V dalším kole anglické nejvyšší soutěže porazil Manchester soupeře z Burnley a vrátil jim tak podzimní porážku.
Dalo by se říci, že to byl zápas dvou velkých návratů a jedné velké premiéry. Do sestavy se po dvanáctizápasové přestávce vrátil Edwin van der Sar a také Luis Nani, který doléčil své zranění. Na straně druhé to byla premiéra pro nového manažera Clarets Briana Lawa, jenž převzal tým tento týden po odchozím Owenu Coylovi. Ten totiž odešel do Boltonu a uvolněná pozice manažera byla obsazena právě Lawem, bývalým hráčem Burnley. Po vzoru přísloví „nové koště dobře mete“ bylo tedy jasné, že se hráči Clarets budou chtít novému manažerovi ukázat a tím pádem nečekalo fotbalisty Manchesteru nikterak lehké utkání.
A od úvodních minut to tak i vypadalo. Hned na začátku utkání se sice o nůžky pokusil Rooney, ale nemířil přesně. Pak se už začali prosazovat hráči Burnley, kteří dobře kombinovali a nepustili United k počátečnímu náporu. V 7. minutě Nani zahrál rohový kop tak špatně, že trefil prvního hráče u přední tyčky. Ten odvrátil míč do bezpečí, přičemž dokonce našel Nugenta. Výsledkem byl protiútok, který ale Fletcher nedokázal přesně zakončit možná i díky sprintu Carricka, který se poctivě vrátil a svou dotěrností nenechal Fletcherovi více klidu v zakončení. Po dalších deseti minutách nezáživného fotbalu se na hřišti konečně začalo něco dít. Valencia přízemním centrem našel Naniho na hranici vápna, ten ale balon netrefil div si neutrhl nohu, míč přebral Berbatov a zakončil. Bohužel nad. Ve 20. minutě pěkně zakombinovali Clarets, když United zavřeli do zámku, až na pár přihrávek z křídla na střed a zase zpět z toho ale nic nebylo. Od této chvíle se Burnley skoro nedostali za polovinu. Tlak United narůstal a do vápna Clarets létal jeden centr za druhým. Bohužel ale jen z pravého křídla, protože na tom levém jakoby se Nani vypařil. K hlavičce se několikrát dostal Rooney, ani jedna ale vážněji neohrozila branku. Ve 31. minutě Valencia zajel Fletchera tak, že se muselo ošetřovat, žlutou kartu ale záložník United nedostal. Ihned po navázání hry podrazil Scholes Macdonalda, ale žlutou neuviděl ani on. Po dalších pěti minutách musel být Fletcher dokonce vystřídán. Na vině bylo zřejmě zranění, které mu přivodil Valencia předchozím zákrokem, do hry se tak podíval Thompson. Závěrečný tlak na konci poločasu branku i přes velkou snahu nepřinesl. Nejprve se totiž Scholes nedohodl s Berbatovem, Rooney ze stoje těsně minul a Naniho nůžky, kterými se asi po patnácti minutách připomněl, že vůbec hraje, v brance taky neskončily. První poločas tak skončil 0:0.
Ten druhý začal přesně tak, jak první skončil. Tlak United pokračoval a ihned po rozehrávce se k hlavičce dostalScholes, Jensen ale bez problémů zasáhl. V 53. minutě Evra prošel, ač faulován, mezi třemi kužely v dresech Burnley a našel zpětnou přihrávkou volného Rooneyho, ten bohužel přestřelil. Další střelecký pokus Naniho se neujal stejně tak, jako Berkův, jenž nastřelil tyč. Zdálo by se, že bude platit nedáš-dostaneš. Po rychlém protiútoku se totiž míč dostal k Nugentovi a ten přesprintoval Garyho, jenž by nestíhal ani ve svých nejlepších letech. Naštěstí však útočník Clarets minul branku. Nedáš-dostaneš tedy platilo na druhé straně o chvilku později. Po ose Nani-Rooney-Berbatov se míč dostal k poslednímu jmenovanému a z úhlu po sražené střele překonal bulharský reprezentant Jensena- 1:0. O tři minuty později mohlo být vyrovnáno. Tentokrát si totiž udělal kužely skvěle hrající Eagles z obránců United, ale v dobré pozici, do které se kličkováním dostal, jen slaboučce vystřelil. Trest tak přišel opět na druhé straně. Berba se po pěkné kombinaci dostal tváří v tvář Jensenovi. První střelu sice gólman Clarets vyrazil, bohužel však jenom k Rooneymu, který si mazácky nejprve položil jednoho obránce, poté i samotného Jensena a v nejvhodnější chvíli uklidil míč do sítě- 2:0. V ten moment bylo po zápase a na hřiště se tak mohli podívat i další hráči. Po předchozím střídání Carricka Andersonem se do hry dostal i Owen s Dioufem. Odešel muž zápasu Rooney a také Berba, jenž potřebuje šetřit dobře známé koleno. Šanci zdramatizovat zápas měl Thompson, trefil ovšem jen tyčku, a tak stav zůstal stejný. V posledních deseti minutách už se spíše dohrávalo. United drželi míč a snažili se neinkasovat. Už už vyhlíželi konečný hvizd, když kde se vzal, tu se vzal Mame Biram Diouf. Dlouhý nákop Valencii jakoby nazdařbůh Jensen podcenil a Diouf důrazně přehlavičkoval brankáře Clarets- 3:0. V nastaveném čase posledním rušným momentem zápasu byl přímý volný kop Burnley, který ale van der Sar skvěle zneškodnil. Povinné vítězství se tak stalo skutečností a Manchester si tak připsal další 3 body.
