Vánoce jsou za dveřmi a už nyní můžeme jmenovat hráče, kteří si ne že nevedou špatně. Ne, že hrají dobře. Ale hrají přímo skvěle a sezona jim vychází zatím do takové míry, že táhnou United vstříc dalším úspěchům.
Ztráta 5 bodů na vedoucí Chelsea v tabulce Premier League se nemusí jevit až tak hrozná. Je za námi totiž pouhá třetina sezony a v těch následujících dvou se mohou dít různé věci. Kdo ale bude tím, kdo nakonec dovede United k mistrovskému titulu? Kdo bude tahounem týmu a strhne ostatní k lepším výkonům? Pokud se podíváme na dosavadní průběh ročníku, vykrystalizovalo zde několik jmen hráčů, jenž by to mohli dokázat. Ačkoliv v mém souhrnu dosavadních nejlepších čutálistů United nefigurují překvapivá jména, pár fotbalistů, kteří Vám fanouškům minimálně nadzvednou obočí, se zde ale najde.
A nemůžeme začít jinak, než jednoznačně největším kandidátem na ocenění hráče roku. Tím je nový tahoun Red Devils Darren Fletcher, jenž předvedl letos hned několik obdivuhodných výkonů. Nejmladší kapitán skotské reprezentace v historii dlouho nemohl na Old Trafford prorazit. Naštěstí se nevzdal, o své místo bojoval dál a letos sbírá zasloužené ovoce. Je jedním z nejvíce progresujících hráčů na světě. I když není rozený zakončovatel, střílí ze středu zálohy poměrně hodně branek. Podobně jako tomu bylo v případě Roy Keana, který byl nejenom vynikající dopředu, ale i neskutečně produktivní defenzivní štít. Fletchovy branky proti Evertonu nebo s Manchesterem City jsou toho jasným důkazem. Zejména ta s Merseysiders připomínala Cristiana Ronalda, když snesla ty nejpřísnější měřítka s ohledem na technické provedení. Dalkeithský rodák sice na mezinárodní scéně zažívá zklamání, když nedokázal se Skotskem postoupit na nadcházející Mistrovství světa, v rudém dresu ovšem i přesto patří k absolutní špičce a táhne United vstříc úspěchům alespoň na klubové scéně. Jeho výkony se stali normou pro nasazení, bojovnost, obětavost a schopnost jít až na krev. Možná i proto si od něj fanoušci hodně slibují, vždyť jeho skvělé výkony jsou přímo zavazující.
U záložníků ještě chvíli zůstaňme. Druhým hráčem, jemuž se start do sezony náramně vyvedl, je žijící legenda Ryan Giggs. Ten vzhledem ke svému vysokému věku nepřestává překvapovat a jeho vynikající výkony jsou pro všechny zcela jistě překvapením. Příjemným překvapením. Kdo by od 36letého velšského reprezentanta čekal, že bude na hřišti řádit jako ve svých nejlepších fotbalových letech. Nebo snad ty léta nastaly právě teď? Byl to právě Ryan Giggs, který se po špatném výkonu celého mužstva proti Arsenalu stal katalyzátorem, jenž pomohl rozcupovat Spurs na jejich hřišti a tím nakopnout United k navazujícím skvělým výsledkům. Zejména zápas proti Stoke stojí za připomenutí. A také ten poslední s Pompey. Den před svými 36. narozeninami vstřelil svůj 100. gól v Premier League a patřil k ústředním postavám utkání. V letošní sezoně navíc ke dvěma brankám přidal i 9 asistencí a v tomto směru patří k absolutní špičce. Možná si to mnozí neuvědomují, ale máme co dočinění dost možná s největší legendou Manchesteru United, která už nyní snese srovnání s hráči jako Charlton nebo Best. Proto je každá další Giggsova přítomnost na trávníku velkým svátkem fotbalu. Těžko očekávat, že si svůj vysoký standart udrží až do konce sezony, to by bylo nemožné, spolehlivý výkon ale předvede vždy a může to být právě on, kdo dovede United k dalšímu titulu.
Třetím do party díky 10 vstřeleným brankám prostě musí být Wayne Rooney. Bez debat. Po odchodu Ronalda převzal střelecké želzo přesně tak, jak se to od něj před sezonou očekávalo. Nedosahuje sice takové produktivity jako Portugalec, ale 10 branek v první třetině sezony je skvělým příslibem do budoucna. Když navíc uvážíme fakt, že loni za celou sezonu vstřelil pouhých 16 gólů, jede už teď v průměru nadplán. Rooney se navíc zapojuje do tvorby akcí, ne jen do jejich zakončování, stíhá i velmi dobře bránit. To z něj dělá nejkomplexnějšího hráče, jaký po anglických trávnících běhá. I právě proto se umístil na 8. místě v anketě Zlatý míč o nejlepšího fotbalistu planety. Umístění by si ovšem zasloužil jistě ve vyšších patrech.
Přesuňme se do obrany, protože i tady najdeme hráče, jenž mají na současném umístění Manchesteru lví podíl. Prvním z nich je Edwin van der Sar. V úvodu sezony marodil s poraněním ruky a v bráně musel zaskakovat Ben Foster, obrana hořela. Po jeho návratu už je to opět ta stará obranná neprostupná zeď, která drží rekord v neprůstřelnosti. A to prosím bez Ferdinanda, v ne moc oslnivé formě hrajícím Vidičem a látanou sestavou na pravém kraji. Sarův vliv na mužstvo je až neskutečný. Jistota, kterou obráncům dodává se přenáší nejen na ně, ale i na zbytek týmu. Jeho současná role v týmu je zásadní a bez něj by United hráli stěží o 4.místo. Snad si to uvědomuje i on sám a odchod do fotbalového důchodu zase o rok odloží. I on totiž bude alfa a omega letošního úspěchu.
V neposlední řadě nesmíme zapomenout na Patrice Evru, v pořadí pátého a posledního fotbalistu, kterého jsem si do tohoto přehledu vybral. Jeho úloha v týmu je neocenitelná. Schopnost přejít po levé lajně přes několik hráčů sám kličkou, nebo po narážečce se spoluhráčem je neuvěřitelná. Pokud se po levém křídle rozběhne kloudná akce, můžete si být jisti, že v ní má prsty právě on. Levý obránce, který zvládá stejně dobře útočit, jako i bránit, má snad hned troje plíce. Po příchodu na Old Trafford měl problémy s fyzickou kondicí a svalovou hmotou, to ale dohnal a stal se z něj nejlepší levý obránce na světě. I proto jej Ferguson využívá do drtivé většiny zápasů a nedá mu odpočinout. A zde by mohl být jediný problém. V současném výběru Sira Alexe nenajdeme stejně jako v Edwinově případě adekvátní náhradu, která by dosáhla stejných výkonů a hlavně výsledků. Pouze zranění může Evru zastavit, aby se s Fletcherem utkal ocenění o nejlepšího hráče sezony. Zatím se totiž zdá, že je jediný, kdo jej o něj může připravit.
A který fotbalista v letošní sezoně zatím nejvíce překvapil Vás? Proč?