Zaostřeno na AC Milán

Za pár dní vypukne ostře sledované první utkání osmifinále Ligy mistrů mezi Manchesterem United a AC Milán. Pojďme se společně podívat na našeho italského soupeře.

AC Milán vstupoval do nové sezony s velkým přesvědčením. Majitel klubu a italský premiér Silvio Berlusconi po odchodu Kaka do Realu Madrid vyzval Ronaldinha, aby to byl právě on, kdo povede tým jako vůdce a znovu si vydobyl status nejlepšího fotbalisty na světě. Zatímco Ronaldinho se v posledních letech potýkal se ztrátou formy, určitě patří mezi klíčové postavy Rossoneri.

Mnoho respektu ale musí jít směrem k muži, který na lavičce italského klubu nahradil Carla Ancelottiho – Leonardovi. Mnozí odborníci byli jmenováním Leonarda na pozici hlavního trenéra klubu překvapeni. Není divu, bývalý záložník AC Milán totiž v klubu sloužil jako skaut a pracoval v administrativě, nikdy předtím netrénoval.

 

Po špatném vstupu do sezony (pouze tři výhry z úvodních osmi zápasů) se tým sice zvedl, ale v posledních čtyřech ligových utkání tým vyhrál pouze jednou a to doma nad Udinese. Nedávno AC Milán musel překousnout porážku od svého městského rivala z Interu. V současnosti je AC v italské lize na druhém místě, když na vedoucí Inter ztrácí osm bodů. Před třetím AS Řím má tým náskok pouze jediného bodu.

Leonardo se pokouší pokračovat v taktice, kterou týmu naordinoval Carlo Ancelotti, který před začátkem sezony odešel do Chelsea. Některé změny ale byly nutné. Systém italského klubu vypadá v mnoha ohledech stejně jako tomu bylo za doby Ancelottiho, ale odchod brazilského záložníka Kaka do Realu Madrid znamenal, že tým se už nebude spoléhat na jednu fotbalovou superstar. Stejně jako jeho předchůdce, tak i Leonardo je otevřen změnám v taktice, ale nejraději preferuje systém 4-3-3. Tuto taktiku Leonardo naordinoval svým svěřencům možná i díky tomu, že v Marcu Borriellovi má tým skvělého zakončovatele. Naposledy byl takovým hráčem asi Oliver Bierhoff před desetiletím.

 

Borriello by byl ale prvním, který by vám řekl, že není žádnou superstar. Nicméně, pro AC Milán je velmi důležitý. Jeho fotbalová kariéra byla často provázena zraněnými, ale nyní to vypadá, že je všemu konec a on se konečně mohl chopit své šance. Borriella v útoku většinou doplňují Brazilci Ronaldinho a Pato. Ronaldinho už možná ztratil něco na své rychlosti, ale i přesto se pořád dokáže prosadit v souboji jeden na jednoho. Velkou hrozbu představuje také při exekuci přímých kopů a pořád dokáže vymyslet něco, co v dané chvíli nikdo nečeká. Svým spoluhráčům předkládá spoustu skvělých přihrávek a podařilo se mu vstřelit už i několik branek. Další Brazilec Pato prožívá po loňské skvělé sezoně docela útrum. Stále mu je ale teprve 20 let, je velmi rychlý, kreativní a dobře se umí orientovat i ve vzduchu. Je jenom otázkou času, kdy se dostane do své skvělé formy.

Jedinou jistotou v záloze je vytříbený tvůrce hry Andrea Pirlo. To on je mozkem celého týmu a to i přesto, že ve srovnání s předešlými sezonami, mu ne všechno optimálně vychází. Velkou měrou se na tom podílí fakt, že Milán nyní hraje hodně na Borriella. Pirlo bude v záloze doplněn některými z těchto hráčů – Massimo Ambrosini, Rino Gattuso, Clarence Seedorf a také David Beckham.

 

Když dlouholetý kapitán AC Milán Paolo Maldini skončil s fotbalem, Massimo Ambrosini ve své 11. sezoně v klubu, je nejdéle hrajícím hráčem AC Milán a proto dělá v týmu kapitána. Je to opora týmu, skvěle hrající defenzivní záložník, stejně tak jako dravý Gattuso, který se teprve nedávno vrátil do sestavy italského klubu poté, co marodil. Clarence Seedorf je další známou tváří, kterému se povedlo vyhrát Ligu mistrů ve třech různých klubech. Na San Siru si odkrouhává už sedmou sezonu a pro tým je přínosný svojí tvořivostí a technikou.

Co se týče Davida Beckhama, tak asi víte, co máte čekat – vysoké nasazení, skvělé přímé kopy a um být ve správný čas na správném místě.

V obraně AC Milán spoléhá na zbrusu nové partnerství – Thiago Silva a Alessandro Nesta. Brazilský reprezentant Thiago Silva rychle zapadl do sestavy týmu, zatímco Alessandro Nesta se po zranění vrací do skvělé formy. Tito dva tvoří základ obrany, na krajích jsou pak doplňováni buďto mladýmu Lucou Antoninim a Ignazio Abate nebo zkušenými Massimem Oddem, Markem Jankulovským a Gianlucou Zambrottou.

 

Když se brankář Christian Abbiati v létě zranil, mnoho lidí se obávalo nejhoršího, ale Nelson Dida se zotavil a získal si zpět post brankářské jedničky. I když už není na takové úrovni, na které byl zhruba před pěti nebo šesti lety, špatné období a pokles formy v posledních dvou letech už je také pryč.

V tomto ohledu Dida představuje tzv. Leonardův účinek – schopnost zregenerovat hráče, kteří už měli být údajně za svým zenitem (Ronaldinho), kteří jsou pořád zranění (Nesta), nebo prostě kteří nejsou dost dobří (Dida, Borriello). Za celkem levný peníz získal v lednu 2009 obránce Thiaga Silvu a na hostování také Davida Beckhama a vypadá to, že našel způsob, kterým to bude fungovat.

AC Milán už ale nemá pověst nepřekonatelného týmu. Pato je z formy, záloze a útoku chybí rychlost, obrana také nehraje úplně nejlépe a od brankáře Didy můžete čekat ledacos, i nějakou tu minelu. I přesto ale můžeme pořád říct, že tým předvádí pěkný fotbal plný zábavy a pobavení.

Dny velké slávy už má Milán možná za sebou, ale i přesto stále představuje velmi kvalitní tým, proti kterému se nehraje zrovna nejlépe.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.