Sestavy:
Manchester United: Sar- Neville, Brown, Evans, Evra- Valencia, Carrick (65´ Anderson), Scholes, Nani- Rooney (73´ Diouf), Berbatov (73´ Owen)
Burnley: Jensen- Maers, Edgar, Duff, Jordan- MacDonald (73´ Gudjonsson), Alexander, Eagles (83´ Blake), Elliot- Nugent, Fletcher (35´ Thompson)
Branky: Manchester United: 64´ Berbatov, 69´ Rooney, 92´ Diouf
Návštěva: 75 120 diváků
Rozhodčí: Lee Probert
Statistiky: – Držení míče 69%-31%
– Střely celkem 20-12
– Střely na branku 10-6
– Rohové kopy 7-1
– Offsidy 3-1
– Fauly 13-8
– Žluté karty 0-0
Hodnocení jednotlivých hráčů Manchesteru United:
Edwin van der Sar (7,5)– Návrat mezi tři tyče se podařil nejen jemu, ale s ním v zádech hrála celá obrana jistěji. Neměl moc práce, ale ošemetné situace, kdy se vrhl pro míč pod nohy útočníků Burnley bylo přesně to, co Kuszczakovi s Fosterem chybí. Jeho přehled ve vápně je neopakovatelný. V nastavení skvěle zasáhl po přímém kopu Elliota. Skvělý, sebejistý, vyrovnaný výkon.
Gary Neville (6,5)– Kapitán Manchesteru United v prvním poločase dost kazil centry. Kombinace s Valenciou po zemi byly efektní, ale co naplat, když se mu nepodařilo správně ocentrovat. Párkrát se mu to sice podařilo, branka z toho ovšem nebyla. Celkově působil dobře až na dvě zaváhání. První v úvodu utkání, kdy se Fletcher dostal po protiútoku do zakončení, se jakoby zapomněl po rohovém kopu vrátit a vzadu chyběl. Podruhé to bylo ve sprinterském souboji s Nugentem, kde měl lépe pozičně vykrýt případnou přihrávku a k šanci vůbec nemuselo dojít.
Wesley Brown (6)– Naprostá klasika od něj. Dozadu naprosto spolehlivý. Nebyl dnes moc vidět, prakticky z celé obranné čtveřice asi nejméně. A to je možná dobře. Nemusel řešit žádnou ošemetnou situaci a odehrál si své.
Jonny Evans (6)– Naprostý duplikát Browna dnes. Oba byli jistí, žádné krizové situace řešit nemuseli. Dopředu byl aktivnější než jeho kolega. Na centr se dopředu dokonce jedenkrát vysunul ne na rohový kop, ale protože to vyplynulo ze hry. To jenom dokazuje jistotu, jakou se Sarem v zádech celá obrana má.
Evra (7)– Standardní výkon, na jaký jsme zvyklý. V souboji 1 na 1 opět skvělý, útoky po levém křídle táhl hlavně on, Nani mu moc sekundovat nestíhal. Když v 53. minutě prošel mezi třemi hráči Burnley poté co byl faulován, upadl, zvedl se a pokračoval, musel nejeden fanoušek zajásat, jakého že bojovníka v týmu máme. Skvělý jako obvykle.
