DMkem by se při dobrém zdraví mohl stát Owen Hargreaves, který je navíc velice kreativní a zkušený. Pokud se vzpamatuje Michael Carrick, mohl by se o jeden z těchto postů ucházet také a nesmíme zapomínat na Andersona, který se letos ukázal jako velice dobrý při napadání ve středu hřiště a vybojoval spoustu míčů. Má před sebou ještě dlouhý růst a je opravdovým univerzálem, může hrát i podhrot, čili útočně laděného středového záložníka, o kterých pouvažuji v příštím odstavci.

Kdo z našeho týmu by mohl hrát ono CAMko? (pozn. red.: CAM = Central Attacking Midfielder) Andersona už jsem zmiňoval, dalším adeptem je Darron Gibson, který mě však čím dál víc přesvědčuje o tom, že jeho jediným talentem je střelba a poziční hra při útočení, což je málo. Paul Scholes na toto místo rozhodně může sem tam naskočit, v minulé dekádě to bylo právě jeho místo a byl na něm zabijácký. Předpovídám mu ještě 2 sezony, ale rozhodně nebude základní volbou pro tento post. Tou by se mohl časem stát Tom Cleverley, kterého tipuju na nejlepšího mladého hráče příští sezony. Je schopný hrát i na boku, i pod útočníkem/y. SAF s ním do příští sezony počítá a já věřím tomu, že se nejméně do 15ti zápasů zapojí, ať jako střídající hráč, nebo rovnou člen základní jedenáctky. Park Ji Sung je dalším adeptem na tuto roli, určitě neřekl své poslední slovo, je to zajímavý archetyp hráče a dokáže přinést hodně zajímavých elementů do hry United. Nesmíme také zapomenout na našeho rytíře Ryana Giggse, který zraje jako víno a při dobré formě by mohl být také velice kvalitním podhrotem. Někomu to možná přijde absurdní, ale já bych si rád představoval dál progress Dimitara Berbatova směrem ofenzivní záložník a zaměstnal ho natvrdo jako hlavní CAM našeho týmu, to pro případ, že se SAF rozhodne neposílit tento post nějakou hvězdnou či talentovanou akvizicí. Vzduchem létají jména jako Gourcuff, David Silva, Hamšík nebo dokonce i Modrić. Myslíte si, že je náš kádr potřebuje? Své názory můžete vyjádřit v diskuzi pod článkem.

Zbývá popřemýšlet nad křídly, ikdyž zde to budeme mít poměrně jednoduché, protože v tomto prostoru jsme, jak už bývá zvykem, opravdu silní. Luis Nani a Antonio Valencia, to je základ, dvě mladá temperamentní ultrarychlá a technická křídla se schopností jak kombinovat, tak centrovat a v neposlední řadě také zakončit. Čeká je ještě karierní růst a mají před sebou svých 5 nejlepších sezon v kariéře. Doufám, že je stráví oba dva v United, smlouvy s nimi máme čerstvé a dlouhé. Ryan Giggs již nemá atributy potřebné k vyčerpávající práci křídelníka, proto s ním do příští sezony počitám spíše do hloubky pole. Park Ji Sung na druhou stranu zápalem a vitalitou jen hýří, je tedy ideálním žolíkem, schopným zaskočit kamkoli do zálohy, srdce má v United, jeho odchod jinam se mi jeví jako nereálný, můžeme na něj tedy spoléhat. Už dříve jsem zmiňoval Toma Cleverleyho, pro nějž je krajní prostor asi nejpřirozenějším útočištěm. V příští sezóně se na něj můžeme opravdu těšit. Nějak se o něm v poslední době přestalo mluvit, ale supertalentem je také francouzský hurikán Gabriel Obertan, který potřebuje pořádně vykrmit a zapracovat na fyzičce a týmové práci. Pokud do toho vloží podobně hodně úsilí a lásky jako třeba Fletch nebo Ronaldo, může se pomalu prosazovat do základního kádru. Jeho rychlost a techniku musíme využít. To samé se dá v podstatě říci i o Zoranu Tosićovi, který hyří kreativitou a bojovností a také má velmi ostré a přesné zakončení, v Anglii ho ale sráží jeho tělesná konstituce. Typově je na tom podobně jako Lionel Messi (a teď se nesmějte a radši se podívejte na toto video, jeho tělo, pohyb a způsob kontroly míče, ať víte, o čem mluvím http://www.youtube.com/watch?v=Jpb7t0y8lmw ), který by si v Premier League taky podle mě moc neškrtl. Snad nad ním SAF nezlomí hůl a neprodá ho někde, kde se z něj stane hvězda, docela tomu i věřím. V Kolínu patří k hlavním oporám týmu. Máme tedy k dispozici 6 křídelníků od vysoce nadprůměrných po elitní, takže byste mohli uznat, že vaše volání po hráčích jako Ribéry či Di Maria je naprosto zcestné. K tomu připojte fakt, že je možné, že k nám zadarmo přestoupí Joe Cole, který by mohl chytit druhou mízu a stát se oporou United. Já osobně tohoto hráče mám rád jako jediného z celého toho modrého afrofrancouzského cirkusu. A jak to vidíte vy? Nebojte se svůj názor sdělit v diskuzi a pamatujte na slušné vychování.

 

Pro větší přehled je zde rekapitulace, kde napíšu post a jeho potencionální zástupce v našem kádru.

DM/CM: Fletcher, Carrick, Gibson, O´Shea, Hargreaves, Anderson, Scholes

CAM: Berbatov, Giggs, Anderson, Park Ji Sung, Cleverley, Gibson

LWM: Nani, Giggs, Obertan, Tosić, Cleverley

RWM: Valencia, Park Ji Sung, Nani, Cleverley

 

Na závěr bych rád dodal jeden podstatný fakt, který je jedinou vadou na kráse tohoto jinak velice atraktivního moderního systému, do kterého United pomalu, ale jistě spěje. Tato formace před sebe pustí jen jednoho hrotového útočníka. Tento fakt vaří krev v žilách spousty letitých fanoušků, zvyklých na rozestavení 4-4-2, o kterém bude řeč v druhé části této mé úvahy, kterou budu publikovat v nejbližších dnech. O útočnících si zapolemizujeme až v dalších částech mých úvah o příštích sezónách United. Pokud jste tento článek dočetli až do konce, zasloužíte si poděkování za Váš čas, který jste nad mými úvahami strávili.

Poznámka: Tento článek je původní úvahou a nejedná se o překlad ze zahraničního zdroje.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.