Poslední vyjádření výkonného ředitele Davida Gilla byla poněkud nešťastná. Ochočili si snad Glazeři i jeho?
S platem 1,8 milionu liber ročně výkonný ředitel Manchesteru United stěží vysloví křivého slova proti majitelům z „emériky“, pochopitelně. Avšak místo toho, aby se chopil koštěte a zametl si před svým prahem, se dokonce pokusil přejít do útoku proti stále vyššímu počtu prozíravých (a svým způsobem ponižovaných a podváděných) fanoušků. Zaměřuje se totiž na další a další vypouštění dezinformací o klubu do médií.
David Gill se stal generálním ředitelem United v roce 2001, kdy byl povýšen z funkce finančního ředitele. Nutno také jedním dechem dodat, že příchod Glazerů do klubu otevřeně podporoval, a to minimálně od podepsání dohody o převzetí klubu. O předchozích sympatiích můžeme spekulovat, ale pravdu se nikdy nedozvíme. Proti veřejně prezentované náklonnosti k Tunel s.r.o z USA nemám nic, i když si o tom myslím své. Co si ale dovolil tento víkend už začíná zavánět kolaborantstvím. Proti stále sílícím protestům fanoušků proti finanční zpronevěře klubu a zeleno-žluté revoluci se ohradil slovem „směšné“ a tvrdí, že by fanoušci měli být pyšní, kam v současnosti klub směřuje. Kam směřuje se můžeme pouze a jen dohadovat, ale pozorovací smysl máme všichni dobrý. A ten nám praví, že klub směřuje tam, kam slunce nesvítí. Bez pardonu. Gill tedy musí být zřejmě masochista, když je se současnou situací spokojen. Jiné vysvětlení mě nenapadá.
Na jednom setkání Glazerových odpůrců konané v hospodě Stretford padl dokonce návrh přijít na odvetné utkání s AC Milán dne 10.března až 10 minut po začátku utkání na stadion. To Gill agresivně odmítá: „Chtěl bych apelovat na fanoušky, aby byli rozumní a stáli za svým klubem.“ To sedí od člověka, který stál vždy za Glazery a nasadil obchodní model, který žene United do záhuby. „Jsme velmi dobře fungující klub a když se podíváme co se děje v klubech jiných, měli by být fanoušci hrdí, jak to vypadá v Manchesteru United. Ten protest nemá žádný smysl a k ničemu nepomůže. Milán bude těžký soupeř a my si nemůžeme dovolit, aby fanoušci chyběli. Tak neprotestujte tímto směšným způsobem,“ nesundává růžové brýle Gill. Navzdory 716 milionovému dluhu je David Gill schopen toto veřejně prohlásit? Navíc bez jediného pocitu pokrytectví…
Gill také trvá na tom, že Sir Alex Ferguson finanční prostředky inkasované za odchod Cristiana Ronalda vynaloží na získání posil v nadcházejícím létě. Po Antoniu Valenciovi, Gabrielu Obertanovi a zadarmo příchozímu Michaelu Owenovi totiž Fergie přivedl v zimě čtvrtou a poslední posilu v podobě Chrise Smallinga, a to vše dohromady „jen“ za 28 milonů liber. „Majitelé pochopili, že musí tuto finanční částku (80 milionů za Ronalda, pozn. Guetta) vynaložit na příchod posil, aby klub udrželi na výslunní a aby byl stále lákadlem pro ty nejlepší fotbalisty světa. A to bude přinášet výsledky i mimo hřiště. Uvažují dlouhodobě,“ řekl Gill pro BBC Radio.“Nemám ponětí o tom, kolik hráčů v létě přijde. Plánujeme celoročně, ale na přestupy by mělo být uvolněno okolo 55 milionů liber. Máme finanční prostředky převyšující 100 milionů liber, takže budeme v příštích měsících posuzovat mužstvo a na přestupní trh v létě půjdeme s jasným záměrem,“ odtajňuje plány do budoucna. Myslím ale, že se jedná pouze o čistý populismus a žádných velkých posil se v létě nedočkáme. Přijdou pouze „malé ryby“, jako tomu bylo letos v létě v podobě Valencii nebo Obertana. Jedná se tak podle mě pouze o krok, který má fanouškům United „zavřít huby“. Tomu nahrává i fakt, že ročně Sir Alex dostane na přestupy 25 milionů liber. V době krize a Glazerových dluhů je to částka opravdu obrovská a myslím, že i nereálná. Na druhou stranu se oněch 55 milionů liber na přestupy se klidně najít může, ale scénář by to nebyl bůhvíjak optimistický. Při Glazerově stylu řízení klubu a jeho dluzích si s přehledem řekne, že ho 55 milionů dluhu navíc přece nezabije. Peníze tedy obětuje a ničení klubu bude pokračovat dál. Krajní možností může být prodej Wayna Rooneyho do Realu nebo Barcelony. Klubů, které mají o útočníka Albionu eminentní zájem. To by se 55 milionů liber na posily našlo jedna báseň. Odchod Wazzy ale Gill popírá: „Wayne má smlouvu až do roku 2012. Chce zůstat na Old Trafford a to samé chceme i my. Všechno se vyřeší na konci sezony a doufáme, že podepíše další smlouvu na dobu určitou. Je mu 24 let a má nejlepší léta před sebou. Jen málo hráčů chce United opustit a britové už vůbec ne.“ To samé ale tvrdil i v Ronaldově případu a jak to nakonec dopadlo. Věřit Gillovi je velice diskutabilní. Stejně tak, jako je diskutabilní setrvání Wayna Rooneyho na Old Trafford. V Glazerově kapse už skončilo 80 milionů za Ronalda. V případě, že odejde i Rooney, tak tam skončí i tyto peníze. Fanoušci totiž do základů vypálí ne jeden Glazerův dům, ale rovnou všechny. A za něco si novou haciendu přece pořídit musí…
Dalším znepokojujícím faktem je prohledávání a šacování fanoušků před vstupem na stadion. Důvod je jediný- pobuřující transparenty. Už minule jsem upozorňoval na vyvedení dvou fanoušků z kotle Stretford End poté, co rozprostřeli transparent s heslem LUHG. Kontroly při vstupu na stadion mají být pouze vyšším levelem v boji proti svobodě projevu. Místo na potlačování základních lidských práv by se měl Gill a jeho američtí kumpáni více zaměřit na likvidaci onoho dluhu jinak, než vydáním dluhopisů ve výšce 500 milionů. A aby toho nebylo málo, David Gill také nedokázal vyvrátit tvrzení, podle kterého odsaje Glazer dalších 127 milionů liber z klubové kasy, a to vše jenom za tento kalendářní rok. Důvod je prostý, a sice splácení pohledávek a tzv. payment in kind ve výši 200 milionů liber, které se staly prioritou celé povedené rodinky. Nedokázal to však proto, že na to prostě není omluva a žádné racionální vysvětlení.
Jak se říká, peníze vždy až na prvním místě. Podle tohoto hesla se zřejmě řídí i náš David. Dělat nohsleda Glazerům se přece vyplatí. Že to hraje na obě strany pozoruji už delší dobu. Blíží se ale chvíle, kdy se bude muset rozhodnout, zda odolá vábení peněz a udělá to nejlepší pro klub, nebo dál bude sympatizovat s Glazery a po jejich pádu v „soudný den“ padne s nimi.