Valencia (7,5)- Kombinace s Garym, jak už byl napsáno mu šla. Problém nastal, pokud měl ocentrovat. Většinou trefoval prvního hráče Burnley, nebo Rooney s Berbatovem nedokázali přesněji zakončit. To nic nemění na faktu, že byl asi nejaktivnějším hráčem prvního poločasu. Drtivá většina akcí šla přes pravou stranu a právě Valenciu. S produktivitou už to bylo horší. Ve druhé půlce v nastoleném trendu pokračoval, ovšem opět bez gólového efektu. Nicméně i tak podal dobrý výkon, jelikož neustále zaměstnával obranu Clarets.
Carrick (6)- Během zápasu asi druhý nejneviditelnější hráč po Brownovi. Dobře bránil a spolu s Paulem vládli středu hřiště odkud předávali přihrávky na křídla. Ty byly mnohem aktivnější dnes. Své defenzivní úkoly si dnes na 100% splnil a po vstřelené brance United vystřídal za Andersona.
Scholes (6,5)- Směrem dopředu aktivnější ze středové dvojice. To už je ale zarytým pravidlem, když hrají tito dva spolu. Několikrát se propracoval do zakončení, dvakrát dokonce hlavou, branka z toho ovšem nebyla. Jeho přehled, klid a schopnost otočit hru dnes dělalo Burnley problémy, častokrát z toho totiž pramenil nebezpečný centr Naniho či Valencii.
Nani (6,5)- Na začátku sice aktivní, ale v kombinační hře kazil. Poslal pár nebezpečných centrů, ale úderem 25. minuty jakoby se vytratil. Vědět o sobě pořádně dal až nůžkami v závěru poločasu, které Jensen vytlačil na roh. V druhé půlce už si vedl lépe, ale pořád to nebylo ono. Spousta jeho centrů byla zblována, v kombinaci se ale konečně neutápěl v kličkách, nýbrž přesně nahrával. Jakoby mu ovšem chybělo sebevědomí prosadit se 1 na 1, jít do kličky, nebo vymyslet nečekanou přihrávku do uličky. Byl nicméně platným hráčem a i když mu to nešlo, snažil se. Pokud bude takto pokračovat, máme se na co těšit.
Berbatov (7)– Skvěle kombinoval s Rooneym, chodil si pro míče do hloubi pole, které pak rozdával Valenciovi. Ten mu je v podobě centrů vracel. Škoda jenom nedorozumění mezi ním a Scholesem, kdy mu právě Paul ukradl z hlavy branku. Mohlo být rozhodnuto mnohem dřív. Vše si ale vynahradil později. Vstřelil rozhodující gól a střídán byl za Owena dvacet minut před koncem. Odehrál si svoje a mohl jít odpočívat. Tak to má vypadat.
Rooney (7,5)– Po většinu zápasu se nemohl pořádně prosadit. Dostal se sice k mnoha hlavičkám a ke dvěma střelám v první půlce, ale jednou tomu chyběla razance, podruhé přesnost. Při první brance ukázal cit pro hru, kdy jedním dotekem přesně našel Berbu, u druhé branky zase mazácky všechny vyškolil. Prostě přišel, viděl, rozhodl a vystřídal.
Střídali:
Anderson (6,5)– Předvedl průměrný výkon. Směrem dozadu takřka bezchybný, dopředu toho mnoho nevymyslel. Se Scholesem si opět trochu zavazeli a možná i z toho plynuly šance Clarets v závěru zápasu. To byl zřejmě jen poslední záchvěv Burnley něco s výsledkem udělat a ne chyba tohoto dua.
Owen (4)- Hrál vůbec? Po těch 20 minut na hřišti jsem si ho nevšiml.
Diouf (6)- Senegalská posila z Molde působí velmi sebevědomě. Pokud pomineme utkání s Brums, kde kvůli vyloučení Fletchera nemohl za 10 minut ukázat co v něm je, byla toto pro něj premiéra. A velmi úspěšná, když v nastavení uzavřel skóre na 3:0. Kombinace a spolupráce se zálohou sice vázla, ale není to nic, co se nedá na tréninku a herní praxí odstranit.
Hráč zápasu: Dnes podali skoro všichni hráči vyrovnané výkony a nikdo nevyčníval nad ostatními. Pro svoji produktivitu a schopnost rozhodnout remízový zápas je to tedy Wayne Rooney.